Fiołek trójbarwny czyli bratek – właściwości lecznicze i zastosowanie bratka
Fiołek trójbarwny, zwany potocznie bratkiem, to jedno z popularniejszych ziół. Najczęściej bratek stosuje się na problemy skórne. Dowiedz się, jakie właściwości lecznicze ma fiołek trójbarwny i jakie jest zastosowanie bratka. Bratek – działanie lecznicze.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Fiołek trójbarwny, zwany potocznie bratkiem, to jedno z popularniejszych ziół
Fiołek trójbarwny, potocznie bratek, to roślina, której właściwości powinny docenić przede wszystkim osoby z problemami skórnymi – trądzikiem, egzemą czy liszajem, gdyż łagodzi objawy tych schorzeń. Poza tym bratek znalazł zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu moczowego, reumatyzmu i dróg oddechowych.
Fiołek trójbarwny występuje niemalże na całym świecie, nawet na Syberii. W Polsce rośnie dziko ma polach, przydrożach i słonecznych zboczach. Można go rozpoznać po pięknych kwiatach – płatki górne zwykle są fioletowe, a dolne i boczne – żółte. Bratek znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w kosmetyce, a nawet w kuchni – kwiaty bratka są jednymi z najbardziej ozdobnych kwiatów jadalnych.
Fiołek trójbarwny – właściwości lecznicze i zastosowanie
W ziołolecznictwie wykorzystuje się młode kwitnące pędy bratka (ale bez dolnych, pożółkłych pędów łodyg), które suszy się w cieniu i przewiewie. Wówczas otrzymuje się surowiec leczniczy – ziele fiołka trójbarwnego (Herba Violae tricoloris), które zawiera flawonoidy, antocyjany, karotenoidy (m.in. beta-karoten), garbniki i sole mineralne.
Napary lub odwary z fiołka trójbarwnego stosuje się w schorzeniach dróg moczowych, ponieważ wykazują silne właściwości moczopędne, a także w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, spowodowanych przeziębieniem, czy np. paleniem papierosów, ponieważ mają właściwości wykrztuśne.
Z kolei ciepły kompres z odwaru z tej rośliny stosuje się na obolałe mięśnie lub stawy, by złagodzić dolegliwości reumatyczne. Poza tym bratek obniża ciśnienie krwi, ułatwia odchudzanie (pobudza przemianę materii i daje uczucie sytości), łagodzi podrażnienia oczu i wzmacnia naczynia krwionośne. Fiołek trójbarwny znalazł zastosowanie także w leczeniu schorzeń skóry. Można go wykorzystać w walce z trądzikiem, a także z wysypką, łojotokiem, egzemą i liszajem.