Hoja różowa - jak ją pielęgnować, by pięknie kwitła w Twoim domu? Czy hoja jest trudna w uprawie?

2025-03-06 12:29

Hoja różowa, znana też jako woskownica, to atrakcyjne pnącze o ozdobnych liściach i kwiatach. Jej uprawa jest względnie łatwa. Odpowiednimi zabiegami można sprawić, że hoja obficie zakwitnie, nawet dwa razy w roku! Jak uprawiać hoję w domu? Co lubi hoja? Jak pielęgnować hoję, aby zakwitła?

Spis treści

  1. Jak wygląda hoja różowa?
  2. Inne gatunki hoi: hoja piękna i hoja kerri
  3. Co lubi hoja? Czy lubi słońce? Czego nie lubi?
  4. Hoja - podlewanie. Czy hoja lubi spryskiwanie?
  5. Nawożenie hoi
  6. Czyszczenie liści hoi
  7. Jak zachęcić hoję do kwitnienia?
  8. Hoja różowa - przesadzanie i rozmnażanie
  9. Hoja odmiany

Hoja różowa (Hoya carnosa) to silnie rosnące pnącze pochodzące w Azji. W ojczyźnie pochodzenia jej pędy osiągają kilka metrów długości. W uprawie doniczkowej jest zazwyczaj mniejsza. Hoja zwana jest też woskownicą. To atrakcyjna dekoracja wnętrz ozdobna przez cały rok. Jej egzotyczny wygląd, obfite kwitnienie i oryginalny wygląd kwiatów sprawiają, że jest rośliną pożądaną przez wielu miłośników kwiatów. Jakie są największe atuty tego dekoracyjnego pnącza?

Jak wygląda hoja różowa?

Hoja różowa ma grube, skórzaste, błyszczące liście. Są jajowate, a przy tym ostro zakończone. Wyrastają naprzeciwlegle na pędach, po dwa. Są pokryte woskowatym nalotem.

Kwiaty hoi są gwiazdkowate, mięsiste. Mają białą, różową lub łososiową barwę. Wydzielają intensywny, słodki zapach. Termin kwitnienia hoi jest zróżnicowany. Najbardziej prawdopodobne jest dwukrotne kwitnienie w ciągu roku – w czerwcu i we wrześniu. Kwiaty wydzielają kleiste krople cieczy - „rosę”. Na pędach widoczne są korzenie przybyszowe.

polecamy
Hoja kerri

Autor: GettyImages

Hoja kerri ma liście w kształcie serca

Inne gatunki hoi: hoja piękna i hoja kerri

W uprawie spotyka się też hoję piękną (Hoya bella). W porównaniu z hoją różową jest delikatniejsza (z wyglądu), ma mniejsze, węższe, ostrej zakończone liście. Oryginalnym wyglądem charakteryzuje się hoja kerri (Hoya kerri), która ma liście o kształcie serca. Wymagania i pielęgnacja są podobne.

Co lubi hoja? Czy lubi słońce? Czego nie lubi?

  • Hoja - światło. Hoja lubi miejsca widne, ale z dużą ilością światła rozproszonego. Młode egzemplarze można ustawiać na parapecie (szybki przyrost) okna wystawy północnej lub wschodniej, starsze zazwyczaj uprawia się w pewnym oddaleniu, w wiszących donicach lub kwietnikach. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, w takich warunkach szybko dochodzi do poparzenia liści. Natomiast w dużym zacienieniu utrzymuje się, pozostaje atrakcyjna, ale nie kwitnie, a czasem prawie całkowicie przestaje rosnąć. Zdarza się wtedy, że w ciągu kilku lat wyrastają zaledwie 1-2 liście.
  • Hoja - podłoże. Roślina preferuje żyzne, próchnicze podłoża. Do uniwersalnej ziemi można dodać odrobinę gliny. Na dnie donicy powinno się wysypać warstwę drenażową. W przypadku wiszących donic i kwietników najlepiej wybrać lekki drenaż, np. perlit lub keramzyt.
  • Hoja - wilgotność i temperatura powietrza. Hoja dość dobrze znosi niską wilgotność powietrza. Pomimo tego warto ją regularnie zraszać od wiosny do jesieni (poza okresem kwitnienia). Nie lubi przeciągów. Przez większość roku dobrze sobie radzi w temperaturze pokojowej, zimą woli ochłodzenie (ok. 16°C).
Hoja różowa

i

Autor: GettyImages Hoja różowa

Hoja - podlewanie. Czy hoja lubi spryskiwanie?

Podlewanie hoi powinno być umiarkowane. Zwykle wystarczy raz w tygodniu (od wiosny do jesieni), rzadziej zimą. Częściej podlewa się ją w czasie kwitnienia oraz w okresie upałów. Hoja jest dość odporna na krótkotrwały niedobór wody. Nie powinno się jednak dopuszczać do marszczenia liści. Bardziej szkodliwy jest nadmiar wody – zalewanie bryły korzeniowej. Wtedy szybko dochodzi do żółknięcia liści. Hoja bardzo lubi spryskiwanie wodą (zaleca się regularne zraszanie). Wodę do podlewania i zraszania najlepiej odstawić na dobę.

Nawożenie hoi

Od wiosny do jesieni hoję warto nawozić co 3-4 tygodnie nawozami ze zwiększoną dawką potasu i fosforu (mogą być dla roślin kwitnących). Jednorazowe dawki powinny być jednak o połowę niższe od tych zalecanych przez producenta.

Czyszczenie liści hoi

Zakurzone liście można czyścić wilgotną szmatką. Nabłyszczanie to kwestia sporna, teoretycznie można to robić, ale rzadko (raz na kilka miesięcy).

Jak zachęcić hoję do kwitnienia?

Jeśli hoja pomimo dobrych warunków nie chce kwitnąć, można zastosować pewien „trick”. Trzeba podwiązać jej pędy, np. sznurkami tak, by światło dochodziło do nich z każdej strony. To pobudza kwitnienie. Pnącze można prowadzić luźno, na palikach lub sznurkach.

Hoja różowa - przesadzanie i rozmnażanie

Hoję różową przesadza się zwykle co 2-4 lata. Kolejna donica powinna być nieznacznie większa od poprzedniej. Zawsze sadzimy do świeżego podłoża.

Hoję różową łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Można od razu sadzić je w podłożu. Pozostałe hoje trudniej się ukorzeniają – warto wcześniej umieścić je w pojemniku z wodą.

Lepiej nie ustawiać hoi w sypialni, gdyż silny zapach kwiatów może przeszkadzać w spokojnym zaśnięciu i pogarszać jakość snu.

Hoja odmiany

Do ciekawych odmian hoi różowej należą:

  • ‘Alba’ – o kwiatach całkowicie białych,
  • ‘Compacta’ – o muszelkowato powyginanych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko,
  • ‘Compacta Regalis’ – o muszelkowato powyginanych, żółto obrzeżonych lub całkowicie żółtych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko,
  • ‘Exotica’ – o liściach cytrynowożółtych z zielonym obrzeżeniem,
  • ‘Tricolor’ – o zielonych liściach a kremowym brzegiem,
  • ‘Variegata’ – o liściach w żółtawe plamki i czerwonawym obrzeżeniem, kwitnie rzadko.

Przeczytaj też: Te kwiaty doniczkowe zachwycą Cię swoim zapachem! Poznaj pachnące rośliny do uprawy w domu

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Murator Google News
Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?
Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE