Ułudka wiosenna - uprawa, sadzonki, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

2022-04-27 15:00

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) to doskonała bylina okrywowa do zacienionych fragmentów ogrodu. Jak uprawiać ułudkę wiosenną w ogrodzie, by stworzyła piękny kobierzec? Ułudka wiosenna - uprawa w ogrodzie.

Ułudka wiosenna
Autor: GettyImages Ułudka wiosenna to roślina łatwa w uprawie

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) to długowieczna bylina pochodząca z południa Europy. Wyglądem przypomina niezapominajkę - nie powinno nas to dziwić, bowiem obie te rośliny należą do jednej rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). I obie kwitną na niebiesko.

Spis treści

  1. Ułudka wiosenna - jak wygląda?
  2. Ułudka - uprawa w ogrodzie
  3. Zastosowanie ułudki w ogrodzie

Ułudka wiosenna - jak wygląda?

Ułudka wiosenna to niska bylina rozrastająca się za pomocą rozłogów. Osiąga zaledwie do 15-20 cm wysokości. Roślina tworzy zwarte, zielone kobierce, które wiosną (od marca do maja) obsypane są delikatnymi, intensywnie niebieskimi kwiatami, podobnymi do kwiatów niezapominajki, choć od nich większymi.

Ułudka tworzy dwa rodzaje liści. Pierwsze z nich - liście odziomkowe - są dość duże (dorastają do 8 cm długości), mają sercowaty bądź jajowaty kształt, osadzone są na dłuższych ogonkach, drugie - liście łodygowe - są mniejsze, mają eliptyczny kształt, osadzone na krótszych ogonkach.

Ułudka - uprawa w ogrodzie

  • Stanowisko dla ułudki. Ułudka wiosenna to roślina cieniolubna, dlatego w ogrodzie wybierzmy dla niej miejsce zacienione - na słonecznych stanowiskach liście mogą żółknąć.
  • Podłoże dla ułudki. Najlepsze dla ułudki są gleby bogate w próchnicę, przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Podłoże powinno być stale wilgotne i dobrze zdrenowane.
  • Podlewanie ułudki. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie ułudki jest jej systematyczne podlewanie (w upalne dni nawet dwa razy dziennie), nie powinno się dopuszczać do przesychania podłoża.
  • Mrozoodporność ułudki. Ułudka wiosenna jest byliną dość wytrzymałą na mróz, choć w bardzo mroźne zimy może wymarzać. Dlatego warto jesienią przykryć ją gałązkami iglaków (stroiszem).
  • Nawożenie ułudki. Wiosną należy usunąć zaschnięte, zeszłoroczne liście ułudki i zasilić roślinę kompostem bądź wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Nawozić ułudkę należy także podczas całego sezonu - najlepiej co 2-3 tygodnie, stosując nawóz wieloskładnikowy (ostatnie nawożenie przeprowadzamy we wrześniu).
  • Rozmnażanie ułudki. Najlepiej rozmnażać ułudkę przez podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną bądź jesienią. Rozdzielone rośliny sadzi się od razu do gruntu na docelowe miejsce. Innym sposobem jest rozmnażanie za pomocą pobieranych w sierpniu sadzonek wierzchołkowych, które ukorzeniamy w inspekcie, a do gruntu wysadzamy wiosną. Ułudkę wiosenną można też rozmnażać przez nasiona, ale kiełkują one trudno, dlatego jest to sposób dla cierpliwych. Nasiona wysiewa się do doniczek i trzyma w ciepłym miejscu z dostępem światła (np. w ogrzewanej szklarni).

Przeczytaj też: Ogród w cieniu - jak urządzić ogród w zacienionych miejscach >>>

Zastosowanie ułudki w ogrodzie

Ułudka wiosenna to znakomita roślina na rabaty bylinowe i skalniaki, szczególnie te zlokalizowane w zacienionych miejscach ogrodu. Sadząc ją pamiętajmy, że ułudka mocno się rozrasta, często zagłuszając sąsiadujące gatunki. To świetna propozycja do obsadzenia miejsc pod drzewami i większymi krzewami, gdzie ze względu na niedobór światła nie chce rosnąć trawnik. Dodatkową zaletą rośliny jest to, że rozrastając się nie pozwala na rozwój chwastów.

Ułudka wiosenna to świetna roślina na zacienione rabaty. Zalecana gęstość sadzenia to 16 sztuk/m2. Można też wykorzystać ją do tworzenia obwódek ścieżek.

To świetna roślina do cienistych zakątków ogrodów urządzonych w stylu wiejskim, naturalistycznym, rustykalnym czy romantycznym.

Przeczytaj też:

Rośliny zadarniające: niskie rośliny płożące do ogrodu >>>

Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Zasady projektowania ogrodu >>>

Rabata bylinowa pod koronami drzew

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.