Pachnące kwiaty do ogrodu - jakie rośliny posadzić, by stworzyć pachnący ogród

2022-07-27 15:13
Pachnące rośliny w ogrodzie
Autor: GettyImages Odpowiednim doborem roślin możemy sprawić, że ogród będzie pachniał od wczesnej wiosny do jesieni

Warto posadzić w ogrodzie pachnące kwiaty - ich miły zapach zapewnia dobre samopoczucie, a do tego sprzyja relaksowi. Podpowiadamy jakie pachnące rośliny można posadzić w ogrodzie - jak je wybierać i gdzie sadzić. Jak urządzić pachnący ogród. Pachnące kwiaty do ogrodu.

W małych ogrodach często wystarczy jeden pachnący krzew, grupa bylin lub roślin jednorocznych, by napełnić go piękną wonią, w dużych – dobrze dobranymi gatunkami czy odmianami można wyznaczać zmianę nastroju w poszczególnych wnętrzach ogrodowych. Posadźmy w ogrodzie pachnące rośliny!

Jak wybierać i gdzie sadzić pachnące kwiaty

Najlepiej zacząć od wybrania takich roślin wieloletnich, których zapach podoba nam się bez zastrzeżeń, a dopiero potem dosadzać kolejne. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że coś w kompozycji przeszkadza, będziemy mogli przesadzić część egzemplarzy w inne miejsce. Zmiany w kompozycji umożliwiają także rośliny sezonowe – sadząc je, co roku można zmieniać aromat ogrodu. Odpowiednim doborem roślin możemy sprawić, że ogród będzie pachniał od wczesnej wiosny do jesieni.

Źródłem szczególnie intensywnego zapachu są kwiaty, ale zdarza się, że atrakcyjne pod tym względem bywają też liście i pędy. Rozmaitość oferowanych gatunków oraz odmian sprawia, że każdy znajdzie coś do swojego ogrodu niezależnie od jego wielkości i charakteru. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru – zbyt dużo intensywnie (choć przyjemnie) pachnących roślin posadzonych na niewielkiej powierzchni u wrażliwych osób może wywołać uczucie dyskomfortu, a nawet ból głowy. Przykładem może być azalia pontyjska, porzeczka złota, czeremcha pospolita czy nawet lilak pospolity, zwany potocznie bzem.

Kiedy kwiaty silnie pachną?

O intensywności zapachu kwiatów decyduje panująca wokół temperatura oraz warunki, w jakich rośliny rosną – istotne są zwłaszcza stopień nasłonecznienia i gleba. Na przykład ciepłolubna lawenda, lebiodka czy aksamitki posadzone w wilgotnym i ocienionym miejscu będą gorzej rosły, słabiej kwitły i mniej pachniały, natomiast konwalia majowa, która potrzebuje półcienia i dość wilgotnej gleby, w słonecznym oraz suchym miejscu być może wcale nie zakwitnie. Niektóre rośliny, takie jak acidantera, dziwaczek, maciejka, tytoń ozdobny, wiciokrzewy, wydzielają substancje zapachowe dopiero po zmroku.

Kwiaty pachnące wiosną

Zaskakującą niespodzianką jest pojawienie się już w lutym na pędach oczaru pośredniego czerwonych lub żółtych kwiatów przypominających pęczki frędzelków. W lutym albo na początku marca zakwita wawrzynek wilczełyko, a zaraz po nim w marcu i kwietniu rozwijają się kwiaty azalii pontyjskiej (wystarczy posadzić jeden egzemplarz tej rośliny, bo jego woń jest tak silna, że wypełni cały ogród). Przyjemnie, ale mniej intensywnie pachną też niektóre ogrodowe odmiany azalii (na przykład 'Chanel' i 'Soir de Paris').

W parterze ogrodu, pod krzewami, warto sadzić fiołki wonne, na skalniakach wawrzynki główkowe, a na rabatach i trawnikach rośliny cebulowe – hiacynty, narcyzy białe i szafirki. Najlepiej prezentują się one w dużych grupach, wtedy też naprawdę można się delektować ich zapachem. Rośliny te efektownie wyglądają także w pojemnikach.

Chyba wszystkim pełnia wiosny kojarzy się z upajającym zapachem lilaków i jaśminowców wonnych, nazywanych jaśminami. O tej porze kwitną również jabłonie ozdobne, magnolie, robinie akacjowe i porzeczka złota (której intensywny słodki zapach wyczuwa się już z daleka). W maju i na początku czerwca miły relaks w altanach i pod pergolami zapewnią pnące się po nich wisterie chińskie o bardzo subtelnym zapachu kwiatów oraz winorośle pachnące.

