Fiołki ogrodowe: fiołek wonny, motylkowaty, rogaty i inne – gatunki i ich zastosowanie

2019-04-03 11:41

Fiołki ogrodowe, choć to rośliny nieduże, to niezmiennie zachwycają nas wyjątkowo pięknymi kwiatami, u niektórych gatunków dodatkowo pachnącymi. Poznajcie najpopularniejsze gatunki fiołków ogrodowych uprawianych w naszych ogrodach oraz ich zastosowanie. Przegląd gatunków fiołków ogrodowych.

Fiołki - rośliny należące do rodziny Violaceae - to jedne z najmniejszych roślin spotykanych w ogrodach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, zasługują na uwagę ze względu na urocze kwiaty. Poznaj gatunki fiołków, które najczęściej są uprawiane w naszych ogrodach.

Fiołki ogrodowe: fiołek wonny

Do najczęściej uprawianych w Polsce fiołków należy między innymi bylinowy fiołek wonny, którego pachnące, niebieskie, a czasem też białe, różowe i bordowe kwiatki rozwijają się wraz z liśćmi w kwietniu. Po przekwitnięciu rośliny nie znikają jednak z rabaty, gdyż ich zielone, sercowate liście pozostają dekoracyjne przez resztę sezonu.

>>Przeczytaj też: Pachnące rośliny do ogrodu

Gatunek ma kilka ciekawych odmian, z których na uwagę zasługują:

  • 'Alba' o białych kwiatach,
  • 'Aurea' o żółtozielonych liściach,
  • 'Red Charm' o kwiatach ciemnoróżowych.

Fiołek wonny oczekuje stanowisk ocienionych oraz wilgotnego, próchniczego podłoża. Jest całkowicie odporny na niskie temperatury i daje obfity samosiew. Roślina idealnie nadaje się do sadzenia pod drzewami, w ogródkach skalnych, na obrzeżach ocienionych rabat, a także w pobliżu oczek wodnych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia

Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]

Fiołki ogrodowe: fiołek motylkowaty

Kolejnym interesującym fiołkiem jest fiołek motylkowaty. Jego kwiaty pojawiają się na pędach od kwietnia do maja i z reguły mają barwę fioletową. Fiołek motylkowaty ma podobne wymagania co fiołek wonny i posiada kilka ciekawych odmian, z których na uwagę zasługują:

  • 'Freckles' o białych, nakrapianych kwiatach
  • 'Variegata' o pstrych liściach.

Fiołki ogrodowe: fiołek rogaty

Kolejnym uprawnym gatunkiem fiołka jest fiołek rogaty. W przeciwieństwie do większości fiołków, zakwita pod koniec maja i kwitnie aż do końca sierpnia. Jego fioletowe lub żółte kwiaty (u odmian dwubarwne) są bardzo ozdobne i posiadają intensywny zapach. W naszym klimacie fiołek rogaty jest rośliną dwuletnią. Ma podobne wymagania co poprzednie gatunki, ale preferuje stanowiska bardziej słoneczne.

Fiołki ogrodowe: fiołek trójbarwny

W ogrodach można też czasem spotkać fiołka trójbarwnego, o biało-żółto-fioletowych kwiatach, choć ta dwuletnia roślina jest raczej rzadko uprawiana. Gatunek jest bardzo tolerancyjny i w zależności od terminu siewu może kwitnąć od maja do jesieni.

Fiołki ogrodowe: bratki ogrodowe

Większość fiołków to rośliny niewielkie, jednak jeden z nich, nazywany popularnie bratkiem ogrodowym, zaskakuje urodą i wielkością kwiatów. Roślina jest mieszańcem, wyprowadzonym od niepozornego fiołka trójbarwnego i posiada mnóstwo odmian ozdobnych. Niezbyt dobrze znosi mrozy i oczekuje żyznego, próchniczego, stale wilgotnego podłoża, ale może rosnąć zarówno w półcieniu jak i w słońcu. Kwiaty bratków rozwijają się wczesną wiosną (już w marcu) i pozostają na pędach do końca maja. Rośliny powtarzają też kwitnienie pod koniec lata. Ze względu na duże i atrakcyjne kwiaty, bratek ogrodowy to doskonała roślina rabatowa i pojemnikowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE