Te rośliny doniczkowe można ciekawie prowadzić na palikach, kratkach i podporach

2024-11-13 13:52

Domowe rośliny doniczkowe o pnącym lub płożącym pokroju można prowadzić na palikach lub kratkach, dzięki czemu efektownie się prezentują. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Spis treści

  1. Najpopularniejsze rośliny doniczkowe prowadzone przy podporach
  2. Bluszcz pospolity
  3. Cissus rombolistny
  4. Epipremnum złociste
  5. Maranta
  6. Hoja
  7. Męczennica

Rośliny doniczkowe prowadzone na różnego rodzaju palikach, kratkach czy innych podporach prezentują się dekoracyjnej niż przy swobodnym wzroście. Dodatkowo – dzięki takiej uprawie – mają zazwyczaj lepszy dostęp do światła. Okazy pnące i płożące można wtedy ustawiać nie tylko na regałach, ale także na podłodze lub parapecie. Szczególnie interesująco wyglądają gatunki o ozdobnych kwiatach, kwitnące jeszcze bardziej obficie.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe prowadzone przy podporach

Do najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych, które można prowadzić na różnego rodzaju podporach należą m.in.: bluszcz pospolity, cissus rombolistny, epipremnum złociste, maranta, hoja, męczennica (passiflora).

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – lubi dużą ilość światła rozproszonego i podłoża torfowe. Znosi zanieczyszczenia powietrza – można uprawiać go w kuchni. W uprawie bluszczu problematyczne jest podlewanie. Nawet lekko przesuszony zasycha, gubiąc większość liści. Nadmierna ilość wody także jest niewskazana – prowadzi do żółknięcia i opadania liści. Okazy uprawiane na kratkach mogą wytwarzać bardziej dorodne liście i lepiej krzewią się.

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny (Cissus alata) – jego pędy mogą osiągać 1-1,5 m długości. Dobrze wygląda prowadzony na grubym, kokosowym paliku. Znosi warunki cieniste (wtedy jednak wolno rośnie). Lubi średnio żyzne podłoża. Należy go podlewać umiarkowanie. Przy zbyt obfitym podlewaniu na liściach pojawiają się brązowe plamy.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – w środowisku naturalnym tworzy liany oplatające drzewa lasów tropikalnych. W uprawie pokojowej jego pędy mogą osiągać kilka metrów długości. Można prowadzić go na długim paliku kokosowym. To roślina łatwa w uprawie. Znosi warunki półcieniste.

Maranta

Maranta (Maranta leuconeura) – jest rośliną dość wymagającą. Preferuje stanowiska lekko zacienione (wtedy ma najbardziej wybarwione liście). Lubi żyzne, próchnicze podłoże z dobrym drenażem. Latem podlewa się ją obficie, zimą rzadko. Ma lekko płożący pokrój. Marantę można prowadzić na krótkich palikach lub niewysokich kratkach.

Hoja

Hoja (Hoya) – najlepiej uprawiać ją w miejscach widnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Uniwersalne podłoże warto wymieszać z keramzytem. Nie lubi zalewania – należy podlewać ją umiarkowanie. Hoję najlepiej prowadzić na szerokiej kratownicy lub na sznurkach. Podniesienie pędów (tak aby miały dużo światła) pobudza kwitnienie.

Męczennica

Męczennica(Passiflora caerulea) – to jedna z najpiękniejszych roślin pokojowych. Jej pędy zwykle dorastają do 1 m długości. Potrzebuje dużej ilości światła – nie szkodzi jej nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Latem może rosnąć w ogrodzie. Należy pilnować, aby podłoże za bardzo nie przeschło. W uprawie na kratownicy kwitnie obficiej.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają