Syngonium (zroślicha) będzie pięknie rosło, gdy zapewnisz mu trzy rzeczy

2022-05-16 8:25

Syngonium (zroślicha) to ceniona roślina doniczkowa. Jej największą ozdobą są osadzone na długich ogonkach liście o zróżnicowanym kształcie i kolorze. Długie pędy syngonium mogą swobodnie zwisać, ale można je również prowadzić na pionowych podporach. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji syngonium.

Syngonium
Autor: GettyImages Syngonium ma długie, elastyczne pędy i bardzo ładne, duże, szerokie, zielone liście, osadzone na długich ogonkach

Znanych jest kilkadziesiąt gatunków syngonium, ale w uprawie spotykanych jest zaledwie kilka z nich. Zdecydowanie najpopularniejsze jest syngonium stopowcowe (syn. zroślicha stopowcowa, łac. Syngonium podophyllum), które - jak większość zroślich  - jest tropikalnym pnączem.

Spis treści

  1. Syngonium - jak wygląda?
  2. Ciekawe odmiany syngonium stopowcowego
  3. Syngonium - uprawa w doniczce
  4. Jak eksponować syngonium w domu
  5. Inne gatunki syngonium

Syngonium - jak wygląda?

Syngonium w uprawie osiąga ponad 1,5 m długości. Ma długie, elastyczne pędy i bardzo ładne, duże, szerokie, zielone liście, osadzone na długich ogonkach. Kształt liści jest uzależniony do wieku - młode są niewielkie, owalne lub sercowate, starsze przybierają charakterystyczny, strzałkowaty kształt. U gatunku liście są zielone, u odmian bywają ozdobione siateczką nerwów, ciekawym deseniem lub oryginalnymi przebarwieniami.

>> Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany syngonium stopowcowego

Do najciekawszych odmian syngonium stopowcowego należą m.in.:

  • Syngonium 'White Butterfly' o jasnozielonych, dużych liściach, pokrytych siatką jasnych nerwów, starsze liście stają się srebrzysto-biało-zielone, „Panda” liście duże, ciemnozielone, ozdobione białymi, nieregularnymi cętkami,
  • Syngonium 'Albo Variegata' liście ozdobione dużymi, białymi lub kremowymi przebarwieniami, niektóre niemal całkiem białe,
  • Syngonium 'Neon Robusta' o różowo-łososiowych liściach,
  • Syngonium 'Sunshine Speckle' i 'Berry Allusion' o zielonożółtych liściach ozdobionych różowymi nerwami i przebarwieniami,
  • Syngonium 'Maria' o błyszczących, brązowo-brunatnych, a w młodym wieku czerwono-brązowych liściach,
  • Syngonium 'Pixie' niska odmiana o niewielkich, zielonych liściach ozdobionych w centralnej części dużym, kremowym przebarwieniem.

Syngonium - uprawa w doniczce

Syngonium nie jest rośliną trudną w uprawie, ale jeśli ma prezentować się atrakcyjnie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

  • Stanowisko dla syngonium. Przede wszystkim potrzebuje półcienistego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem.
  • Podłoże dla syngonium. Roślina wymaga żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne latem i mniej wilgotne zimą, ale nigdy mokre ani suche, gdyż wtedy rośliny łatwo gniją lub więdną i zamierają.
  • Wilgotność powietrza dla syngonium. Pnącze nie lubi suchego powietrza, dlatego co jakiś czas należy zraszać liście letnią wodą lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza (szczególnie zimą).

Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

  • Temperatura dla syngonium. Roślina pochodzi z tropików, dlatego przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (22-24 st. C).
  • Nawożenie syngonium. Rośnie dość szybko, dlatego w sezonie potrzebuje systematycznego zasilania nawozami dla roślin zielonych.
  • Odmładzanie i rozmnażanie syngonium. Pnącze jest wieloletnie, ale z czasem jego pokrój może stać się mało atrakcyjny, dlatego po kilku latach warto roślinę odmłodzić. Nie powinno być z tym problemu, gdyż bardzo łatwo rozmnaża się ją za pomocą sadzonek pędowych (fragment pędu powinien posiadać korzonki powietrzne), dobrze ukorzeniających się w zwykłej wodzie lub wilgotnym podłożu. Do jednej doniczki warto posadzić kilka sadzonek, co pozwoli dłużej cieszyć się ładnym, gęstym pokrojem pnącza. Roślinę można też przyciąć.
Syngonium
Autor: GettyImages Syngonium podophyllum 'Albo Variegata'

Jak eksponować syngonium w domu

Syngonium stopowcowe pięknie prezentuje się w wiszącej doniczce lub koszu, ale może być też prowadzone po oryginalnej podporze. Młode rośliny o zwartym pokroju bardzo ładnie wyglądają w ozdobnej doniczce na komodzie, stoliku kawowym lub parapecie.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe z rodziny obrazkowatych - jak je pielęgnować i gdzie ustawiać w domu

Inne gatunki syngonium

Znacznie mniej popularnym i dużo rzadziej spotykanym w mieszkaniach gatunkiem syngonium jest Syngonium erythrophyllum, reprezentowane głównie przez odmianę 'Red Arrow'. Roślina ma podobne wymagania co poprzedni gatunek, ale nieco inaczej wygląda, gdyż ma duże, strzałkowe, błyszczące liście w ciemnym, zielono-brązowym kolorze z wierzchu i bordowo-czerwonym od spodu. Pnącze rośnie wolniej od poprzedniego i osiąga mniejsze rozmiary (ok. 50 cm długości), dlatego nadaje się nawet do niewielkiego wnętrza.

W uprawie bardzo rzadko można też spotkać Syngonium macrophyllum, które reprezentowane jest przez odmianę 'Frosted Heart'. Roślina jest silnie rosnącym pnączem o dużych, szerokich, sercowatych, zielonych, matowych liściach, ozdobionych jasnymi, kremowo-białymi przebarwieniami.

Jeszcze rzadsze jest Syngonium angustatumm o wielodzielnych, bardzo ładnych liściach oraz najmniej kolorowe Syngonium auritum o zielonych, zwykle trójdzielnych liściach.

Syngonium
Autor: GettyImages Syngonium jest cenione przede wszystkim za dekoracyjne ulistnienie

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia