Byliny okrywowe: niskie rośliny płożące do ogrodu

2009-08-05 2:00 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Zamiast trawnika
Autor: Maria Muszalska Barwinek pospolity

Byliny okrywowe mogą być dobrą alternatywą dla ogrodowego trawnika. Jeżeli masz w ogrodzie miejsca zacienione, pod drzewem lub np. na górce, warto posadzić tam niskie rośliny płożące. Podpowiadamy, gdzie i jak sadzić oraz rozmnażać rośliny okrywowe.

Gdzie zamiast trawy sadzić byliny okrywowe?

Rośliny zadarniające, czyli niskie rośliny okrywowe, dobrze rosną w miejscach, gdzie wiele innych roślin, także trawa, marnieje. Płożą się i rozrastają na boki, tworząc po pewnym czasie zwarty kobierzec. Często ich pełzające pędy zakorzeniają się w ziemi i powstaje zbita darń.

Byliny okrywowe świetnie wyglądają między wybrukowanymi pasami podjazdu do garażu, na skarpach, piwniczkach ziemnych, między krzewami i wszędzie tam, gdzie koszenie trawy bywa kłopotliwe.

Czy rośliny zadarniające są ładne?

Rośliny zadarniające są nie tylko praktyczne, ale i ładne. Wiele z nich obficie kwitnie i, co nie mniej ważne, ma bardzo ładne ulistnienie. Właśnie liście – o różnych odcieniach zieleni, często dwubarwne, pozwalają tworzyć kobierce o subtelnie przenikających się barwach, dekoracyjne przez znaczną część roku.

W jakich warunkach czują się dobrze rośliny płożące?

Rośliny zadarniające radzą sobie zarówno w miejscach zacienionych, jak i silnie nasłonecznionych.

W przyrodzie nie ma sztywnych reguł – rośliny mają duże zdolności przystosowywania się do warunków, w jakich przyszło im rosnąć. Większość roślin znoszących cień będzie dobrze czuła się także w słońcu, jeśli zapewnimy im ziemię zawsze lekko wilgotną. Podobnie rozrosną się rośliny z miejsc piaszczystych, posadzone w żyznej, ale przepuszczalnej ziemi.

Jak rozmnażać rośliny okrywowe?

Rośliny zadarniające można łatwo rozmnażać. Wszystkie, jeśli są dostatecznie rozrośnięte, można dzielić na mniejsze egzemplarze.

Wiele z nich tworzy pędy, które same się ukorzeniają (barwinek pospolity, bluszczyk kurdybanek, czyściec wełnisty, gajowiec żółty, macierzanki, płomyk szydlasty, ułudka wiosenna) lub rozłogi, na końcu których powstają nowe rośliny (dąbrówka rozłogowa, runianka japońska). Wystarczy odciąć ukorzenione sadzonki i posadzić na nowym miejscu.

Wiele roślin zadarniających można rozmnażać z nasion. W sprzedaży są te, których uprawa nie jest bardzo skomplikowana (dzwonek karpacki, gęsiówka kaukaska, goździk kropkowany, kokorycz złocista, macierzanki, rogownica kutnerowata, rozchodniki, ubiorek wiecznie zielony, wiesiołek missouryjski, żagwin ogrodowy). Nasiona sieje się w maju lub czerwcu na rozsadniku, a we wrześniu sadzi się rozsadę w wybranym miejscu.

Jak sadzić rośliny okrywowe?

Przed posadzeniem roślin trzeba przekopać ziemię oraz starannie usunąć korzenie i rozłogi chwastów. Jeżeli nie zniszczymy chwastów w ten sposób – w przyszłości będą stale odrastać między posadzonymi roślinami. Następnie do gleby należy dodać nawozu organicznego – kompostu lub niekwaśnego torfu (około 20 l/m2). Po wymieszaniu nawozu z ziemią – można już sadzić rośliny.

Byliny okrywowe najładniej wyglądają, gdy rosną w grupach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk jednego gatunku. Jeżeli chcemy, aby już w pierwszym, najdalej w drugim roku po posadzeniu powstał zwarty kobierzec, trzeba rośliny sadzić gęsto (nawet po kilkanaście sadzonek na 1 m2).
Rośliny posadzone nieco rzadziej (na każdym metrze kilka sadzonek mniej niż podano w tabelach) również zadarnią obsadzony obszar, ale będzie to trwało dłużej i trzeba będzie częściej usuwać kiełkujące chwasty.

Polecamy film: Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Dere
|

Wszelkich porad szukam w http://www.imponline.pl/ogrod/

dalia
|

Witam serdecznie. Bardzo interesujący artykuł. Ja mam podobny tutaj - http://www.pasjeogrodow.blo..../

Sylwia
|

Mech wśród róż. Jak toto zwalczyć? Sypanie dolomitu nie pomaga. Może ma ktoś jakiś pomysł?