Pelargonie - uprawa pelargonii na balkonie i tarasie

2023-04-19 17:00
Pelargonie na balkonie
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom Mimo że konkurencja jest duża, to pelargonie nadal pozostają królowymi balkonami

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Podpowiadamy jak uprawiać pelargonie na balkonie i tarasie, by długo cieszyły nas pięknymi kwiatami.

Odpowiednio pielęgnowane pelargonie odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem. Na balkonach i tarasach uprawia się kilka gatunków pelargonii – najpopularniejsze z nich to:

Choć różnią się one wyglądem, (pokrojem, kształtem liści i kwiatów), zwykle mają zbliżone wymagania i potrzebują podobnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas sezonu. Najbardziej wrażliwa z wymienionych gatunków jest pelargonia wielkokwiatowa.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie pelargonii z nasion. Jak i kiedy wysiewać nasiona pelargonii

Pelargonie - wymagania uprawowe

Pelargonie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, dlatego są dobrą dekoracją balkonów i tarasów o wystawie południowej. Niemniej jednak to gatunki tolerancyjne, które poradzą sobie także w półcieniu (poza odmianami o wielobarwnych liściach). W sezonie należy chronić pelargonie przed silnymi wiatrami, ponieważ mogą one powodować łamanie pędów. Optymalnym podłożem dla pelargonii jest ziemia przepuszczalna i próchnicza (może być to podłoże torfowe). Rośliny potrzebują stosunkowo dużych pojemników (o średnicy 20–25 cm). Jeśli natomiast uprawia się je w skrzyniach balkonowych, nie należy sadzić ich zbyt gęsto.

Pelargonie - uprawa w pojemnikach

Zakupione (lub wcześniej wyprodukowane samodzielnie z nasion wysianych w skrzyniach) sadzonki pelargonii należy przesadzić do większych pojemników. Warto zadbać o wysypanie na dnie warstwy drenażowej (np. z keramzytu, potłuczonej cegły, żwiru lub kamieni).

Z zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie najważniejsze jest regularne i obfite podlewanie roślin (w ciepłe dni na południowych wystawach należy robić to codziennie, a nawet dwa razy dziennie). Pelargonie warto także nawozić, najlepiej raz na 1–2 tygodnie. Odpowiednie będą specjalistyczne nawozy dla pelargonii lub nawozy dla roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuża kwitnienie.Niektóre gatunki pelargonii (np. pelargonia pachnąca) skutecznie odstraszają insekty (np. komary). Co pewien czas zaleca się sprawdzić, czy rośliny nie są atakowane przez szkodniki.

>>Przeczytaj też: Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Zwalczanie

Przed nadejściem zimy pojemniki należy przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia. Podczas przechowywania podlewanie roślin trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum.

>>Przeczytaj też: Jak przezimować pelargonie z balkonu. Przechowywanie pelargonii

Pelargonie
Autor: Pelargonium for Europe Aby pelargonie tak pięknie kwitły, należy je odpowiednio pielęgnowac cały sezon

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.