Passiflora (męczennica błękitna) – kwiat męki pańskiej. Uprawa passiflory w domu

2022-04-07 8:01
Passiflora
Autor: www.thinkstockphotos.com Passiflora to egzotyczne pnącze o fantazyjnych kwiatach

Passiflora (męczennica błękitna) to roślina ściśle związana z Wielkanocą – jej oryginalne kwiaty przedstawiają symbolicznie Mękę Pańską. Passiflorę można z powodzeniem uprawiać jako roślinę doniczkową wystawianą latem na balkon czy taras.

Passiflora (męczennica) pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Do Europy dotarła w XVIII wieku, ale już wcześniej włoski mnich Jacomo Bosio zauważył w kwiatach tej rośliny elementy obrazujące mękę Chrystusa na krzyżu. Dlatego roślinie nadano łacińską nazwę Passiflora: od słów passio – cierpienie i flos – kwiat. Passiflora nazywana jest także kwiatem męki pańskiej.

Passiflora jest pnączem z rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Roślina tworzy wąsy czepne, którymi przytwierdza się do podpór. Jej pędy mogą dorastać do kilkudziesięciu m długości. Jako roślinę doniczkową najczęściej uprawiana jest męczennica błękitna (łac. Passiflora caerulea), obecnie na rynku dostępnych jest wiele jej odmian, różniących się m.in. barwą kwiatów.

Największa ozdobą passiflory są oryginalne kwiaty, które składają się z bardzo mocno rozwiniętego dna kwiatowego, kielicha pięciodziałowego, korony pięciodziałowej oraz trójokółkowego przykoronka. Centralną część kwiatu zajmuje słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików wyrastających wokół niego.

Przeczytaj też: Pomysły na 5 wyjątkowych dekoracji wielkanocnych >>>

Passiflora (męczennica) - uprawa w mieszkaniu

W mieszkaniu dla passiflory należy wybrać miejsce jasne, z dostępem świeżego powietrza. Najlepsze jest stanowisko ze światłem rozproszonym (ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści). Podłoże dla passiflory powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, o pH lekko kwaśnym.

Aby passiflorę pobudzić do rozkrzewienia się i intensywniejszego kwitnienia, warto roślinę przyciąć co roku na wiosnę, skracając wszystkie pędy tak, by pozostawić na nich 4–7 węzłów. Jeśli roślina zbyt silnie się rozrasta, można ją przyciąć również latem, ale nie wycinać przy tym pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Od września do marca męczennica przechodzi okres zimowego odpoczynku – w tym czasie należy przenieść ją w chłodne miejsce (o temperaturze około 10 st. C) i ograniczyć podlewanie (nie dopuszczając do przesuszenia podłoża).

Zobacz zdjęcia kwitnącej passiflory

Przeczytaj też: Dekoracje wielkanocne – z jakich roślin zrobić najlepsze ozdoby na Wielkanoc >>>

Uprawa passiflory latem na balkonie czy tarasie

Już pod koniec maja roślinę można wynieść na zewnątrz, na przykład na taras bądź balkon, ale trzeba ustawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, może być w pełnym słońcu. Passiflora kwitnie całe lato. We wrześniu należy przenieść ją do mieszkania. Latem męczennicę należy podlewać obficie, nawet dwa razy dziennie przy upałach i nawozić raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących.

Passiflora (męczennica) - przesadzanie i rozmnażanie

Młode egzemplarze męczennicy przesadza się co roku do doniczki o rozmiar większej. Przed przesadzeniem należy przyciąć pędy. U starszych roślin wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.Passiflorę rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych o długości 10–15 cm, które pobiera się z rośliny, umieszcza w mieszance perlitu, piasku i ziemi, przykrywa workiem foliowym i często wietrzy.

Passiflora znakomicie nadaje się na taras bądź balkon zaaranżowany w stylu śródziemnomorskim. Zimą można ją też uprawiać w ogrodzie zimowym.

Przeczytaj też: Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym. Jak dbać o rośliny w przydomowej oranżerii? >>>

passiflora
Autor: www.thinkstockphotos.com Passiflora o kwiatach w ciekawym kolorze
Wielkanocna dekoracja: ogród w skorupce jaja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE