Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera

2019-03-25 9:39 dr Monika Latkowska (Katedra Roślin Ozdobnych, SGGW w Warszawie)

Niezapominajki to wdzięczne rośliny kwitnące wiosną. Kto z nas nie zna drobnych niebieskich kwiatów niezapominajki? Warto mieć w ogrodzie kobierce niezapominajek. Niezapominajki w ogrodzie: uprawa, pielęgnacja, sadzenie.

Niezapominajki to popularne rośliny kwitnące wiosną. Niezapominajki sadzi się na kwietnikach miejskich, w misach, donicach, skrzynkach balkonowych. Niezapominajki w ogrodzie sadzimy na ogrodowych rabatach, nad brzegami zbiorników wodnych, wykorzystuje się je także do niedużych wiosennych bukietów bądź kompozycji doniczkowych. Niezapominajki doskonale komponują się z kwitnącymi w tym samym czasie tulipanami i narcyzami.

Niezapominajki w ogrodzie: niezapominajka leśna

Najczęściej uprawianym gatunkiem niezapominajki jest dwuletnia niezapominajka leśna (łac. Myosotis sylvatica), występująca pospolicie w lasach i zaroślach. Dorasta do 20–40 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Drobne niebieskie kwiaty zebrane są w wydłużone kwiatostany. Dostępne są też odmiany niezapominajki leśnej o kwiatach białych: ‘Snow Ball’, ‘Snowsylva’, ‘Biała Kuleczka’, ‘Bryza’ i różowych: ‘Victoria Rose’, ‘Rosylva’. Wartościowe odmiany niezapominajki o kwiatach niebieskich to lazurowoniebieska ‘Blue Ball’, ciemnoniebieska ‘Blue Basket’, ‘Bluesylva’ o zwartym pokroju i ‘Musik’ o dużych kwiatach. Odmiany różnią się wysokością – najniższe mają 15 cm, najwyższe nawet 40 cm. Całe rośliny są miękko owłosione.
Niezapominajki w ogrodzie należy uprawiać na bogatych w próchnicę, wilgotnych glebach. Dobrze rosną nawet w niezbyt żyznym podłożu. Najlepiej sadzić niezapominajki w miejscach lekko ocienionych w godzinach południowych lub półcienistych, na suchych stanowiskach szybko przekwitają. Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane na rozsadniku od maja do lipca. Gdy pojawią się siewki, pikuje się je w rozstawie 5 x 10 cm. We wrześniu młode niezapominajki przesadza się na zagony zapasowe (w rozstawie 15 x 25cm) lub sadzi od razu na miejsce stałe. Na zimę niezapominajki trzeba przykryć stroiszem lub suchymi liśćmi.

Niezapominajki w ogrodzie: niezapominajka błotna

Rodzimym gatunkiem niezapominajki jest też wieloletnia niezapominajka błotna (łac. Myosotis palustris). Kwitnie od maja do czerwca. W naturze ten gatunek niezapominajki rośnie na wilgotnych łąkach i nad wodą. W ogrodach niezapominajka błotna sadzona jest zwykle małymi grupami w płytkiej wodzie lub nad zbiornikami wodnymi. Jej pędy lekko płożą się w dolnej części i dorastają do 20–40 cm wysokości. Niezapominajkę błotną rozmnaża się przez nasiona (wymagają przemrożenia), odmiany można rozmnażać przez podział lub z sadzonek wierzchołkowych.

Niezapominajki w ogrodzie: ułudka wiosenna, brunnera wielkolistna

Ułudka wiosenna (łac. Omphalodes verna) i brunnera wielkolistna (łac. Brunnera macrophylla) należą do tej samej rodziny botanicznej co niezapominajka. Oba gatunki wymagają próchnicznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Te niezapominajki sadzone są na rabatach i wykorzystywane do zadarniania podłoża między drzewami i krzewami.

  • Ułudka to niska bylina (do 15 cm wysokości), rozrastająca się dzięki rozłogom. Jej jasnoniebieskie kwiaty, nieco większe niż niezapominajek, pojawiają się w marcu–kwietniu. Rozmnaża się ją przez podział, sadzonki rozłogowe lub nasiona. Odmiana ‘Alba’ ma białe kwiaty.
  • Drobne, jasnoniebieskie kwiaty brunnery rozwijają się nieco później: od kwietnia do maja. Zebrane są w luźne, rozgałęzione kwiatostany. Rośliny mają kępiasty pokrój i dorastają do około 40 cm. Na uwagę zasługują odmiany o dekoracyjnych liściach: biało-zielonych: ‘Variegata’, ‘Dawson’s White’ lub ze srebrzystym wzorem: ‘Langtress’, ‘Jack Frost’. Brunnerę rozmnaża się wczesną wiosną przez sadzonki korzeniowe.
Wiosna w ogrodzie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE