Niezapominajki kwiaty wiosny - uprawa w ogrodzie i w doniczce

2022-04-15 12:34
Niezapominajka
Autor: GettyImages Niezapominajka leśna

Niezapominajki to wdzięczne rośliny kwitnące wiosną. Kto z nas nie zna drobnych niebieskich kwiatów niezapominajki? Warto mieć w ogrodzie kobierce niezapominajek. Niezapominajki w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, sadzenie. Niezapominajki w doniczce.

Niezapominajki (Myosotis) to popularne rośliny kwitnące wiosną. Niezapominajki sadzi się na kwietnikach miejskich, w misach, donicach, skrzynkach balkonowych. Niezapominajki w ogrodzie sadzimy na ogrodowych rabatach, nad brzegami zbiorników wodnych, wykorzystuje się je także do niedużych wiosennych bukietów bądź kompozycji doniczkowych. Niezapominajki doskonale komponują się z kwitnącymi w tym samym czasie tulipanami i narcyzami.

Niezapominajki w ogrodzie - gatunek najczęściej uprawiany

Najczęściej uprawianym gatunkiem niezapominajki jest dwuletnia niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica), występująca pospolicie w lasach i zaroślach. Dorasta do 20–40 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Drobne niebieskie kwiaty zebrane są w wydłużone kwiatostany.

Dostępne są też odmiany niezapominajki leśnej o kwiatach białych: ‘Snow Ball’, ‘Snowsylva’, ‘Biała Kuleczka’, ‘Bryza’ i różowych: ‘Victoria Rose’, ‘Rosylva’. Wartościowe odmiany niezapominajki o kwiatach niebieskich to lazurowoniebieska ‘Blue Ball’, ciemnoniebieska ‘Blue Basket’, ‘Bluesylva’ o zwartym pokroju i ‘Musik’ o dużych kwiatach. Odmiany różnią się wysokością – najniższe mają 15 cm, najwyższe nawet 40 cm. Całe rośliny są miękko owłosione.

Niezapominajki uprawa

Niezapominajki w ogrodzie należy uprawiać na bogatych w próchnicę, wilgotnych glebach. Dobrze rosną nawet w niezbyt żyznym podłożu. Najlepiej sadzić niezapominajki w miejscach lekko ocienionych w godzinach południowych lub półcienistych, na suchych stanowiskach szybko przekwitają. Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane na rozsadniku od maja do lipca. Gdy pojawią się siewki, pikuje się je w rozstawie 5 x 10 cm. We wrześniu młode niezapominajki przesadza się na zagony zapasowe (w rozstawie 15 x 25cm) lub sadzi od razu na miejsce stałe. Na zimę niezapominajki trzeba przykryć stroiszem lub suchymi liśćmi.

Niezapominajki w ogrodzie

Rodzimym gatunkiem niezapominajki jest też wieloletnia niezapominajka błotna (Myosotis palustris). Kwitnie od maja do czerwca. W naturze ten gatunek niezapominajki rośnie na wilgotnych łąkach i nad wodą. W ogrodach niezapominajka błotna sadzona jest zwykle małymi grupami w płytkiej wodzie lub nad zbiornikami wodnymi. Jej pędy lekko płożą się w dolnej części i dorastają do 20–40 cm wysokości. Niezapominajkę błotną rozmnaża się przez nasiona (wymagają przemrożenia), odmiany można rozmnażać przez podział lub z sadzonek wierzchołkowych.

Przeczytaj też:

Knieć błotna (Caltha palustris) - gdzie w ogrodzie posadzić kaczeńce i jak je pielęgnować? >>>

Niezapominajki
Autor: GettyImages Niezapominajki doskonale nadają się do uprawy w doniczkach

Kuzynki niezapominajki - ułudka wiosenna, brunnera wielkolistna

Ułudka wiosenna (łac. Omphalodes verna) i brunnera wielkolistna (łac. Brunnera macrophylla) należą do tej samej rodziny botanicznej co niezapominajka. Oba gatunki wymagają próchnicznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Te niezapominajki sadzone są na rabatach i wykorzystywane do zadarniania podłoża między drzewami i krzewami.

Ułudka wiosenna
Autor: Monika Latkowska Ułudka to niska bylina (do 15 cm wysokości), rozrastająca się dzięki rozłogom. Jej jasnoniebieskie kwiaty, nieco większe niż niezapominajek, pojawiają się w marcu–kwietniu. Rozmnaża się ją przez podział, sadzonki rozłogowe lub nasiona. Odmiana ‘Alba’ ma białe kwiaty
Brunnera wielkolistna
Autor: Magdalena Michalak Brunnera ma kępiasty pokrój, dorasta do 40 cm. Drobne, jasnoniebieskie kwiaty brunnery rozwijają się od kwietnia do maja, zebrane są w luźne, rozgałęzione kwiatostany. Na uwagę zasługują odmiany o dekoracyjnych liściach: biało-zielonych ‘Variegata’, ‘Dawson’s White’ lub ze srebrzystym wzorem: ‘Langtress’, ‘Jack Frost’.
Wiosna w ogrodzie

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE