Niebieskie kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko

2020-01-03 12:59 Katarzyna Augustyniak

Kolor niebieski kojarzy się z niebem i spokojem, ale do kompozycji ogrodowej wprowadza dużo dynamiki. Bywa, że staje się głównym motywem ogrodu. Jakie są najpopularniejsze rośliny kwitnące na niebiesko?

Szałwia omączona

Szałwia omączona jest rośliną jednoroczną, osiągającą około 50 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do października. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Preferuje żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Sadzona w grupach zachwyca najbardziej.

Ogród w stylu śródziemnomorskim. Jak zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim >>>

Brunnera wielkolistna
Autor: GettyImages Brunnera wielkolistna

Brunnera wielkolistna

To bylina dorastająca do 40-45 cm wysokości. Kwitnie od maja do czerwca. Niebieskie kwiaty wydają się być jeszcze bardziej intensywne dzięki srebrzystym liściom, które podkreślają jaskrawy odcień błękitu. Roślina wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej. Najlepiej czuje się na półcienistym stanowisku. Może być sadzona w grupach, na obwódkach i jako roślina okrywowa.

Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe >>>

Kosaciec syberyjski
Autor: GettyImages Kosaciec syberyjski

Kosaciec syberyjski

Kosaciec syberyjski jest gatunkiem rodzimym, chronionym. Ma wąskie, delikatne, przewieszające się liście. Dorasta do około 100 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu. Preferuje gleby próchniczne, żyzne, wilgotne, świeże, lekko kwaśne. Często spotykany jest na stanowiskach nadwodnych.

Kosaćce (irysy) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja kosaćców w ogrodzie >>>

Fiołek wonny
Autor: GettyImages Fiołek wonny

Fiołek wonny

Fiołek wonny to typowa bylina okrywowa. Tworzy malownicze „dywany” i kobierce. Jest bardzo ekspansywna. Kwitnie od marca do kwietnia. Roślina półzimozielona: część liści pozostaje na zimę, do wiosny. Preferuje stanowiska zacienione lub półcieniste. Wymaga gleby próchniczej, świeżej i wilgotnej.

Fiołki ogrodowe – gatunki fiołków do ogrodu. Zastosowanie fiołków >>>

hortensja ogrodowa
Autor: Magdalena Michalak Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensje zachwycają pokaźnymi, pełnymi kwiatostanami w różnych kolorach. Krzewy hortensji dorastają do 80-150 cm wysokości. Kwitną zazwyczaj od lipca do września. Barwa kwiatów hortensji uzależniona jest od odczynu gleby. Pamiętajmy! Jeśli chcemy, by nasza hortensja zakwitła na niebiesko, musimy zapewnić jej kwaśną glebę!
Roślina preferuje stanowiska półcieniste. Wymaga wilgotnej, próchnicznej, świeżej gleby. Niestety, jest wrażliwa na mróz! We wschodnich rejonach kraju najlepiej zapewnić jej odpowiednie okrycie na zimę. Mimo to często zdarza się iż w tak surowych wschodnich warunkach zimowych, hortensje przemarzają.

Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie >>>

Galeria: Len trwały
Autor: Maria Muszalska Len trwały

Len trwały

Len to roślina wieloletnia, dorastająca do 60-100 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do września. Preferuje stanowiska słoneczne. Najlepiej sprawdza się na glebach próchnicznych i lekko wilgotnych.

Ostróżka ogrodowa
Autor: GettyImages Ostróżka ogrodowa

Ostróżka ogrodowa

Ta bylina osiąga około 150 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Preferuje stanowiska słoneczne oraz wilgotną i żyzną glebę. Idealnie wpisuje się w charakter ogrodów naturalistycznych. Na rabatach stanowi zazwyczaj dominanty kolorystyczne, tzw. „wykrzykniki”, wprowadzające dynamikę i ekspresję do kompozycji ogrodowej.

Ogród naturalistyczny - jak stworzyć naturalny ogród >>>

Lobelia przylądkowa
Autor: GettyImages Lobelia przylądkowa to jedna z najpopularniejszych kwitnących roślin sezonowych

Lobelia

Roślina jednoroczna. Tworzy niewielkie kępki, przypominające malownicze, pastelowe kobierce. Dorasta do około 20 cm wysokości. Kwitnie od maja do października. Preferuje głównie stanowiska słoneczne, choć dobrze radzi sobie również w półcieniu. Najlepiej czuje się na żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Lobelia przylądkowa – znakomity kwiat na balkony i tarasy. Uprawa lobelii >>>

Niezapominajka
Autor: GettyImages Niezapominajka leśna

Niezapominajka

Nie powinniśmy zapomnieć o niezapominajce! Roślina dorasta do około 30 cm wysokości. Kwitnie zazwyczaj od maja do końca czerwca. Najlepiej sprawdza się w miejscach półcienistych. Wymaga gleby wilgotnej, świeżej i próchnicznej.

Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera >>>

Szafirek
Autor: GettyImages Szafirki to ozdoba wiosennego ogrodu

Szafirek

Roślina cebulowa, wieloletnia, sadzona jesienią. Dorasta do około 20 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do końca maja. Preferuje przede wszystkim stanowiska słoneczne. Wymaga gleby wilgotnej i próchnicznej. Sadzona w grupach tworzy niebieskie kobierce.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych >>>

Ketmia syryjska

W przypadku ketmii sprawa ma się podobnie, jak z hortensją. Krzew ten wymaga okrycia na zimę, zwłaszcza we wschodnich rejonach Polski. Ketmia dorasta do 1,5-2 m wysokości. Kwitnie od początku czerwca do końca sierpnia. Preferuje stanowiska słoneczne. Najlepiej czuje się na glebach próchnicznych i wilgotnych.

Ketmia syryjska (hibiskus) – uprawa w ogrodzie i w donicy. Jak pielęgnować hibiskus >>>

Czarnuszka damasceńska
Autor: thinkstockphotos.com Czarnuszka damasceńska świetnie nadaje się na kwietniki, a także na kwiaty cięte i suche bukiety.

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska jest rośliną jednoroczną. Dorasta do ok. 80 cm. Kwitnie od maja do sierpnia, ale dzięki jej atrakcyjnemu, ażurowemu ulistnieniu, roślina ta jest bardzo dekoracyjna przez cały okres wegetacji. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach. Idealnie wpisuje się w sielskie, naturalistyczne krajobrazy, najczęściej wykorzystywana jest jako wypełnienie na rabatach w stylu angielskim. Torebki nasienne czarnuszki również są bardzo ozdobne. Po wysuszeniu wykorzystuje się je w kompozycjach na suche bukiety, po roztarciu wydają bardzo przyjemny, cukierkowy zapach.

Pomysł na rabatę w stylu angielskim - jak stworzyć naturalistyczny zakątek w ogrodzie >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE