Wrotycz – roślina odstraszająca komary i kleszcze. Uprawa wrotycza

2022-04-05 15:22
Wrotycz
Autor: GettyImages Wrotych to roślina ozdobna i zarazem pożyteczna

Wrotycz to roślina o intensywnie żółtych kwiatach, pospolicie rosnąca w naszym kraju przy drogach czy miedzach. Jest zarówno rośliną ozdobną, jak i leczniczą. Wrotycz wydziela silny zapach, który odstrasza komary, muchy, mrówki, mole i kleszcze. Wrotycz uprawa. Wrotycz repelent.

Wrotycz pospolity (łac. Tanacetum vulgare, syn. Chrysanthemum vulgare, Tanacetum boreale) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie dzikim wrotycz rośnie w całej Europie (w Polsce jest gatunkiem pospolitym) oraz na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Wrotycz pospolity to roślina ozdobna uprawiana w ogrodach na rabatach.

Wrotycz - charakterystyka rośliny

Wrotycz dzięki krótkim kłączom łatwo rozrasta się w duże kępy. Cała roślina wydziela intensywny zapach, przypominający zapach kamfory. Łodyga rośliny jest czterokanciasta w przekroju, sztywna, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są duże, pierzastosieczne, dolne pierzastowcinane, górne wcinanopiłkowane, skrętoległe.

Wrotycz kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty pojedyncze zebrane są w kwiatostany – spłaszczone koszyczki, a te z kolei tworzą podbaldach. W koszyczkach brzeżne kwiaty są wyłącznie żeńskie, o pomarańczowożółtym kolorze, a kwiaty rurkowe są jednostronnie ścięte, wewnętrzne, rurkowate, obupłciowe, nieco jaśniejsze. Owocem wrotyczu jest pięciożeberkowa niełupka.

Wrotycz znakomicie nadaje się na suche bukiety. W sprzedaży obok typowej formy wrotyczu są także dostępne jego odmiany ozdobne, na przykład odmiana ‘De Candolle’ charakteryzująca się podwójnie pierzastodzielnymi liśćmi. Wrotycz jest również rośliną leczniczą.

Uwaga! Cała roślina jest toksyczna, a ziele rośliny jest trujące dla bydła.

Wrotycz jako repelent – odstrasza komary, kleszcze i inne owady

Cała roślina wrotycza wydziela charakterystyczny zapach, nieco przypominający zapach kamfory, który jest nie do zniesienia dla wielu osób. Zapach wrotyczu także skutecznie odstrasza owady, na przykład muchy, komary, mrówki, mole, a także kleszcze. Z tego też względu wrotycz jest stosowany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli, komarów i kleszczy. Odwar z ziela wrotyczu wykorzystuje się do ekologicznego zwalczania stonki ziemniaczanej, a także mszyc.

Uprawa wrotycza

Wrotycz to roślina łatwa w uprawie, ale sadząc ją w ogrodzie należy pamiętać, że jest rośliną ekspansywną i łatwo się rozrasta – dlatego trzeba kontrolować jej rozrost i niezwłocznie usuwać z miejsc, gdzie staje się niepożądana.

Wrotycz jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Roślina nie jest wymagająca, ale najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i glebach przepuszczalnych i suchych.Wrotycz najłatwiej rozmnażać przez podział roślin wczesną wiosną, ale można także rozmnażać go przez nasiona wysiewane wczesną wiosną wprost do gruntu.

Wrotycz pospolity
Autor: GettyImages Wrotycz pospolity kwitnie od czerwca do sierpnia
warto wiedzieć
Wrotycz pospolity

Autor: GettyImages

Wrotycz pospolity

Wrotycz - roślina lecznicza

Wrotycz to roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest kwiat wrotyczu (Flos Athannasiae, Flos Cinnae) oraz olejek wrotyczowy (Oleum Tanateci). Kwiaty wrotyczu zawierają 1–1,5% olejku, którego głównymi składnikami są tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna i flawonidy: akacetyna i luteolina.Wrotycz jest stosowany jako dodatek do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej (alkoholowy wyciąg o nazwie Artemisol).

Strzeż się kleszcza, czyha w trawie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE