Syngonium (zroślicha) - uprawa w doniczce, pielęgnacja, gatunki i odmiany, zastosowanie

2022-05-16 8:25
Syngonium
Autor: GettyImages Syngonium ma długie, elastyczne pędy i bardzo ładne, duże, szerokie, zielone liście, osadzone na długich ogonkach

Syngonium (zroślicha) to ceniona roślina doniczkowa. Jej największą ozdobą są osadzone na długich ogonkach liście o zróżnicowanym kształcie i kolorze. Długie pędy syngonium mogą swobodnie zwisać, ale można je również prowadzić na pionowych podporach. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji syngonium.

Znanych jest kilkadziesiąt gatunków syngonium, ale w uprawie spotykanych jest zaledwie kilka z nich. Zdecydowanie najpopularniejsze jest syngonium stopowcowe (syn. zroślicha stopowcowa, łac. Syngonium podophyllum), które - jak większość zroślich  - jest tropikalnym pnączem.

Spis treści

 1. Syngonium - jak wygląda?
 2. Ciekawe odmiany syngonium stopowcowego
 3. Syngonium - uprawa w doniczce
 4. Jak eksponować syngonium w domu
 5. Inne gatunki syngonium

Syngonium - jak wygląda?

Syngonium w uprawie osiąga ponad 1,5 m długości. Ma długie, elastyczne pędy i bardzo ładne, duże, szerokie, zielone liście, osadzone na długich ogonkach. Kształt liści jest uzależniony do wieku - młode są niewielkie, owalne lub sercowate, starsze przybierają charakterystyczny, strzałkowaty kształt. U gatunku liście są zielone, u odmian bywają ozdobione siateczką nerwów, ciekawym deseniem lub oryginalnymi przebarwieniami.

>> Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany syngonium stopowcowego

Do najciekawszych odmian syngonium stopowcowego należą m.in.:

 • Syngonium 'White Butterfly' o jasnozielonych, dużych liściach, pokrytych siatką jasnych nerwów, starsze liście stają się srebrzysto-biało-zielone, „Panda” liście duże, ciemnozielone, ozdobione białymi, nieregularnymi cętkami,
 • Syngonium 'Albo Variegata' liście ozdobione dużymi, białymi lub kremowymi przebarwieniami, niektóre niemal całkiem białe,
 • Syngonium 'Neon Robusta' o różowo-łososiowych liściach,
 • Syngonium 'Sunshine Speckle' i 'Berry Allusion' o zielonożółtych liściach ozdobionych różowymi nerwami i przebarwieniami,
 • Syngonium 'Maria' o błyszczących, brązowo-brunatnych, a w młodym wieku czerwono-brązowych liściach,
 • Syngonium 'Pixie' niska odmiana o niewielkich, zielonych liściach ozdobionych w centralnej części dużym, kremowym przebarwieniem.

Syngonium - uprawa w doniczce

Syngonium nie jest rośliną trudną w uprawie, ale jeśli ma prezentować się atrakcyjnie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

 • Stanowisko dla syngonium. Przede wszystkim potrzebuje półcienistego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem.
 • Podłoże dla syngonium. Roślina wymaga żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne latem i mniej wilgotne zimą, ale nigdy mokre ani suche, gdyż wtedy rośliny łatwo gniją lub więdną i zamierają.
 • Wilgotność powietrza dla syngonium. Pnącze nie lubi suchego powietrza, dlatego co jakiś czas należy zraszać liście letnią wodą lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza (szczególnie zimą).

Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

 • Temperatura dla syngonium. Roślina pochodzi z tropików, dlatego przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (22-24 st. C).
 • Nawożenie syngonium. Rośnie dość szybko, dlatego w sezonie potrzebuje systematycznego zasilania nawozami dla roślin zielonych.
 • Odmładzanie i rozmnażanie syngonium. Pnącze jest wieloletnie, ale z czasem jego pokrój może stać się mało atrakcyjny, dlatego po kilku latach warto roślinę odmłodzić. Nie powinno być z tym problemu, gdyż bardzo łatwo rozmnaża się ją za pomocą sadzonek pędowych (fragment pędu powinien posiadać korzonki powietrzne), dobrze ukorzeniających się w zwykłej wodzie lub wilgotnym podłożu. Do jednej doniczki warto posadzić kilka sadzonek, co pozwoli dłużej cieszyć się ładnym, gęstym pokrojem pnącza. Roślinę można też przyciąć.
Syngonium
Autor: GettyImages Syngonium podophyllum 'Albo Variegata'

Jak eksponować syngonium w domu

Syngonium stopowcowe pięknie prezentuje się w wiszącej doniczce lub koszu, ale może być też prowadzone po oryginalnej podporze. Młode rośliny o zwartym pokroju bardzo ładnie wyglądają w ozdobnej doniczce na komodzie, stoliku kawowym lub parapecie.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe z rodziny obrazkowatych - jak je pielęgnować i gdzie ustawiać w domu

Inne gatunki syngonium

Znacznie mniej popularnym i dużo rzadziej spotykanym w mieszkaniach gatunkiem syngonium jest Syngonium erythrophyllum, reprezentowane głównie przez odmianę 'Red Arrow'. Roślina ma podobne wymagania co poprzedni gatunek, ale nieco inaczej wygląda, gdyż ma duże, strzałkowe, błyszczące liście w ciemnym, zielono-brązowym kolorze z wierzchu i bordowo-czerwonym od spodu. Pnącze rośnie wolniej od poprzedniego i osiąga mniejsze rozmiary (ok. 50 cm długości), dlatego nadaje się nawet do niewielkiego wnętrza.

W uprawie bardzo rzadko można też spotkać Syngonium macrophyllum, które reprezentowane jest przez odmianę 'Frosted Heart'. Roślina jest silnie rosnącym pnączem o dużych, szerokich, sercowatych, zielonych, matowych liściach, ozdobionych jasnymi, kremowo-białymi przebarwieniami.

Jeszcze rzadsze jest Syngonium angustatumm o wielodzielnych, bardzo ładnych liściach oraz najmniej kolorowe Syngonium auritum o zielonych, zwykle trójdzielnych liściach.

Syngonium
Autor: GettyImages Syngonium jest cenione przede wszystkim za dekoracyjne ulistnienie

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE