Bratki ogrodowe - uprawa, grupy i zastosowanie bratków ogrodowych

2024-01-11 15:07

Bratki ogrodowe to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin rabatowych. Doskonale nadają się również do uprawy w pojemnikach - to jedne z roślin najwcześniej pojawiających się na balkonach i tarasach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono liczne odmiany bratków ogrodowych i poznaj zasady uprawy bratków ogrodowych. Bratki ogrodowe w ogrodzie i na balkonie.

Zanim bratek rogrodowy pojawił się w naszych ogrodach, jego przodków trudno było nazwać roślinami szczególnie atrakcyjnymi, gdyż dzikie gatunki nie wyróżniały się ani dużymi kwiatami, ani wyszukanymi kolorami, ani atrakcyjnym pokrojem. Dopiero kiedy w wyniku skrzyżowania m.in. fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka rogatego powstał dobrze nam dziś znany bratek ogrodowy (Viola ×wittrockiana), jego kariera nabrała tępa.

Spis treści

  1.  Podział bratków ogrodowych na grupy
  2. Bratki ogrodowe - stanowisko i podłoże
  3. Czy bratki to kwiaty wieloletnie?
  4. Bratki ogrodowe - uprawa
  5. Jaką temperaturę wytrzymują bratki?
  6. Bratki ogrodowe - pielęgnacja
  7. Bratki miniaturowe

 Podział bratków ogrodowych na grupy

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian bratka ogrodowego, dlatego podzielono je na grupy.

  • Bratki ogrodowe z grup wielkokwiatowych Colossus i Giant - należą do najpopularniejszych, średnica ich kwiatów dochodzi do 13 cm. Rośliny mają wniesiony pokrój, osiągają 15-25 cm wysokości.
  • Bratki ogrodowe z grup Delta i Carnaval - mają niewiele mniejsze kwiaty i podobny pokrój jak rośliny z poprzedniej grupy. Charakteryzują się dużym rysunkiem na kwiatach.
  • Bratki ogrodowe z grupy Frizzle Sizzle - należące do niej rośliny mają nie tylko duże, ale też intensywnie wybarwione kwiaty z mocno fryzowanymi brzegami płatków.
  • Bratki ogrodowe z grupy Cats mogą pochwalić się szczególnym, kontrastowym zabarwieniem nerwów, które tworzą wokół oczka kwiatu ciekawy rysunek, przypominający kocie wąsy.
  • Bratki ogrodowe pochodzące od fiołka rogatego, czyli bratki miniaturowe (np. 'Rocky F1'), o licznych, ale małych kwiatach o średnicy 2-3 cm.
  • Rosnącą popularnością cieszą się też bratki kaskadowe o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach oraz długich, przewieszających się pędach, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach.
Bratki ogrodowe
Autor: Getty Images Bratki kaskadowe znakomicie nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach

Bratki ogrodowe - stanowisko i podłoże

Jeśli chcemy cieszyć się z obficie i długo kwitnących bratków, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim trzeba dla nich przeznaczyć ciepłe, słoneczne stanowisko -  bratki lubią dużo światła, ale nieco rozproszonego, gdyż silne, letnie słońce powoduje słabsze kwitnienie i pogorszenie jakości kwiatów. Ziemia dla bratków powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, ale stale lekko wilgotna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Czy bratki to kwiaty wieloletnie?

Zanim zdecydujemy się na uprawę bratków ogrodowych, musimy pamiętać, że to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzą rozetę liściową, a dopiero w drugim kwiaty. Tylko nieliczne (nowe) odmiany mogą kwitnąć w tym samym roku. Dlatego planując ich samodzielną uprawę z nasion, na kwiaty będziemy musieli poczekać do wiosny następnego roku.

Bratki ogrodowe - uprawa

Nasiona bratków wysiewamy w czerwcu na rozsadniku, a kiedy siewki podrosną (w sierpniu lub wrześniu), pikujemy je na miejsce stałe, zachowując odległość między roślinami 15-20 x 15-20 cm.

Bratki przeznaczone do uprawy gruntowej zwykle dość dobrze znoszą warunki zimowe, ale lepiej zabezpieczyć je późną jesienią przed chłodami suchymi liśćmi lub stroiszem. Jeśli rośliny przeznaczone są do uprawy w pojemnikach, rozsadę sadzimy do doniczek, które dołujemy w ogrodzie, okrywając na zimę liśćmi lub stroiszem. Wiosną rośliny przesadzamy do pojemników docelowych.

Jeśli nie chcemy tak długo czekać na kwitnące bratki, wiosną - kiedy jest największy ich wybór - możemy kupić kwitnące już sadzonki i od razu posadzić je do doniczek lub na rabaty ogrodowe. Jest to najpopularniejszy sposób uprawy, gdyż gotowa rozsada zwykle nie jest droga i uwalnia nas od obowiązków związanych z jej przygotowaniem, a także pozwala od razu cieszyć się urodą kwitnących roślin.

Przeczytaj też: Jak rozmnażać bratki ogrodowe

Jaką temperaturę wytrzymują bratki?

Bratki to rośliny dość odporne na niskie temperatury, nie zaszkodzą im niewielkie wiosenne przymrozki, są w stanie przetrwać spadki temperatury poniżej zera. Kwitnące bratki bez problemu poradzą sobie z przymrozkiem wynoszącym do -5 stopni Celsjusza, więc niestraszne im wczesnowiosenne chłody. Dlatego można sadzić je już wczesną wiosną bez obaw o przemarznięcie.

Bratki ogrodowe - pielęgnacja

Bratki będą lepiej i obficiej kwitły, jeśli systematycznie będziemy usuwać im przekwitłe kwiatostany oraz zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Właściwa pielęgnacja roślin jest szczególnie ważna przy doniczkowej uprawie, gdyż w pojemnikach ziemia szybko się wyjaławia i wysycha. Podlewając bratki unikajmy jednak moczenia ich liści, gdyż może to prowadzić do porażenia chorobą grzybową (np. mączniakiem).

Choć bratki to rośliny dwuletnie i większość z nich po zakończeniu kwitnienia zamiera, niektóre mogą przetrwać w ogrodzie przez 2-3 sezony. Należy je tylko każdej jesieni zabezpieczać przed mrozami, obsypując liśćmi lub okrywając stroiszem.

warto wiedzieć
Bratki miniaturowe

Autor: S&G Flowers

Bratki miniaturowe

Bratki miniaturowe

Bratki Endurio jest ciekawą propozycją w asortymencie bratków miniaturowych. Zaletami wyróżniającymi tę serię są: atrakcyjny pokrój roślin oraz bardzo wczesne kwitnienie. Rośliny tworzą kształtne, zwarte "kopuły" obsypane kwiatami o intensywnych i oryginalnych kolorach. Doskonale prezentują się zarówno w doniczkach, jak i zawieszanych pojemnikach. Na miejscu stałym odmiany Endurio nieprzerwanie i obficie kwitną, dobrze prezentują się na rabacie, w skrzyni okiennej oraz w pojemnikach stojących lub zawieszanych.

Bratki Endurio to cztery wielobarwne odmiany bratków miniaturowych w żywych kolorach. Szybko się rozrastają tworząc kaskady kwiatów. Także jesienią bratki Endurio ożywiają ogrody i skrzynie balkonowe barwnymi kwiatami. Doskonale tolerują niskie temperatury, nie boją się przymrozków. Równie dobrze radzą sobie z upałami.

Tekst: materiały prasowe firmy SG Flowers

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki
Wiosenne kwiaty – bratki