Aksamitki - turki - Tagetes. Gatunki aksamitek do ogrodu i na balkon

2019-06-11 8:47

Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych. Poznaj gatunki aksamitek do uprawy w ogrodzie. Aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna i aksamitka wyniosła.

Aksamitki to rośliny bardzo dekoracyjne, mało wymagające i łatwe w uprawie. Ich zaletą jest także długi okres kwitnienia oraz odporność na choroby i szkodniki. Aksamitki znakomicie nadają się na kwietniki, obwódki oraz jako wypełnienie rabat bylinowych. Odmiany niskie aksamitek można z powodzeniem uprawiać w różnego rodzaju pojemnikach na balkonach i tarasach.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie aksamitek w ogrodzie

W ogrodach uprawia się najczęściej trzy gatunki aksamitek:

  • aksamitkę rozpierzchłą (łac. Tagetes patula),
  • aksamitkę wąskolistną (łac. Tagetes tenuifolia),
  • aksamitkę wzniesioną (łac. Tagetes erecta).

Różnią się one m.in. pokrojem, wysokością, kwiatami i kształtem liści, ale wszystkie kwitną nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni.

Gatunki aksamitek: aksamitka wzniesiona

Rośliny tego gatunki aksamitki są wysokie – średnia wysokość wynosi 80 cm, ale w obrębie tego gatunku obok odmian bardzo wysokich (90-120 cm), wysokich (60-90 cm) występują także odmiany niskie (15-30 cm). Wyprostowane pędy aksamitki wzniesionej są gęsto ulistnione pierzastodzielnymi liśćmi i zakończone dużymi koszyczkami kwiatowymi o średnicy nawet do 15 cm. Odmiany aksamitki wzniesionej różnią się barwą kwiatów – najczęściej są żółte lub pomarańczowe, ale bywają także bladokremowe.

Gatunki aksamitek: aksamitka wąskolistna

Rośliny u tego gatunku aksamitki dorastają do 60-70 cm, ale odmiany niskie osiągają zaledwie 15-20 cm wysokości. Silnie rozgałęzione, cienkie pędy tworzą zwarte kępy o półkulistym kształcie. Wydzielające delikatny zapach liście są bardzo wąskie, a koszyczki kwiatowe małe (do 2 cm średnicy). Odmiany aksamitki wąskolistnej różnią się wysokością, obfitością kwitnienia i kolorem koszyczków, które mogą być żółte, pomarańczowe, czerwonobrązowe.

aksamitki
Autor: www.thinkstockphotos.com Aksamitka wąskolistna (łac. Tagetes tenuifolia)

Gatunki aksamitek: aksamitka rozpierzchła

Ten gatunek aksamitki charakteryzuje się silnym rozgałęzieniem pędów oraz najbardziej intensywnym zapachem wśród aksamitek. Rośliny osiągają zazwyczaj 30-60 cm wysokości, ale są także odmiany karłowe dorastające do 15-30 cm wysokości. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na pędach i są mniejsze niz u aksamitki wzniesionej (średnicy 4-6 cm). Odmiany aksamitki rozpierzchłej różnią się głownie stopniem wypełnienia koszyczka oraz jego barwą: mogą być jedno- lub dwukolorowe, pełne, półpełne bądź pojedyncze, w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, miedzianego, purpurowego, brązowego, a nawet szkarłatnego. Brzegi płatków bardzo często są pofalowane albo pomarszczone.

Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE