Niebieskie storczyki - skąd się biorą, czy są naturalne, czy zmienią kolor?

2020-01-13 11:22 Katarzyna Józefowicz
Niebieskie storczyki
Autor: GettyImages

Od jakiegoś czasu w sklepach można kupić niebieskie storczyki. Czy storczyki o niebieskich kwiatach występują w naturze? Dowiedz się skąd biorą się niebieskie storczyki.

Różnorodność barw i kształtów kwiatów storczyków nie ma sobie równych. Te piękne, egzotyczne rośliny zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność i zdobyły wielu miłośników. Obecnie można nabyć je już nie tylko w specjalistycznych kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, ale także we wszystkich większych marketach.

Na co zwracać uwagę kupując storczyki w markecie >>>

Storczyki zachwycają feerią barw swoich kwiatów, mimo to ciągle łakniemy nowinek, przez co na półkach sklepowych obok roślin o przepięknych, naturalnych kwiatach, zaczęły pojawiać się też egzemplarze, których kwiaty nie są wyłącznie dziełem natury. Storczyki miewają kwiaty w rozmaitych kolorach i kształtach, jednak dominują wśród nich głównie rośliny kwitnące na biało lub różowo. Zdarzają się też orchidee o kwiatach żółtych, pomarańczowych i czerwonych, a także wielobarwnych. Rzadkością są natomiast storczyki kwitnące na niebiesko, dlatego to właśnie one są szczególnie poszukiwane.
Niebieska barwa kwiatów występuje wśród storczyków bardzo rzadko. Kwiaty w zbliżonym do niebieskiego kolorze (bardziej niebieskofioletowym) mają wprawdzie storczyki z rodzaju Vanda, ale nie są one łatwe w uprawie. Hodowcy wciąż próbują stworzyć kwitnącego na niebiesko falenopsisa (łac. Phalaenopsis), który jest dużo popularniejszym storczykiem.

Skąd biorą się niebieskie storczyki?

Większość prób wyhodowania storczyków Phalaenopsis o niebieskich kwiatach kończy się jednak niepowodzeniem, dlatego postanowiono uzyskać niebieskie storczyki w inny, prostszy sposób, czyli za pomocą sztucznego barwienia. Niebieskie barwnik wprowadza się do pędu kwiatowego, gdy pąki są jeszcze zamknięte, dzięki czemu farba może dotrzeć do kwiatów, zanim się rozwiną.
Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą taki zabieg - te, które przetrwają, są zwykle drogie. Wyeksponowane na półkach sklepowych przyciągają wzrok potencjalnych nabywców intensywnie niebieskimi lub błękitnymi kwiatami, dlatego mimo wyższej ceny, zwykle znajdują amatorów.

Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą >>>

Niebieskie storczyki
Autor: GettyImages

Czy niebieskie storczyki na zawsze pozostaną niebieskie?

Skuszeni nietypową urodą niebieskich kwiatów, szybko możemy się jednak rozczarować, bo prędzej czy później mistyfikacja wyjdzie na jaw i zamiast niebieskiego storczyka będziemy podziwiać rośliny o kwiatach w klasycznym, białym kolorze. Wprawdzie nie stanie się to od razu, gdyż kwitnący na niebiesko storczyk jeszcze przez jakiś czas zachowa swoją nienaturalną barwę (z czasem może nieco zblednąć), jednak jego kolejne kwiaty nie będą już niebieskie, tylko białe.

>> Przeczytaj też:

Czy można samodzielnie zmienić kolor kwiatów storczyka na niebieski?

Jeśli bardzo się uprzemy, możemy spróbować samodzielnie zmienić kolor kwiatów, wstrzykując niebieski barwnik spożywczy w pęd kwiatowy z nierozwiniętymi pąkami (co nie jest łatwe, a do tego dość pracochłonne i ryzykowne), ale powinniśmy liczyć się z tym, że rezultaty mogą nas rozczarować, a roślina może nie przetrwać zabiegu i zacząć chorować. Oczywiście możemy zdecydować się na zakup już „ufarbowanego” storczyka, ale powinniśmy pamiętać, że jego nietypowy kolor jest tymczasowy i w domowych warunkach nie mamy szans na powtórne pojawienie się niebieskich kwiatów. W taką wiedzę lepiej też uzbroić się jeszcze przed zakupami, gdyż większość producentów nie ma w zwyczaju informować potencjalnych klientów o sposobach uzyskania roślin w nietypowych kolorach.

Niebieskie storczyki
Autor: GettyImages Storczyki o niebieskich kwiatach coraz częściej można kupić w marketach

Jak dbać o niebieskie storczyki?

Gdy już zdecydujemy się na zakup „niebieskiego” storczyka i zechcemy ponownie doprowadzić go do kwitnienia, będziemy musieli odpowiednio o niego zadbać. Przede wszystkim zaraz po kwitnieniu powinniśmy ściąć pęd kwiatowy i odstawić roślinę w chłodne (18-22°C), półcieniste miejsce, gdzie będzie mogła odpocząć i zregenerować siły po drastycznych zabiegach upiększających, jakim została poddana. W czasie spoczynku rośliny nie nawozimy, a podlewanie ograniczamy do minimum.

Storczyki w domu - uprawa storczyków: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie >>>

Gdy storczyk znów zacznie wyglądać zdrowo i wypuści nowe liście, możemy rozpocząć jego systematyczne podlewanie i nawożenie oraz spróbować nakłonić go do ponownego kwitnienia. W tym celu powinniśmy zapewnić mu dość zróżnicowaną, ale umiarkowaną temperaturę (20-22°C i 16-18°C w nocy), prowokując w ten sposób zawiązanie pąków kwiatowych. Pomoże nam w tym sama natura, gdyż takie warunki storczyk bez problemu znajdzie na zewnątrz, jeśli pod koniec lata wystawimy go na kilka tygodni na balkon (stanowisko powinno być półcieniste i osłonięte przed deszczem). Do mieszkania powinien z powrotem wrócić, gdy temperatura na dworze zacznie spadać do poziomu 12-15°C.

Poznaj też inne storczyki:

Oncidium – storczyk o kwiatach jak skrzydła motyli >>>

Storczyk Cymbidium - uprawa w domu. Jak pielęgnować Cymbidium >>>

Storczyk Dendrobium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki Dendrobium >>>

Zobacz wideo: Jak przesadzać storczyk Phalaenopsis

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE