Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach

2015-11-30 16:21

Wiele pokojowych roślin doniczkowych o pnącym lub płożącym pokroju można uprawiać na palikach lub kratkach, dzięki czemu efektowniej wyglądają. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Rośliny doniczkowe prowadzone na różnego rodzaju palikach, kratkach czy innych podporach prezentują się dekoracyjnej niż przy swobodnym wzroście. Dodatkowo – dzięki takiej uprawie – mają zazwyczaj lepszy dostęp do światła. Okazy pnące i płożące można wtedy ustawiać nie tylko na regałach, ale także na podłodze lub parapecie. Szczególnie interesująco wyglądają gatunki o ozdobnych kwiatach, kwitnące jeszcze bardziej obficie.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe prowadzone przy podporach

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) – lubi dużą ilość światła rozproszonego i podłoża torfowe. Znosi zanieczyszczenia powietrza – można uprawiać go w kuchni. W uprawie bluszczu problematyczne jest podlewanie. Nawet lekko przesuszony zasycha, gubiąc większość liści. Nadmierna ilość wody także jest niewskazana – prowadzi do żółknięcia i opadania liści. Okazy uprawiane na kratkach mogą wytwarzać bardziej dorodne liście i lepiej krzewią się.
  • Cissus rombolistny (Cissus alata) – jego pędy mogą osiągać 1-1,5 m długości. Dobrze wygląda prowadzony na grubym, kokosowym paliku. Znosi warunki cieniste (wtedy jednak wolno rośnie). Lubi średnio żyzne podłoża. Należy go podlewać umiarkowanie. Przy zbyt obfitym podlewaniu na liściach pojawiają się brązowe plamy.
  • Epipremnum złote (Epipremnum aureum) – w środowisku naturalnym tworzy liany oplatające drzewa lasów tropikalnych. W uprawie pokojowej jego pędy mogą osiągać kilka metrów długości. Można prowadzić go na długim paliku kokosowym. To roślina łatwa w uprawie. Znosi warunki półcieniste.
  • Maranta (Maranta leuconeura) – jest rośliną dość wymagającą. Preferuje stanowiska lekko zacienione (wtedy ma najbardziej wybarwione liście). Lubi żyzne, próchnicze podłoże z dobrym drenażem. Latem podlewa się ją obficie, zimą rzadko. Ma lekko płożący pokrój. Marantę można prowadzić na krótkich palikach lub niewysokich kratkach.
  • Hoja (Hoya) – najlepiej uprawiać ją w miejscach widnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Uniwersalne podłoże warto wymieszać z keramzytem. Nie lubi zalewania – należy podlewać ją umiarkowanie. Hoję najlepiej prowadzić na szerokiej kratownicy lub na sznurkach. Podniesienie pędów (tak aby miały dużo światła) pobudza kwitnienie.
  • Męczennica (Passiflora caerulea) – to jedna z najpiękniejszych roślin pokojowych. Jej pędy zwykle dorastają do 1 m długości. Potrzebuje dużej ilości światła – nie szkodzi jej nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Latem może rosnąć w ogrodzie. Należy pilnować, aby podłoże za bardzo nie przeschło. W uprawie na kratownicy kwitnie obficiej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE