Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Objawy i zwalczanie chorób pelargonii

2013-06-19 13:10

Prawidłowo pielęgnowane pelargonie są czasem atakowane przez różne choroby, często trudne do zwalczenia. Przeczytaj jakie choroby atakują pelargonie. Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Zwalczanie chorób pelargonii.

Choroby pelargonii pojawiają się najczęściej w wyniku niewłaściwej pielęgnacji pelargonii lub „zawleczenia” choroby wraz z rośliną ze sklepu. Większość objawów chorobowych widoczna jest na liściach lub pędach pelargonii w postaci plam, zgnilizn lub pleśni. Chorobom pelargonii sprzyja nadmierna wilgotność podłoża, przenawożenie lub brak nawożenia, a także zbyt gęste sadzenie roślin w doniczkach. Podstawą zapobiegania chorobom pelargonii jest coroczne stosowanie świeżej ziemi oraz kupowanie roślin u sprawdzonego producenta.

Pelargonie choroby grzybowe

Na pelargoniach mogą pojawić się małe, jasnobrązowe plamki, powiększające się stopniowo i zlewające się w nieregularne powierzchnie pokryte są szarym nalotem. Zdarza się, że plamy pojawiają się także na płatkach kwiatowych i na pędach. Te objawy świadczą o pojawieniu się na pelargonii szarej pleśni. Plamy na liściach mogą być okrągłe, ciemne z charakterystyczną purpurową obwódką – jest to plamistość liści. Obie te choroby pelargonii można zwalczać preparatem Bravo. Na liściach pelargonii mogą także powstawać żółte okrągłe plamy, a na dolnej stronie w miejscu plam tworzą się brązowe i pylące narośle – „brodawki”, liście żółkną, brązowieją i opadają. To objawy porażenia rośliny przez rdzę pelargonii. Tę chorobę pelargonii zwalcza się preparatami Baymat lub Falcon. Na pędach pelargonii może pojawiać się zgnilizną podstawy pędu, a pojedyncze liście mogą żółknąć – są to objawy fytoftorozy. Tę chorobę pelargonii można łatwo pomylić ze zgorzelą zgnilakową. Na szczęście obie można zwalczać jednym preparatem – Previcur Energy. Wszystkie powyżej opisane choroby grzybowe pelargonii można zwalczać preparatem Dithane NeoTec.

Choroby wirusowe pelargonii

Początkowo na liściach widoczne są drobne żółte plamki, które z czasem ulegają nekrozie. Tkanka liści wykrusza się, liście są postrzępione, wzrost roślin jest zahamowany. Choroba ta powodowana jest przez wirus żółtej plamistości pelargonii i zwykle zostaje „zawleczona” wraz z chorymi roślinami. Rozprzestrzenia się przez zranienia, wraz z sokiem roślin. Roślin nie da się już uratować, trzeba je zniszczyć, a podłoże, w którym rosły – usunąć.

Choroby bakteryjne pelargonii

Najczęściej pelargonie poraża bakteryjna zaraza pelargonii. Choroba objawia się początkowo pod postacią drobnych, okrągłych, lekko zapadniętych czarnych plam, które z czasem zlewają się ze sobą. Liście zamierają, a czarne plamy pojawiają się na pędach. Porażone rośliny trzeba niezwłocznie wyrzucić a resztę opryskać preparatem miedziowym (na przykład Miedzianem). Choroba ta jest bardzo trudna do całkowitego zwalczenia.

Pelargonie - królowe balkonów!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE