Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu - zasady uprawy kwiatów dwuletnich
Do najpopularniejszych kwitnących roślin dwuletnich uprawianych w ogrodach należą malwy, bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i goździki brodate. Warto siać i sadzić na ogrodowych rabatach, bo dzięki nim możemy często zmieniać aranżację naszego ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Naparstnica purpurowa
Jeśli lubimy, by nasz ogród często się zmieniał i zaskakiwał nowym wyglądem, powinniśmy pomyśleć o uprawie roślin sezonowych. Należą do nich zarówno rośliny jednoroczne, kwitnące w kilka tygodni po siewie, jak i rośliny dwuletnie, na których kwitnienie trzeba poczekać do następnego roku.
Rośliny dwuletnie do ogrodu - malwy
Do najbardziej znanych i lubianych roślin dwuletnich należy malwa różowa, kojarzona głównie z ogrodami naszych babć i prababć. W ostatnich latach, malwa wróciła do łask i zaczęła pojawiać się już nie tylko w tradycyjnych ogródkach wiejskich, ale też w wielu innych rodzajach ogrodów. Ze względu na duże zainteresowanie, hodowcy wyprowadzili na rynek szereg odmian malwy, wśród których znajdują się rośliny o kwiatach pojedynczych, pełnych i fryzowanych, w wielu ciekawych kolorach. Malwy to rośliny dość wysokie, dlatego doskonale wyglądają na tle ściany lub płotu i sprawdzają się jako drugie piętro rabaty.
Rośliny dwuletnie do ogrodu - bratki i stokrotki
Ich przeciwieństwem są niewielkie bratki ogrodowe, które także zalicza się do kwiatów dwuletnich. Bratki dostępne są w dużej liczbie barwnych odmian, a ich kompaktowe rozmiary pozwalają na uprawę w pojemnikach i na obwódkach rabat. Podobną rolę pełnią też urokliwe stokrotki trwałe, których pełne lub półpełne kwiaty doskonale nadają się do dekoracji rabat, a także balkonów i tarasów. Paleta barw u stokrotek jest dość skromna (białe, różowe i czerwone), ale podobnie jak bratki, rośliny znakomicie nadają się na kwiat cięty.
Przeczytaj też:
Jak rozmnażać bratki ogrodowe >>>
Rośliny dwuletnie do ogrodu - inne popularne gatunki
Interesującym gatunkiem rośliny dwuletniej jest także lak pospolity. Roślina wprawdzie nie bardzo nadaje się do wazonu, ale jej przyjemnie pachnące kwiaty pojawiają się na pędach już bardzo wczesną wiosną (marzec-kwiecień), wyprzedając tym samym dwuletnie niezapominajki. Bardzo atrakcyjnymi i chętnie uprawianymi roślinami dwuletnimi są również dzwonki ogrodowe oraz goździki brodate, których duże, piękne i wielobarwne kwiaty, mogą zdobić rabaty od czerwca aż do jesieni i doskonale nadają się na kwiat cięty.
Rośliny dwuletnie - zasady uprawy
Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna, ale wymaga czasu. Ich nasiona wysiewa się zwykle latem (od czerwca do sierpnia) na rozsadnik, a w dopiero następnym roku wysadza na miejsce stałe. Jedynie malwy i naparstnice, powinny być od razu wysiane na stanowisku docelowym, gdyż nie lubią przesadzania.
Uprawiając rośliny dwuletnie należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki znoszą niskie temperatury tak samo dobrze, dlatego warto osłonić je przed chłodem gałązkami stroiszu lub włókniną. W pierwszym roku uprawy, rośliny dwuletnie wytwarzają zieloną część nadziemną (zimują w postaci rozet), a dopiero w drugim roku tworzą kwiaty.