Jak i czym nawozić pelargonie na balkonie? Oto najlepsze nawozy

2024-08-01 10:01

Nawożenie pelargonii to ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie tych roślin. Pelargonie to jedne z najpiękniejszych i najłatwiejszych w uprawie roślin balkonowych. Aby pelargonie były zdrowe i obficie kwitły, trzeba je systematycznie nawozić. Czym nawozić pelargonie? Jakie nawozy stosować do pelargonii?

Spis treści

  1. Czym nawozić pelargonie? Nawozy dla pelargonii
  2. Składy nawozów dla pelargonii
  3. Jaki nawóz do pelargonii wybrać?
  4. Inne nawozy dla pelargonii

Czy Na słonecznych balkonach uprawia się najczęściej pelargonię wielkokwiatową (Pelargonium grandiflorum) i pelargonię pasiastą (Pelargonium hortorum). W cieniu natomiast dobrze radzi sobie pelargonia bluszczolistna (Pelargonium hederifolium) oraz anginka (Pelargonium graveolens). Wszystkie te pelargonie są mało wymagające i można polecić je każdemu. Jedyny ich mankament to wrażliwość na niskie temperatury (rośliny pochodzą z Afryki Południowej). Kluczem do sukcesu w uprawie pelargonii jest zapewnienie żyznej, przepuszczalnej gleby, regularne podlewanie, uszczykiwanie kwiatów lub pędów oraz zrównoważone nawożenie. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: jak i czym nawozić pelargonie?

Czym nawozić pelargonie? Nawozy dla pelargonii

W sklepach dostępnych jest wiele nawozów przeznaczonych dla pelargonii. Nie znaczy to jednak, że można je stosować bez opamiętania. Nawet nawozy w płynie podawane w dużych dawkach i za często mogą zaszkodzić roślinom a przy okazji doprowadzić do zasolenia podłoża. Dlatego warto stosować je nie częściej niż co 2-4 tygodnie. Do znanych producentów nawozów należy m.in. Florovit, Agrecol i Substral. Przy wyborze warto kierować się nie tyle marką produktu, co jego składem chemicznym. W uprawie każdej grupy roślin ważna jest zawartość azotu (N).

W przypadku pelargonii kwitnących duże znaczenie ma fosfor (P). Wpływa na kwitnienie i prawidłowy wzrost systemu korzeniowego. Aby roślina miała atrakcyjny pokrój i lepiej krzewiła się, należy dokarmiać ją potasem (K) - to pierwiastek szczególnie istotny dla anginowca ozdobnego z liści. Ponadto warto wybierać nawozy z mikroelementami, które uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych u zieleni.

Do nawożenia pelargonii warto wykorzystywać 2-3 rodzaje nawozów. Nie należy traktować tego jako niepotrzebnego wydatku – szczególnie, że nawozy mogą być używane do dokarmiania innych roślin kwitnących. Wiosną warto stosować nawozy z nieco większą ilością azotu, potem opłaca się postawić na nawozy fosforowo-potasowe.

Składy nawozów dla pelargonii

Poniżej przedstawiamy składy popularnych nawozów dla pelargonii. Kwestię ceny pozostawiamy do indywidualnego rozpatrzenia.

  • SUBSTRAL. Nawóz do pelargonii: N 15%, K 25%, P 10%, mikroelementy: Bor (B) 0,02%, Miedź (Cu) 0,02%, Żelazo (Fe) 0,07%, Mangan (Mn), 0,04%, Molibden (Mo) 0,004%, Cynk (Zn)0,015%; koncentrat, nawóz mocno działający;
  • FLORIVIT. Nawóz do pelargonii: N 4%, K 6%, P 0,02%, mikroelementy: (Cu) 0,008%, (Fe) 0,03%, (Mn) 0,015%, (Mo) 0,002%, (Zn) 0,015%; nawóz słabiej działający, ale bezpieczniejszy;
  • FLOROVIT. Pro natura. Nawóz organiczno-mineralny do pelargonii: N 2%, K 3%, P 2,5%, mikroelementy: (B) 0,008%; (Cu); 0,004% (Fe) 0,018%; (Mn) 0,006%; (Zn) 0,006%; nawóz, który oprócz dostarczania składników pokarmowych użyźnia podłoże (zawiera substancje humusowe);
  • SUBSTRAL. Nawóz do pelargonii MAGICZNA SIŁA: N 10%, K 20%, P 30%, mikroelementy: Mg (2%), nawóz granulowany, polecany dla roślin kwitnących;
  • POKON. Nawóz do pelargonii: N 6%, K 7%, P 4% + mikroelementy;   
  • TWÓJ OGRÓD. Nawóz do pelargonii i surfinii: N 8%, K 34%, P 24%, mikroelementy: (Mg) 2%; (B) 0,01%; (Cu) 0,0075%; (Fe) 0,026%; (Mn) 0,032%; (Zn)0,023%; dobrze wpływa na kwitnienie i krzewienie;
  • AGRECOL. Nawóz do pelargonii: N 5%, K 8%, P 5%, mikroelementy: (B) 0,02%, (Cu) 0,002%, (Fe)0,02%, (Mn) 0,015%;(Mo)0,002%, (Zn) 0,015%.    

Przeczytaj też: Najczęstsze błędy w uprawie roślin balkonowych

Jaki nawóz do pelargonii wybrać?

Większość nawozów dostępna jest w płynie (rozpuszcza się je w dużym rozcieńczeniu z wodą). Na rynku można jednak dostać także nawozy granulowane oraz pałeczki nawozowe. Te ostatnie działają wolno i mało intensywnie, systematycznie uwalniając składniki pokarmowe. To dobre rozwiązanie dla osób zapominalskich;Nawozy w powyższym zestawieniu znacznie różnią się składem chemicznych.

Warto pamiętać, że te o wysokiej zawartości składników pokarmowych dają szybszy efekt (i stosuje się je w większym rozcieńczeniu), ale są mniej bezpieczne. W szczególności dotyczy to związków azotowych.Kupując nawóz na opakowaniu można odnaleźć również informację „schelatowane przez EDTA”. Termin dotyczy przyswajalności danych pierwiastków (w formie chelatu są szybciej wchłaniane, przemieszczane i przyswajane przez rośliny). Czasami w nawozach wydzielony jest azot na formę azotanową i amonową. To wpływa m.in. na stopień wypłukiwania związków pokarmowych. W rzeczywistości u pelargonii uprawianych na balkonie (znaczy – w pojemniku) i regularnie nawożonych nie ma to większego znaczenia. Zwraca się uwagę na azot całkowity, co nie zmienia faktu, że lepiej wybierać nawozy o mniejszej zawartości azotu.

Inne nawozy dla pelargonii

Do pelargonii można stosować różnorodne nawozy – ważne, aby zawierały mało azotu a dużo potasu i fosforu. Szczególnie przydatne są nawozy humusowe, nie zawierające dodatków chemii. Są wieloskładnikowe i w pełni bezpieczne dla roślin. Ponadto – pośrednio – jako nawozy można traktować gnojówki z pokrzywy (azot) oraz skrzypu (krzemionka). Podlewając nimi rośliny nie tylko dostarczamy związków pokarmowych, ale ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób i szkodników.

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.