8 kwiatów, które odstraszają komary. Stwórz przytulny ogród bez uciążliwych owadów!

2025-06-13 13:30

Jest sposób na to, aby komary omijały z daleka nasz ogród. Wystarczy posadzić w nim kwiaty, których zapachu komary nie znoszą! Poznaj 8 kwitnących roślin odstraszających komary.

Spis treści

  1. Jakie kwiaty odstraszają komary?
  2. Pelargonie
  3. Aksamitki
  4. Bodziszek
  5. Kocimiętka
  6. Lawenda
  7. Wrotycz
  8. Nagietek

Jakie kwiaty odstraszają komary?

Kwiaty odstraszające komary wyróżniają się walorami dekoracyjnymi i specyficzną wonią. Komary unikają bowiem roślin, które intensywnie pachną. Jeśli posadzimy je w ogrodzie, możemy pozbyć się natrętnych owadów, które potrafią zepsuć nam wypoczynek na świeżym powietrzu.

Niżej wymienione kwiaty nie tylko uatrakcyjnią ogród, ale także sprawią, że komary będą się od niego trzymać z daleka. Warto więc posadzić je na ogrodowych rabatach, najlepiej w dość dużych grupach.

Pelargonie

Pelargonie - należą do najpiękniejszych roślin o ozdobnych kwiatach. Najczęściej zdobią balkony, ale równie dobrze można je sadzić na ogrodowych kwietnikach. Mogą kwitnąć nawet całe lato! Kwiat pelargonii nie pachnie, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach, którego komary nie znoszą. Te kwiaty lubią słońce, więc najlepiej wybrać dla nich słoneczne stanowisko. Są wrażliwe na przymrozki, dlatego sadzimy je w ogrodzie dopiero po zimnych ogrodnikach. Trzeba też pamiętać o ich regularnym nawożeniu.

Pelargonie rabatowe

i

Autor: Getty Images Pelargonie rabatowe

Aksamitki

Aksamitki to kwiaty o charakterystycznym, ostrym, mocno ziołowym zapachu z nutami drzewnymi. Jedni go nie znoszą, inni – wręcz przeciwnie, uwielbiają. Komary należą do tych pierwszych. Najsilniejszy zapach wydzielają aksamitka wzniosła i aksamitka rozpierzchła. Aksamitki to rośliny światłolubne, są bardzo łatwe w uprawie. Do ogrodu rozsadę aksamitek wysadza się dopiero po przejściu wiosennych przymrozków.

Kwiaty aksamitek pojawiają się w lecie i utrzymują do późnej jesieni.W ogrodzie aksamitki mogą też służyć do ochrony innych roślin przed chorobami i szkodnikami, np. odstraszają nicienie, a posadzone w sąsiedztwie róż i pomidorów, ograniczają występowanie mszyc (przywabiają bzygi, będące naturalnym wrogiem mszycy).

Aksamitki

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych sadzonych w ogrodach

Bodziszek

Bodziszek korzeniasty to bylina, która intensywnie się rozrasta tworząc gęste kępy do 30-40 cm wysokości. Liście bodziszka są duże, omszone, jasnozielone, ale jesienią czerwienieją. Ciemnoróżowe, dość duże kwiaty pojawiają się wiosną.

Bodziszek ma płożący pokrój i znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa. Można ją sadzić na skalniakach i rabatach, także pod drzewami i wyższymi krzewami. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale może też rosnąć w półcieniu, a nawet w cieniu. Liście bodziszka mają specyficzny zapach, który odstrasza komary.

Bodziszek wielkopłatkowy

i

Autor: Maria Muszalska Bodziszek wielkopłatkowy

Kocimiętka

Kocimiętka Fassena to bylina, która tworzy gęste kępy długich, pokładających się na ziemi pędów. Jej zaletą jest atrakcyjny wygląd i długie kwitnienie - od maja aż do września. Drobne, fioletowoniebieskie kwiaty są zebrane w kłosowate kwiatostany, wyglądem przypominają kwiatostany lawendy. Niewielkie liście kocimiętki mają srebrnozielony kolor.

Kocimiętka Faassena najładniej wygląda posadzona w dużej grupie, znakomicie nadaje się do zadarniania powierzchni na słonecznych stanowiskach, ale można ją tez sadzić na rabatach bylinowych, skalniakach, skarpach, murkach. Cała roślina jest bardzo aromatyczna, zawiera olejki eteryczne, które działają odstraszająco na komary. Warto wiedzieć, że kocimiętka wydziela substancje wabiące koty.

Kocimiętka

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Kocimiętka to efektowna bylina ogrodowa. Warto posadzić ją w ogrodzie, jej duże, rozrośnięte kępy mogą być jednym z najmocniejszych akcentów roślinnych w ogrodzie

Lawenda

Lawenda wąskolistna to jedna z najpopularniejszych kwitnących krzewinek sadzonych w ogrodach. Ma zwarty pokrój krzaczastej kępy, rośnie do 45-50 cm wysokości. Jej liście są drobne, wąskie srebrzystozielone. Zebrane w kłosowate kwiatostany kwiaty lawendy, zależnie od odmiany mogą mieć barwę od fioletowoniebieskiej przez jasnofioletową, różową, aż do białej. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Doskonale nadaje się na rabaty, skalniaki, obwódki ścieżek, tarasy i balkony. Wygląda niezwykle atrakcyjnie, a do tego pięknie pachnie. Ale zapachu tego nie cierpią komary!

Lawenda

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Lawenda

Wrotycz

Wrotycz pospolity to bardzo ekspansywna bylina, rosnąca u nas dziko, ale również uprawiana w ogrodach. Dzięki krótkim kłączom łatwo rozrasta się w duże kępy, kwitnie na żółto od czerwca do sierpnia. Cała roślina wrotycza wydziela charakterystyczny zapach, przypominający kamforę. Nie cierpią go komary, a także kleszcze i dlatego jest stosowany jako repelent do ich odstraszania. Odwar z ziela wrotyczu wykorzystuje się do ekologicznego zwalczania stonki ziemniaczanej i mszyc.

Wrotycz pospolity

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Wrotycz pospolity

Nagietek

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna, dorastająca do 50-70 cm wysokości, o lepkich, szorstko owłosionych pędach i dekoracyjnych, żółtych lub pomarańczowych kwiatach zebranych w koszyczkowate kwiatostany. Kwitnie od czerwca nawet do późnej jesieni.Nagietek to doskonała roślina na kwietne rabaty. Jednocześnie to popularna roślina o właściwościach leczniczych. Zapach nagietka uważany jest przez komary za odrażający, dlatego trzymają się od niego z daleka!

Przeczytaj też:

Nagietek lekarski

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Nagietek lekarski to roślina jednoroczna
#MuratorOgroduje: Róże w grodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murator Google News
Komar, meszka, osa czy kleszcz? Sprawdź, czy rozpoznasz ślady po ugryzieniach
Pytanie 1 z 6
To ślad po ugryzieniu:
Komar
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE