Passiflora - męczennica – Kwiat Męki Pańskiej - skąd taka nazwa? Wyjaśniamy i radzimy jak uprawiać

2024-03-20 15:43

Passiflora (męczennica) to roślina ściśle związana z Wielkanocą – jej oryginalne kwiaty przedstawiają symbolicznie Mękę Pańską. Passiflorę można z powodzeniem uprawiać w domu jako roślinę doniczkową, a latem wystawiać na balkon czy taras. Jak uprawiać męczennicę?

Spis treści

  1. Męczennica błękitna
  2. Jak wygląda kwiat męczennicy?
  3. Passiflora (męczennica) - uprawa w mieszkaniu
  4. Zobacz zdjęcia kwitnącej passiflory
  5. Uprawa męczennicy latem na balkonie czy tarasie
  6. Przesadzanie i rozmnażanie passiflory

Passiflora (męczennica) pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Do Europy dotarła w XVIII wieku, ale już wcześniej włoski mnich Jacomo Bosio zauważył w kwiatach tej rośliny elementy obrazujące mękę Chrystusa na krzyżu. Dlatego roślinie nadano łacińską nazwę Passiflora: od słów passio – cierpienie i flos – kwiat. Passiflora nazywana jest także kwiatem męki pańskiej.

Męczennica błękitna

Passiflora jest pnączem z rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Roślina tworzy wąsy czepne, którymi przytwierdza się do podpór. Jej pędy mogą dorastać do kilkudziesięciu m długości. Jako roślinę doniczkową najczęściej uprawiana jest męczennica błękitna (łac. Passiflora caerulea), obecnie na rynku dostępnych jest wiele jej odmian, różniących się m.in. barwą kwiatów.

Jak wygląda kwiat męczennicy?

Największa ozdobą passiflory są oryginalne kwiaty, które składają się z bardzo mocno rozwiniętego dna kwiatowego, kielicha pięciodziałowego, korony pięciodziałowej oraz trójokółkowego przykoronka. Centralną część kwiatu zajmuje słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików wyrastających wokół niego.

Passiflora (męczennica) - uprawa w mieszkaniu

W mieszkaniu dla passiflory należy wybrać miejsce jasne, z dostępem świeżego powietrza. Najlepsze jest stanowisko ze światłem rozproszonym (ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści). Podłoże dla passiflory powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, o pH lekko kwaśnym.

Aby passiflorę pobudzić do rozkrzewienia się i intensywniejszego kwitnienia, warto roślinę przyciąć co roku na wiosnę, skracając wszystkie pędy tak, by pozostawić na nich 4–7 węzłów. Jeśli roślina zbyt silnie się rozrasta, można ją przyciąć również latem, ale nie wycinać przy tym pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Od września do marca męczennica przechodzi okres zimowego odpoczynku – w tym czasie należy przenieść ją w chłodne miejsce (o temperaturze około 10 st. C) i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając do przesuszenia podłoża).

Passiflora znakomicie nadaje się na taras bądź balkon zaaranżowany w stylu śródziemnomorskim. Zimą można ją też uprawiać w ogrodzie zimowym.

Zobacz zdjęcia kwitnącej passiflory

Przeczytaj też:

Uprawa męczennicy latem na balkonie czy tarasie

Już pod koniec maja roślinę można wynieść na zewnątrz, na przykład na taras bądź balkon, ale trzeba ustawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, może być w pełnym słońcu. Passiflora kwitnie całe lato. We wrześniu należy przenieść ją do mieszkania. Latem męczennicę należy podlewać obficie, nawet dwa razy dziennie przy upałach i nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących.

Przesadzanie i rozmnażanie passiflory

Młode egzemplarze męczennicy przesadza się co roku do doniczki o rozmiar większej. Przed przesadzeniem należy przyciąć pędy. U starszych roślin wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Passiflorę rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych o długości 10–15 cm, które pobiera się z rośliny, umieszcza w mieszance perlitu, piasku i ziemi, przykrywa workiem foliowym i często wietrzy.

Przeczytaj też:

passiflora
Autor: www.thinkstockphotos.com Passiflora o kwiatach w ciekawym kolorze

QUIZ. Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

Pytanie 1 z 14
Na wielkanocnym stole nowe życie i odrodzenie symbolizują:
Kompozycja kwiatowa na Wielkanoc