Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Objawy i zwalczanie chorób pelargonii
Prawidłowo pielęgnowane pelargonie są czasem atakowane przez różne choroby, często trudne do zwalczenia. Przeczytaj jakie choroby atakują pelargonie. Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Zwalczanie chorób pelargonii.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Choroby pelargonii pojawiają się najczęściej w wyniku niewłaściwej pielęgnacji pelargonii lub „zawleczenia” choroby wraz z rośliną ze sklepu. Większość objawów chorobowych widoczna jest na liściach lub pędach pelargonii w postaci plam, zgnilizn lub pleśni. Chorobom pelargonii sprzyja nadmierna wilgotność podłoża, przenawożenie lub brak nawożenia, a także zbyt gęste sadzenie roślin w doniczkach. Podstawą zapobiegania chorobom pelargonii jest coroczne stosowanie świeżej ziemi oraz kupowanie roślin u sprawdzonego producenta.
Pelargonie choroby grzybowe
Na pelargoniach mogą pojawić się małe, jasnobrązowe plamki, powiększające się stopniowo i zlewające się w nieregularne powierzchnie pokryte są szarym nalotem. Zdarza się, że plamy pojawiają się także na płatkach kwiatowych i na pędach. Te objawy świadczą o pojawieniu się na pelargonii szarej pleśni. Plamy na liściach mogą być okrągłe, ciemne z charakterystyczną purpurową obwódką – jest to plamistość liści. Obie te choroby pelargonii można zwalczać preparatem Bravo. Na liściach pelargonii mogą także powstawać żółte okrągłe plamy, a na dolnej stronie w miejscu plam tworzą się brązowe i pylące narośle – „brodawki”, liście żółkną, brązowieją i opadają. To objawy porażenia rośliny przez rdzę pelargonii. Tę chorobę pelargonii zwalcza się preparatami Baymat lub Falcon. Na pędach pelargonii może pojawiać się zgnilizną podstawy pędu, a pojedyncze liście mogą żółknąć – są to objawy fytoftorozy. Tę chorobę pelargonii można łatwo pomylić ze zgorzelą zgnilakową. Na szczęście obie można zwalczać jednym preparatem – Previcur Energy. Wszystkie powyżej opisane choroby grzybowe pelargonii można zwalczać preparatem Dithane NeoTec.
Polecany artykuł:
Choroby wirusowe pelargonii
Początkowo na liściach widoczne są drobne żółte plamki, które z czasem ulegają nekrozie. Tkanka liści wykrusza się, liście są postrzępione, wzrost roślin jest zahamowany. Choroba ta powodowana jest przez wirus żółtej plamistości pelargonii i zwykle zostaje „zawleczona” wraz z chorymi roślinami. Rozprzestrzenia się przez zranienia, wraz z sokiem roślin. Roślin nie da się już uratować, trzeba je zniszczyć, a podłoże, w którym rosły – usunąć.
Choroby bakteryjne pelargonii
Najczęściej pelargonie poraża bakteryjna zaraza pelargonii. Choroba objawia się początkowo pod postacią drobnych, okrągłych, lekko zapadniętych czarnych plam, które z czasem zlewają się ze sobą. Liście zamierają, a czarne plamy pojawiają się na pędach. Porażone rośliny trzeba niezwłocznie wyrzucić a resztę opryskać preparatem miedziowym (na przykład Miedzianem). Choroba ta jest bardzo trudna do całkowitego zwalczenia.