Storczyk Vanda – egzotyczna piękność, która zachwyca nie tylko kwiatami!
Storczyki z rodzaju Vanda zachwycają dużymi, niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, zebranymi w okazałe kwiatostany. Dodatkową ozdobą storczyków Vanda są liczne, malowniczo zwisające korzenie. Czy storczyk Vanda jest łatwy w domowej uprawie? Jak pielęgnować Vandę, by stała się królową naszej kolekcji orchidei?
Autor: GettyImages
Storczyk Vanda
Spis treści
- Gatunki storczyków Vanda
- Jak wygląda storczyk Vanda?
- Storczyki Vanda w galerii zdjęć
- Storczyk Vanda potrzebuje szczególnych warunków uprawy
- Jak dbać o storczyk Vanda?
Storczyki należące do rodzaju Vanda w stanie naturalnym rosną w południowo-wschodniej Azji (w Indiach, Birmie, Tajlandii i Chinach). To porastające pnie drzew epifity, wykształcające rozbudowany system grubych, rozgałęzionych korzeni powietrznych, które pobierają wilgoć bezpośrednio z powietrza. Vanda uprawiana jest najczęściej z korzeniami wiszącymi w powietrzu.
Gatunki storczyków Vanda
Do z rodzaju Vanda należą m.in. gatunki: Vanda coerulea, Vanda xrothschildiana, Vanda cristata,Vanda lammellata, Vanda pumila, Vanda parishii, Vanda roeblingiana, Vanda teres, Vanda sanderiana, Vanda lombokensis, Vanda tricolor.
Dostępne w sprzedaży storczyki Vanda to przede wszystkim mieszańce między różnymi gatunkami rodzaju Vanda oraz hybrydy pochodzące od Vanda coerulea.
Jak wygląda storczyk Vanda?
Storczyk Vanda ma wzniesiony pokrój. Przez całe swoje życie tworzy tylko jeden pęd dorastający do 150 cm wysokości (w domowej uprawie do 80 cm), złożony z licznych, dość sztywnych, wydłużonych, skórzastych i silnie przylegających do siebie liści o długości 10-20 cm i około 2,5 cm szerokości. Liście rosną w parach, naprzeciw siebie, wzdłuż pędu, tworząc jakby wachlarz. Są zazwyczaj jasnozielone, mają głęboki rowek wzdłuż górnej strony (od spodu w tym miejscu jest podłużne wybrzuszenie). Wierzchołki liści są często nierówno rozdzielone. Starsze liście mogą opadać.
Charakterystyczne dla storczyków Vanda są długie, grube, srebrzyste, rozgałęzione, zwisające korzenie powietrzne. Pamiętajmy, że korzeni tych nie należy przycinać, bowiem dzięki nim roślina pobiera wodę i składniki pokarmowe! Uszkodzenie dużej liczby korzeni może doprowadzić roślinę do śmierci. Ze względu na korzenie storczyki Vanda najczęściej uprawia się w wiszących koszach.
Choć dekoracyjne są zarówno liście, jak i korzenie Vandy, to największą ozdobą rośliny są kwiaty: osadzone na wyrastającym u podstawy dorosłych liści, łukowato wygiętym pędzie kwiatostanowym, który osiąga od 20 do nawet 60 cm długości! Na jednym pędzie jest od kilku do kilkunastu kwiatów.
Kwiaty poszczególnych gatunków i odmian storczyków z rodzaju Vanda różnią się wielkością (od 1 cm do nawet 12 cm średnicy), kształtem oraz kolorem. Mogą być białe, różowe, fioletowe, żółte, czerwone, amarantowe, a nawet niebieskie. Dodatkową ozdobą są różnokolorowe plamki, wzory, siateczki i smugi na płatkach i warżkach.
Kwiaty utrzymują się na roślinie 4–8 tygodni. Po przekwitnięciu opadają, a pędy kwiatostanowe można wyciąć dość nisko, uważając, by nie uszkodzić liści. Nowy pęd kwiatostanowy wyrośnie z kąta liściowego położonego nieco wyżej niż poprzedni.
Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny
Storczyki Vanda w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Storczyk Vanda
Storczyk Vanda potrzebuje szczególnych warunków uprawy
- Światło dla storczyka Vanda
W naturalnych warunkach storczyki z rodzaju Vanda porastają zazwyczaj wierzchołki drzew, nie są więc zacienione gęstwiną liści. Z tego powodu lubią jasne stanowiska. W domu najlepiej znaleźć więc dla Vandy dobrze oświetlone miejsce – najlepsze będzie południowe okno, choć w sezonie (od maja do września) warto je w bardzo słoneczne dni osłaniać, np. cienką zasłoną czy żaluzjami. A to ze względu na możliwość poparzenia liści (bezpośrednie nasłonecznienie może powodować utrzymywanie się przy oknie wysokiej temperatury powyżej 40°C, a taka jest dla Vandy szkodliwa).
- Temperatura dla storczyka Vanda
Odpowiednia temperatura dla storczyków Vanda to 24-32°C w dzień i 16-20°C w nocy. Bezwzględnie należy chronić storczyki przed mrozem i zimnymi przeciągami (np. podczas wietrzenia pomieszczeń zimą) – mogą one spowodować opadanie pąków i kwiatów, przemarznięcie liści, a nawet śmierć rośliny. Z tego powodu trzeba też zadbać o ochronę rośliny przed chłodem podczas transportu ze sklepu do domu zimą.
- Wilgotność powietrza dla storczyka Vanda
Storczyki Vanda nie znoszą suchego powietrza. Optymalny poziom wilgotności powietrza dla storczyków Vanda wynosi 80%. Dlatego należy utrzymywać wokół nich wysoką wilgotność powietrza. Jest to szczególnie ważne podczas sezonu grzewczego i letnich upałów.
- Podłoże dla storczyka Vanda
Podłoże dla Vandy musi być przewiewne, z bardzo dużymi przestrzeniami powietrznymi, umożliwiające ruch powietrza wokół korzeni i szybkie ich obsychanie po podlaniu. Dobrym podłożem jest mieszanka dużych (przynajmniej 3 cm) kawałków kory, korka (mogą to być korki od wina), pumeksu, węgla drzewnego.
Jak dbać o storczyk Vanda?
Uprawa storczyka Vanda nie należy do najłatwiejszych, ponieważ ma nie tylko dość wygórowane wymagania (szczególnie te dotyczące wilgotności powietrza), ale także potrzebuje systematycznej i odpowiedniej pielęgnacji.
- Podlewanie storczyka Vanda
Storczyki Vanda możemy uprawiać w podłożu albo bez podłoża. W pierwszym przypadku roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Jest to bardzo ważne, bowiem podłoże nie może być cały czas równomiernie wilgotne. Trudno określić jak często należy nawadniać Vandę - zależy to m.in. od temperatury otoczenia (im wyższa, tym podłoże wysycha szybciej i podlewać trzeba częściej). Podlewamy mocno, ale odpowiednio rzadko, pozwalając podłożu na zupełne przeschnięcie! Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i w konsekwencji śmierci rośliny.
Dobrym sposobem podlewania storczyków Vanda uprawianych w podłożu jest wstawienie pojemnika z rośliną do naczynia (miski bądź wiaderka) wypełnionego wodą na tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione, a woda dotrze do wszystkich korzeni (nawet na godzinę), a następnie wyjęcie jej z wody i pozostawienie do odcieknięcia.
Jeśli natomiast uprawiamy Vandę bez podłoża (np. w wiszących koszach wypełnionych mchem), to należy ją podlewać codziennie (najlepiej rano), a latem nawet kilka razy dziennie latem. Podlewamy zanurzając korzenie w pojemniku z wodą na około 15 minut. Dodatkowo w przerwach między podlewaniami warto zraszać korzenie za pomocą spryskiwacza.
Do podlewania storczyków używamy deszczówki, wody destylowanej, filtrowanej (z filtra odwróconej osmozy), zawsze o temperaturze pokojowej. Nie należy używać wody z kranu!
- Nawożenie storczyka Vanda
Storczyki Vanda potrzebują regularnego nawożenia. Stosujemy nawozy dedykowane storczykom.
Vandy uprawiane w podłożu nawozi się w sezonie przy każdym podlewaniu stosując 1/4–1/2 zalecanej przez producenta dawki nawozu. Zimą zmniejsza się częstotliwość nawożenia: co 2-3 podlewania. Jeśli zasila się rośliny przy każdym podlewaniu, to co 1-2 miesiące podłoże należy przepłukać czystą wodą bez nawozu (w ten sposób z podłoża wypłukuje się nadmiar soli mineralnych). Rośliny uprawiane bez podłoża nawozi się co 2–3 podlewania przez cały rok, stosując 1/4 zalecanej na opakowaniu dawki nawozu.
Poznaj inne storczyki do domowej uprawy: