Fiołki ogrodowe – gatunki fiołków do ogrodu. Zastosowanie fiołków

Fiołki ogrodowe, choć to rośliny nieduże, to niezmiennie zachwycają nas wyjątkowo pięknymi kwiatami, u niektórych gatunków dodatkowo pachnącymi. Poznajcie najpopularniejsze gatunki fiołków ogrodowych uprawianych w naszych ogrodach oraz ich zastosowanie. Przegląd gatunków fiołków ogrodowych.

Fiołki - rośliny należące do rodziny Violaceae - to jedne z najmniejszych roślin spotykanych w ogrodach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, zasługują na uwagę ze względu na urocze kwiaty. Poznaj gatunki fiołków, które najczęściej są uprawiane w naszych ogrodach.

Fiołki ogrodowe: fiołek wonny

Do najczęściej uprawianych w Polsce fiołków należy między innymi bylinowy fiołek wonny, którego pachnące, niebieskie, a czasem też białe, różowe i bordowe kwiatki rozwijają się wraz z liśćmi w kwietniu. Po przekwitnięciu rośliny nie znikają jednak z rabaty, gdyż ich zielone, sercowate liście pozostają dekoracyjne przez resztę sezonu.

>>Przeczytaj też: Pachnące rośliny do ogrodu

Gatunek posiada kilka ciekawych odmian, z których na uwagę zasługują:

  • 'Alba' o białych kwiatach,
  • 'Aurea' o żółtozielonych liściach,
  • 'Red Charm' o kwiatach ciemnoróżowych.

Fiołek wonny oczekuje stanowisk ocienionych oraz wilgotnego, próchniczego podłoża. Jest całkowicie odporny na niskie temperatury i daje obfity samosiew. Roślina idealnie nadaje się do sadzenia pod drzewami, w ogródkach skalnych, na obrzeżach ocienionych rabat, a także w pobliżu oczek wodnych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia

Fiołki ogrodowe: fiołek motylkowaty

Kolejnym interesującym fiołkiem jest fiołek motylkowaty. Jego kwiaty pojawiają się na pędach od kwietnia do maja i z reguły mają barwę fioletową. Fiołek motylkowaty ma podobne wymagania co fiołek wonny i posiada kilka ciekawych odmian, z których na uwagę zasługują:

  • 'Freckles' o białych, nakrapianych kwiatach
  • 'Variegata' o pstrych liściach.

Fiołki ogrodowe: fiołek rogaty

Kolejnym uprawnym gatunkiem fiołka jest fiołek rogaty. W przeciwieństwie do większości fiołków, zakwita pod koniec maja i kwitnie aż do końca sierpnia. Jego fioletowe lub żółte kwiaty (u odmian dwubarwne) są bardzo ozdobne i posiadają intensywny zapach. W naszym klimacie fiołek rogaty jest rośliną dwuletnią. Ma podobne wymagania co poprzednie gatunki, ale preferuje stanowiska bardziej słoneczne.

Fiołki ogrodowe: fiołek trójbarwny

W ogrodach można też czasem spotkać fiołka trójbarwnego, o biało-żółto-fioletowych kwiatach, choć ta dwuletnia roślina jest raczej rzadko uprawiana. Gatunek jest bardzo tolerancyjny i w zależności od terminu siewu może kwitnąć od maja do jesieni.

Fiołki ogrodowe: bratki

Większość fiołków to rośliny niewielkie, jednak jeden z nich, nazywany popularnie bratkiem ogrodowym, zaskakuje urodą i wielkością kwiatów. Roślina jest mieszańcem, wyprowadzonym od niepozornego fiołka trójbarwnego i posiada mnóstwo odmian ozdobnych. Niezbyt dobrze znosi mrozy i oczekuje żyznego, próchniczego, stale wilgotnego podłoża, ale może rosnąć zarówno w półcieniu jak i w słońcu. Kwiaty bratków rozwijają się wczesną wiosną (już w marcu) i pozostają na pędach do końca maja. Rośliny powtarzają też kwitnienie pod koniec lata. Ze względu na duże i atrakcyjne kwiaty, bratek ogrodowy to doskonała roślina rabatowa i pojemnikowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE