Kalatea - roślina doniczkowa o pięknych liściach. Jak dbać o kalateę w domu?
Kalatea (Calathea) to roślina o dekoracyjnych liściach. Jako rośliny doniczkowe uprawianych jest kilka gatunków kalatei. Podpowiadamy, jakie warunki zapewnić kalatei, aby dobrze rosła i zachwycała swymi ozdobnymi liśćmi.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Dzięki wyrazistym wzorom na liściach, kalatee należą do najbardziej eleganckich roślin domowych
Kalatea (Calathea) należy do rodziny marantowatych (Marantaceae). Do tego rodzaju należy wiele gatunków roślin, które głównie pochodzą z Brazylii.
Spis treści
- Czy kalatea jest trudna w uprawie?
- Kalatea: gatunki do uprawy w doniczkach
- Jakie wymagania ma kalatea?
- Kalatea podlewanie, nawożenie, rozmnażanie
Czy kalatea jest trudna w uprawie?
Kalatea to roślina doniczkowa o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Dlatego chętnie ozdabiamy nią nasze wnętrza. Jednak należy pamiętać, że kalatea jest dość wymagająca i najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. W sprzedaży są jednak dostępne gatunki kalatei, które nieźle radzą sobie z panującymi w naszych mieszkaniach i domach.
Kalatea: gatunki do uprawy w doniczkach
- Kalatea Makoya (Calathea makoyana) - najpopularniejszy gatunek kalatei, ma owalne, jajowate liście średnicy 20–25 cm, osadzone na długich ogonkach. Liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór. Od spodu liście też mają wzór, ale w odcieniach fioletu. Roślina osiąga do 60 cm wysokości.
- Kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – ma liście podłużne, lancetowate, z ciemnym tłem, spodnia część liści jest purpurowoczerwona.
- Kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – ma wzniesiony pokrój oraz podłużne, owalne liście z białymi pasmami pośrodku i z ciemnozielonym brzegiem.
- Kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – zielone liście z czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie, czerwone od spodu.
- Kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – ma wąskie, lancetowate liście, pofalowane na brzegach, ciemnozielone, z połyskiem, o czerwonawym odcieniu od spodu, osiąga około 30 cm wysokości.
- Kalatea ozdobna (Calathea majestica) – liście ciemnozielone z jasnymi liniami, osiąga do 100 cm.
- Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata) - obok dekoracyjnych ciemnobrunatnych liści dodatkowo ma ozdobne kwiaty, które pojawiają się zimą.
Zobacz różnorodność kalatei na zdjęciach
Autor: Konrad Kalbarczyk
Dzięki wyrazistym wzorom na liściach, kalatee należą do najbardziej eleganckich roślin domowych
Jakie wymagania ma kalatea?
Kalatea wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu (światło powinno być rozproszone). Optymalna temperatura uprawy wynosi 18–22 st.C.
Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy wyrastają nowe liście. Gdy jest zbyt sucho, brzegi liści zasychają. Po okresie wegetacji rośliny przechodzą w stan spoczynku – w tym okresie temperaturę należy obniżyć do około 15 st. C. Podłożem dla kalatei jest substrat próchniczy z dodatkiem ziemi, o pH 5–6.
Kalatea podlewanie, nawożenie, rozmnażanie
Kalateę podlewamy regularnie, najlepiej letnią, miękką i odstałą wodą, pamiętając aby podłoże było stale wilgotne. Ale uważajmy, aby woda nie stała w podstawce, bo to może roślinie zaszkodzić. Dodatkowo kalatea lubi częste zraszanie.
Nawozić kalateę należy co 2 tygodnie w okresie od marca do września.
Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny. Każda część musi mieć korzenie i pędy. Rośliny przesadzamy co roku, latem.
Poznaj też inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach:
Autor: Archiwum serwisu
Ciemnozielone liście Cissus rhomboifolia 'Ellen Danica' to ozdoba wielu wnętrz (fot. K.Kalbarczyk)