Niezapominajki kwiaty wiosny - uprawa w ogrodzie i w doniczce

Niezapominajki to wdzięczne rośliny kwitnące wiosną. Kto z nas nie zna drobnych niebieskich kwiatów niezapominajki? Warto mieć w ogrodzie kobierce niezapominajek. Niezapominajki w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, sadzenie. Niezapominajki w doniczce.
Niezapominajki (Myosotis) to popularne rośliny kwitnące wiosną. Niezapominajki sadzi się na kwietnikach miejskich, w misach, donicach, skrzynkach balkonowych. Niezapominajki w ogrodzie sadzimy na ogrodowych rabatach, nad brzegami zbiorników wodnych, wykorzystuje się je także do niedużych wiosennych bukietów bądź kompozycji doniczkowych. Niezapominajki doskonale komponują się z kwitnącymi w tym samym czasie tulipanami i narcyzami.
Niezapominajki w ogrodzie - gatunek najczęściej uprawiany
Najczęściej uprawianym gatunkiem niezapominajki jest dwuletnia niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica), występująca pospolicie w lasach i zaroślach. Dorasta do 20–40 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Drobne niebieskie kwiaty zebrane są w wydłużone kwiatostany.
Dostępne są też odmiany niezapominajki leśnej o kwiatach białych: ‘Snow Ball’, ‘Snowsylva’, ‘Biała Kuleczka’, ‘Bryza’ i różowych: ‘Victoria Rose’, ‘Rosylva’. Wartościowe odmiany niezapominajki o kwiatach niebieskich to lazurowoniebieska ‘Blue Ball’, ciemnoniebieska ‘Blue Basket’, ‘Bluesylva’ o zwartym pokroju i ‘Musik’ o dużych kwiatach. Odmiany różnią się wysokością – najniższe mają 15 cm, najwyższe nawet 40 cm. Całe rośliny są miękko owłosione.
Autor: Archiwum serwisu
Niezapominajki można też uprawiać w donicach (fot. Photos.com)
Polecany artykuł:
Niezapominajki uprawa
Niezapominajki w ogrodzie należy uprawiać na bogatych w próchnicę, wilgotnych glebach. Dobrze rosną nawet w niezbyt żyznym podłożu. Najlepiej sadzić niezapominajki w miejscach lekko ocienionych w godzinach południowych lub półcienistych, na suchych stanowiskach szybko przekwitają. Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane na rozsadniku od maja do lipca. Gdy pojawią się siewki, pikuje się je w rozstawie 5 x 10 cm. We wrześniu młode niezapominajki przesadza się na zagony zapasowe (w rozstawie 15 x 25cm) lub sadzi od razu na miejsce stałe. Na zimę niezapominajki trzeba przykryć stroiszem lub suchymi liśćmi.
Niezapominajki w ogrodzie
Rodzimym gatunkiem niezapominajki jest też wieloletnia niezapominajka błotna (Myosotis palustris). Kwitnie od maja do czerwca. W naturze ten gatunek niezapominajki rośnie na wilgotnych łąkach i nad wodą. W ogrodach niezapominajka błotna sadzona jest zwykle małymi grupami w płytkiej wodzie lub nad zbiornikami wodnymi. Jej pędy lekko płożą się w dolnej części i dorastają do 20–40 cm wysokości. Niezapominajkę błotną rozmnaża się przez nasiona (wymagają przemrożenia), odmiany można rozmnażać przez podział lub z sadzonek wierzchołkowych.
Przeczytaj też:
Knieć błotna (Caltha palustris) - gdzie w ogrodzie posadzić kaczeńce i jak je pielęgnować? >>>

Kuzynki niezapominajki - ułudka wiosenna, brunnera wielkolistna
Ułudka wiosenna (łac. Omphalodes verna) i brunnera wielkolistna (łac. Brunnera macrophylla) należą do tej samej rodziny botanicznej co niezapominajka. Oba gatunki wymagają próchnicznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Te niezapominajki sadzone są na rabatach i wykorzystywane do zadarniania podłoża między drzewami i krzewami.