Lilie
Autor: GettyImages Kwiaty wielu odmian lilii pachną bardzo atrakcyjnie

Rośliny pachnące latem

Od czerwca i lipca do pierwszych mrozów – odmiany wiciokrzewów: przewiercienia, japońskiego i pomorskiego.W czerwcu zwracają uwagę peonie ogrodowe (na przykład 'Barbara'), goździki pierzaste, a także lilie trąbkowe i lilia tygrysia.

Koniec czerwca i lipiec to czas pięknego zapachu kwitnących lip. Te potężne drzewa nadają się jedynie na duże działki, bo po kilkudziesięciu latach osiągają do 20-30 m wysokości i 10-20 m średnicy. Bardzo atrakcyjna, a mało u nas znana jest lipa wonna zakwitająca pod koniec lipca kwiatami zebranymi w długie grona (nawet do 120 kwiatów w jednym).

Od czerwca do jesieni ogród może wypełniać zapach róż. Duże wrażenie robią zaliczane do grupy okrywowych odmiany róży pomarszczonej, na przykład 'Purple Pavement', róża 'Wekvossutono' (synonim 'Julia Child') czy róże parkowe 'Abraham Darby', 'Luise Odler', 'Maigold', 'Westerland'). W ich sąsiedztwie dobrze jest posadzić lawendę. Nie tylko ze względu na kompozycję zapachową, lecz także dlatego, że lawenda i róże korzystnie wpływają na swój rozwój.

W ogrodzie nie powinno też zabraknąć kwitnących latem lilii (kwiaty wielu odmian, głównie z grup trąbkowych i orientalnych, pachną bardzo atrakcyjnie – słodko, lecz z ostrą nutą) oraz acidantery, czyli mieczyka abisyńskiego (sadzi się ją w kwietniu lub maju, a wykopuje jesienią, można więc co sezon przenosić ją w inne miejsce).

Pachnące kwiaty jednoroczne

Piękny zapach ma dużo roślin jednorocznych. Warto uzupełniać nimi aranżacje ogrodu, bo są łatwe w uprawie, a kwiaty wielu z nich rozwijają się przez całe lato (zwłaszcza jeśli regularnie usuwamy te, które przekwitły).

Przeczytaj też: Usuwanie przekwitłych kwiatów i kwiatostanów – kiedy i jak trzeba usuwać kwiaty po przekwitnięciu >>>

Godne polecenia są siane wprost do gruntu: groszek pachnący, lak, lewkonia, maciejka, rezeda wonna oraz uprawiane z rozsady: smagliczka nadmorska, heliotrop peruwiański, tytoń ozdobny, niektóre odmiany petunii. Przyjemnym aromatem odznaczają się wszystkie części roślin przyprawowych. Ich zapach może towarzyszyć nam przez cały sezon. Warto je sadzić nie tylko na grządkach, ale także na rabatach między roślinami ozdobnymi oraz w donicach na tarasie. Pięknie pachną i efektownie wyglądają, a niektóre można także wykorzystać w kuchni do przyprawiania potraw.

Pachnące rośliny w ogrodzie
Autor: GettyImages Lawenda roztacza wokół siebie przyjemną woń - warto więc posadzić ją w ogrodzie
polecamy

Wybór pachnących roślin do ogrodu

  • Pachnące drzewa: jabłoń ozdobna (rajska), lipa, oliwnik wąskolistny, robinia akacjowa.
  • Pachnące krzewy: azalia pontyjska i niektóre odmiany azalii ogrodowych, bez czarny, itea wirginijska, jaśminowiec wonny i Lewisa oraz odmiany mieszańcowe, kalina angielska, hordowina, koreańska i wonna, magnolia pośrednia, gwiaździsta oraz odmiany mieszańcowe, migdałowiec karłowy, oczar pośredni, porzeczka złota i krwista (pachnące liście), lilak Meyera i pospolity, śliwa ałycza, wawrzynek wilczełyko, a także bardzo wiele odmian róż.
  • Pachnące pnącza: winorośl pachnąca, wisteria chińska, wiciokrzew przewiercień, japoński i pomorski, odmiany róż pnących.
  • Pachnące byliny: fiołek wonny, konwalia majowa, macierzanka, peonia ogrodowa, płomyk wiechowaty, smagliczka skalna, wieczornik damski i niektóre odmiany funkii.
  • Pachnące rośliny cebulowe: acidantera, hiacynt, lilia, narcyz biały, szafirek.
  • Pachnące rośliny jednoroczne: heliotrop peruwiański, lak, lewkonia, maciejka, tytoń ozdobny, smagliczka nadmorska, rezeda.
  • Pachnące przyprawy i zioła: agastache, bazylia, cząber, lawenda, lebiodka, lubczyk, majeranek, melisa, mięta, szałwia, tymianek.
Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie