Najładniej pachnące rośliny doniczkowe: hoja, stefanotis, jaśmin, gardenia, cytrusy

2017-09-13 9:31

Wśród licznych roślin doniczkowych, które uprawiamy w naszych domach, znajdą się gatunki o pachnących kwiatach. Poznaj najładniej pachnące rośliny doniczkowe do domowej uprawy. Czy wiesz, co je łączy?

W roślinach ozdobnych cenimy atrakcyjny pokrój, ozdobne liście i dekoracyjne owoce, ale chyba najbardziej lubimy pięknie pachnące kwiaty. W ogrodzie możemy cieszyć się nimi jedynie w sezonie letnim, ale w mieszkaniu mamy na to szansę niemal przez cały rok. Niektóre z roślin doniczkowych kwitną bowiem wiosną, inne latem, a jeszcze inne jesienią lub zimą, dlatego każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie. Poznaj pachnące rośliny doniczkowe.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

Hoja

Jedną z popularniejszych i najbardziej lubianych roślin pokojowych o pachnących kwiatach jest hoja. W mieszkaniach spotyka się ją głównie dwa jej gatunki: łatwiejszą w uprawie i mniej wymagającą hoję różową oraz delikatniejszą i bardziej kapryśną hoję piękną.

  • Hoja piękna jest okazałym, szybko rosnącym pnączem, dlatego wymaga drabinek lub innych podpór. Posiada też dość duże, skórzaste, błyszczące liście i zawiązuje liczne, biało-różowe, mocno pachnące kwiaty (szczególnie wieczorem). Najlepiej czuje się w półcieniu, gdyż nie lubi bezpośredniego słońca. Kwitnie zwykle latem i wczesną jesienią (od maja do października), zawiązując najwięcej kwiatów na krótkopędach, na których kwiaty pojawiały się już w poprzednich sezonach. Jeśli chcemy doczekać się ich w kolejnym roku, nie obrywajmy krótkopędów, tylko poczekajmy, aż przekwitnięte kwiaty same z nich opadną. Hoja różowa to idealna roślina dla zapracowanych. Niemal nie wymaga pielęgnacji i najlepiej rośnie oraz najobficiej kwitnie, kiedy jest nieco zaniedbana. Odpowiada jej przesuszane podłoże i przyciasna doniczka, męczy natomiast nadmiar zainteresowania. Roślina najbardziej nie lubi częstego podlewania, gdyż wtedy jej korzenie szybko gniją.
  • Hoja różowa nie potrzebuje typowego okresu spoczynku, ale zimą woli nieco więcej chłodu (15-18 st. C) i mniej wody. Dużo bardziej wymagająca jest natomiast hoja piękna. Roślina osiąga mniejsze rozmiary, wolniej rośnie i dłużej kwitnie (od maja do listopada), ale ciężko utrzymać ją w dobrej kondycji przez długie lata. Wymaga więcej ciepła i światła niż hoja różowa, ale także nie lubi bezpośredniego słońca. Preferuje też bardziej wilgotne i żyźniejsze podłoże, a także więcej wilgoci w powietrzu. Potrzebuje również lepszych warunków do zimowania (temp. 18-20 st.C), gdyż jest wrażliwa na chłód, przeciągi i suszę.

Stefanotis bukietowy

Kolejną pięknie kwitnącą i wspaniale pachnącą rośliną doniczkową jest stefanotis bukietowy. Nie jest on jednak tak popularny jak hoja, gdyż  ma znacznie wyższe wymagania uprawowe - oczekuje wilgotnego podłoża i powietrza, sporo światła i dobrego podłoża. Zwykle rośnie dość intensywnie, jego pędy osiągają 2-3 m długości, dlatego potrzebuje drabinek lub innych podpór. Stefanotis wyglądem przypomina hoję, ale ma delikatniejsze, bardziej elastyczne liście i pędy oraz zupełnie inne kwiaty, mające kształt białych, wydłużonych trąbek, zwieńczonych pięcioma płatkami. Kwiaty ukazują się na roślinie od czerwca do końca września i wydzielają piękny aromat. Jeśli jednak mają się rozwinąć i długo pozostać na pędach, pod żadnym pozorem nie wolno ruszać rośliny z miejsca, w którym raz została ustawiona, gdyż po przeniesieniu na inne stanowisko, zrzuci pąki, kwiaty, a nawet liście. Po przekwitnieniu możemy przestawić doniczkę, ale wcześniej musimy koniecznie zaznaczyć stronę, którą roślina była ustawiona w kierunku światła i w takiej samej pozycji umieścić ją na nowym stanowisku. Jest to szczególnie ważne późną jesienią, kiedy trzeba przenieść stefanotisa do pomieszczenia zimowego (temperatura 2-14 st. C, rozproszone światło i umiarkowana wilgotność podłoża i powietrza). Wiosną, gdy ponownie wróci do mieszkania, musi zająć dokładnie taką samą pozycję, jak wcześniej.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach

Gardenia jaśminowata

Jeszcze trudniejszą rośliną do utrzymania w mieszkaniu jest wspaniale kwitnąca gardenia jaśminowata. W naturze ma postać dużego (2-3 m wysokości), gęstego krzewu, jednak w uprawie osiąga dużo mniejsze rozmiary (0,5-1 m wysokości). Obok błyszczących, zielonych liści jej największą ozdobą są piękne kwiaty, przypominające wyglądem duże, pełne, kremowo-białe róże, pojawiające się od czerwca do września. Kwiaty pięknie i mocno pachną, ale trudno jest utrzymać je na roślinie, a jeszcze trudniej sprawić, by w kolejnym roku ponownie się pojawiły, gdyż gardenia to roślina bardzo wymagająca. Latem oczekuje jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska, stale lekko wilgotnego, żyznego, przepuszczalnego podłoża, dużej wilgotności powietrza oraz sporadycznego dokarmiania nawozami pozbawionymi wapnia. Nie toleruje zimnej wody, suszy, przeciągów ani chłodu oraz nie lubi częstego przesadzania. W okresie spoczynku oczekuje miejsca widnego i chłodnego (15-18 st.C) oraz rzadszego podlewania.

>>Przeczytaj też: Gardenia – roślina doniczkowa o pachnących kwiatach. Pielęgnacja gardenii

Jaśmin właściwy

Wśród pięknie pachnących kwiatów doniczkowych ważne miejsce zajmuje też jaśmin właściwy. Nie ma on jednak nic wspólnego z naszym ogrodowym, ozdobnym krzewem jaśminowca, który błędnie nazywamy jaśminem. Prawdziwy jaśmin to delikatne i wymagające pnącze, które w naszym klimacie może być uprawiane wyłącznie w doniczkach. Roślina posiada długie (2-3 m), cienkie, wiotkie pędy, dlatego potrzebuje podpór. Rozwija też liczne, delikatne, pierzastozłożone, zielone liście oraz przepięknie pachnące, nieduże, trąbkowate, zwieńczone gwiaździstymi płatkami, białe kwiaty, zebrane w małe pęczki. Jaśmin kwitnie od czerwca do października. Kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych, dlatego po kwitnieniu roślinę należy przyciąć.
Jaśminy nie są jednak łatwe w uprawie. W sezonie letnim wymagają sporo światła, ciepła i stale wilgotnej, ale nie mokrej ziemi, a także systematycznego dokarmiania, gdyż szybko rosną i są żarłoczne. Zimą potrzebują natomiast wyraźnego okresu spoczynku, dlatego trzeba umieścić je w chłodnym (8-12 st. C), jasnym pomieszczeniu i ograniczyć podlewanie.

Rośliny cytrusowe

Wśród atrakcyjnych roślin doniczkowych ważne miejsce zajmują też cytrusy (mandarynki, kumkwaty, cytryny), których urocze kwiaty pachną wyjątkowo pięknie i intensywnie. Rośliny wymagają jednak dość szczególnych warunków uprawy i odpowiedniego okresu spoczynku, inaczej nie będą kwitły, ani tym bardziej owocowały.

>>Przeczytaj też: Pomarańcze, cytryny i mandarynki w doniczkach. Uprawa cytrusów w domu

Do grona roślin doniczkowych o ładnie, choć subtelniej pachnących kwiatach należy zaliczyć też niektóre storczyki (np. Cattleya, niektóre falenopsisy, np. odmiana 'Liodoro'), męczennice i kaktusy.