Jakie kwiaty na Wielkanoc? Z jakich roślin zrobić urocze dekoracje wielkanocne?

2023-03-13 16:09
Kwiaty na wielkanoc
Autor: GettyImages Wśród kwiatów, którymi zdobimy nasze domy na Wielkanoc, wyróżniają się wiosenne kwiaty cebulowe

Kwiaty na Wielkanoc to podstawa świątecznych dekoracji upiększających nasze wnętrza. Z jakich kwiatów i roślin stworzymy najpiękniejsze wielkanocne dekoracje? Najlepsze kwiaty i rośliny na Wielkanoc. Roślinne dekoracje wielkanocnego stołu.

Wielkanoc to wyjątkowe święto, dlatego dekoracje naszych mieszkań powinny być w tym okresie szczególnie radosne i kolorowe. Rodzinne śniadanie przy pięknie przybranym, świątecznym stole z pewnością będzie miało wyjątkowy charakter, dlatego warto zadbać, żeby poza tradycyjnymi potrawami pojawiły się na nim także ciekawe dekoracje z kwiatami w roli głównej.

Spis treści

  1. Jakie kolory kwiatów na Wielkanoc?
  2. Jakie kwiaty do wielkanocnych dekoracji są najlepsze?
  3. Rzeżucha na wielkanocny stół
  4. Forsycja i krokusy w wielkanocnych dekoracjach
  5. Hortensja w doniczce na Wielkanoc

Jakie kolory kwiatów na Wielkanoc?

Doskonałym wyborem na Wielkanoc będą ozdoby nawiązujące barwą do wielkanocnych tradycji, czyli niebieskie, białe, żółte i zielone. Kolory te symbolizują zbawienie, czystość, odrodzenie, zmartwychwstanie i radość, dlatego idealnie nadają się do dekoracji świątecznego stołu.

Jakie kwiaty do wielkanocnych dekoracji są najlepsze?

Podstawą wielkanocnych dekoracji powinny być żywe kwiaty, witki wierzbowe i gałązki bukszpanu, ale można też użyć w tym celu oryginalnych pędów, mchu, sztucznych figurek (kurczaczków i zajączków), pisanek, a nawet kolorowych piórek.

Kompozycja z żonkili, hiacyntów, bukszpanu, gałązek wierzby mandżurskiej i wierzbowych witek z baziami na świątecznym stole będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie, ale równie dobrze sprawdzi się bukiet białych i żółtych tulipanów w przeźroczystym, szklanym wazonie.

Rzeżucha na wielkanocny stół

Ciekawą ozdobą wielkanocną może być też rzeżucha, którą wiosną często hodujemy na kuchennych parapetach. Rzeżuchę można wykorzystać do wielu smacznych potraw, ale można z niej też wykonać ciekawą, świąteczną dekorację, umieszczając zieloną kępkę na szklanym półmisku w towarzystwie pisanek, żonkili i gałązek wierzby. Rzeżucha będzie wyglądała niezwykle ciekawie również wtedy, kiedy posiejemy ją w skorupkach jaj.

Forsycja i krokusy w wielkanocnych dekoracjach

Oryginalną ozdobą stołu, może być także ptasie gniazdo z jajeczkami przepiórczymi, uplecione z gałązek i udekorowane piórkami, mchem i stokrotkami. W świątecznych kompozycjach nie powinno zabraknąć też forsycji, której żółte kwiaty doskonale komponują się z żonkilami, pędami brzozy i wierzbowymi witkami. Na świątecznym stole swoje miejsce powinny również znaleźć urocze krokusy, które można zestawić z bukszpanem lub pędami barwinka.

Do wielkanocnych kompozycji przydadzą się także inne wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak: tulipany, szafirki, przebiśniegi, narcyzy czy hiacynty. Możemy umieścić je pojedynczo w ciekawym naczyniu (np. w filiżance, dzbanku, kieliszku, wazonie, koszyczku, skorupce jajka) lub zestawić ze sobą, tworząc interesujące kompozycje.

Hortensja w doniczce na Wielkanoc

Oryginalną propozycją na dekorację wielkanocną może być też hortensja ogrodowa. Roślina kwitnie wprawdzie latem, ale dzięki hodowcom, można obecnie nabyć kwitnące egzemplarze także wczesną wiosną.

Przeczytaj też:

QUIZ Co wiesz o świętach wielkanocnych? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 9
Wielkanoc to święto ruchome. A wiecie jak wyznacza się datę tego święta?
kalendarz
Modne dekoracje na Wielkanoc
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE