Aksamitki - turki - Tagetes. Gatunki aksamitek do ogrodu i na balkon

2019-06-11 8:47

Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych. Poznaj gatunki aksamitek do uprawy w ogrodzie. Aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna i aksamitka wyniosła.

Aksamitki to rośliny bardzo dekoracyjne, mało wymagające i łatwe w uprawie. Ich zaletą jest także długi okres kwitnienia oraz odporność na choroby i szkodniki. Aksamitki znakomicie nadają się na kwietniki, obwódki oraz jako wypełnienie rabat bylinowych. Odmiany niskie aksamitek można z powodzeniem uprawiać w różnego rodzaju pojemnikach na balkonach i tarasach.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie aksamitek w ogrodzie

W ogrodach uprawia się najczęściej trzy gatunki aksamitek:

  • aksamitkę rozpierzchłą (łac. Tagetes patula),
  • aksamitkę wąskolistną (łac. Tagetes tenuifolia),
  • aksamitkę wzniesioną (łac. Tagetes erecta).

Różnią się one m.in. pokrojem, wysokością, kwiatami i kształtem liści, ale wszystkie kwitną nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni.

Gatunki aksamitek: aksamitka wzniesiona

Rośliny tego gatunki aksamitki są wysokie – średnia wysokość wynosi 80 cm, ale w obrębie tego gatunku obok odmian bardzo wysokich (90-120 cm), wysokich (60-90 cm) występują także odmiany niskie (15-30 cm). Wyprostowane pędy aksamitki wzniesionej są gęsto ulistnione pierzastodzielnymi liśćmi i zakończone dużymi koszyczkami kwiatowymi o średnicy nawet do 15 cm. Odmiany aksamitki wzniesionej różnią się barwą kwiatów – najczęściej są żółte lub pomarańczowe, ale bywają także bladokremowe.

Gatunki aksamitek: aksamitka wąskolistna

Rośliny u tego gatunku aksamitki dorastają do 60-70 cm, ale odmiany niskie osiągają zaledwie 15-20 cm wysokości. Silnie rozgałęzione, cienkie pędy tworzą zwarte kępy o półkulistym kształcie. Wydzielające delikatny zapach liście są bardzo wąskie, a koszyczki kwiatowe małe (do 2 cm średnicy). Odmiany aksamitki wąskolistnej różnią się wysokością, obfitością kwitnienia i kolorem koszyczków, które mogą być żółte, pomarańczowe, czerwonobrązowe.

aksamitki
Autor: www.thinkstockphotos.com Aksamitka wąskolistna (łac. Tagetes tenuifolia)

Gatunki aksamitek: aksamitka rozpierzchła

Ten gatunek aksamitki charakteryzuje się silnym rozgałęzieniem pędów oraz najbardziej intensywnym zapachem wśród aksamitek. Rośliny osiągają zazwyczaj 30-60 cm wysokości, ale są także odmiany karłowe dorastające do 15-30 cm wysokości. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na pędach i są mniejsze niz u aksamitki wzniesionej (średnicy 4-6 cm). Odmiany aksamitki rozpierzchłej różnią się głownie stopniem wypełnienia koszyczka oraz jego barwą: mogą być jedno- lub dwukolorowe, pełne, półpełne bądź pojedyncze, w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, miedzianego, purpurowego, brązowego, a nawet szkarłatnego. Brzegi płatków bardzo często są pofalowane albo pomarszczone.

Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany