Czy aksamitki pomagają zwalczać nicienie? Wyjaśnia ekspert

Słyszałam, że dobrze jest posadzić aksamitki w ogrodzie, bo zwalczają nicienie. Czy to prawda? - pyta nasza czytelniczka, a ekspert odpowiada.

Spis treści

  1. Czy aksamitki pomagają zwalczać nicienie?
  2. Najpopularniejsze gatunki aksamitek do ogrodu
  3. Jak uprawiać aksamitki w ogrodzie?
  4. Aksamitki na mszyce i grzyby
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Czy aksamitki pomagają zwalczać nicienie?

Aksamitki warto posadzić w ogrodzie, ponieważ są bardzo przydatne w niszczeniu nicieni, szkodników glebowych wielu roślin. Działają niczym pułapki – szkodniki wgryzają się do ich korzeni i zostają zabite przez toksyczne substancje.

Posiane gęsto aksamitki po trzech-czterech miesiącach mogą oczyścić teren, na którym rosną, z 80 proc. nicieni. Aksamitki wysiane pojedynczo między innymi roślinami zapobiegną rozprzestrzenianiu się tych szkodników w ogrodzie. Nicienie zwykle dorastają do 1 mm długości, żerują na korzeniach, cebulach, bulwach lub pędach takich roślin jak: begonie, dalie, peonie, pierwiosnki, płomyki, róże, tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe, a także truskawki, buraki, marchew i pietruszka. Porażone rośliny wolniej rosną i są zdeformowane. (eb-g)

Najpopularniejsze gatunki aksamitek do ogrodu

W Polsce uprawia się głównie trzy ich gatunki:

Wszystkie te gatunki aksamitki dostępne są w licznych odmianach ozdobnych, różniących się wysokością, pokrojem i barwą kwiatów.

Jak uprawiać aksamitki w ogrodzie?

Aksamitki to rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie. Aby bujnie kwitły i ładnie się rozrastały, powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych glebach, ale poradzą sobie także w półcieniu i na słabszych, bardziej suchych podłożach.

Aksamitki uprawia się zwykle z rozsady (przygotowanej w marcu-kwietniu pod osłonami), ale po przejściu wiosennych przymrozków, można też wysiewać ich nasiona wprost do gruntu (po 15. maja).

Aksamitki na ogół nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza usuwaniem przekwitłych kwiatostanów i podlewaniem w okresach długotrwałej suszy. W wyjątkowo suche lata rośliny mogą być atakowane przez przędziorki, natomiast podczas okresów wilgotnych, bywają przysmakiem ślimaków.

Aksamitki na mszyce i grzyby

W okresie kwitnienia aksamitki mogą być też wykorzystywane do przygotowywania preparatów ekologicznych, przeznaczonych do ochrony roślin, takich jak wyciągi służące do zwalczania mszyc (0,5 kg kwitnących roślin zalać 5 l wody i odstawić na dobę, stosować bez rozcieńczania, ewentualnie z dodatkiem szarego mydła) lub wywary stosowane jako zaprawa przeciwgrzybowa przed sadzeniem cebul (0,5 kg suszonych roślin zalać 3 l wody i gotować przez pół godziny, po ostygnięciu stosować bez rozcieńczenia).

Przeczytaj też: Kwiaty odstraszające komary - jak cieszyć się ogrodem bez natrętnych owadów

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murator Ogroduje #2: RODOS w lesie - jak przygotować na sezon ogrodowy?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE