Najczęstsze błędy w uprawie roślin balkonowych
Kwiaty balkonowe powinny być ozdobą balkonu. Jednak często popełniamy błędy w uprawie roślin balkonowych. Opisujemy najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji roślin balkonowych.
Za większość kłopotów, jakie sprawiają kwiaty balkonowe w sezonie, sami jesteśmy odpowiedzialni. Chcąc ich uniknąć, należy zapewnic roślinom balkonowym odpowiednie podłoże, nawożenie i podlewanie, dostateczną ilość światła lub cienia oraz właściwą pielęgnację. Na złe warunki i traktowanie rośliny balkonowe uprawiane w pojemnikach reagują dość szybko.
Błędy w uprawie roślin balkonowych - złe nawożenie
Niewłaściwe nawożenie kwiatów balkonowych uprawianych w pojemnikach. Roślinom szkodzi niedobór, jak i nadmiar nawozów. Objawami niewłaściwego nawożenia są m.in.:
- żółkniecie lub brązowienie liści na krawędziach,
- zahamowanie wzrostu lub wybujały wzrost roślin,
- pędy są słabe, jasnozielone i wiotkie.
Dodatkowym objawem bywa także szybkie więdnięcie na słońcu.
Rada: Należy stosować nawóz odpowiedni dla danego gatunku zawsze zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Jeśli nawozów było za dużo, roślinę trzeba przesadzić do nowego podłoża, podlać i ustawić w zacisznymi niezbyt słonecznym miejscu, by mogła odżyć.
Polecany artykuł:
Błędy w uprawie roślin balkonowych - złe podlewanie
Błędy w podlewaniu roślin: przesuszenie. Dochodzi do niego najczęściej, gdy rośliny są uprawiane w ziemi z dużą zawartością torfu. Jeśli taka ziemia raz wyschnie, trudno ponownie ją nawodnić.
Rada: Należy podlewać roślinę dotąd, dopóki woda nie zacznie przelewać się do podstawki. Czynność tę trzeba kilkakrotnie powtarzać, np. co kilka godzin, a nadmiar wody zbierający się na podstawce, wylewać. Chodzi o to, by ziemia powoli nią nasiąkała, zatrzymując tyle wody, ile będzie w stanie zgromadzić znajdujący się w niej torf. Gdy między doniczką a ziemią w wyniku przesuszenia powstała szczelina, ziemię trzeba uzupełnić, ale do tego wybierajmy podłoże bez torfu. Gdy zaniedbaliśmy podlewania i roślina zwiędła, ale mamy nadzieję na jej uratowanie, umieśćmy doniczkę w letniej wodzie (bez zawartości wapnia), tak by sięgała do połowy wysokości doniczki. Jeśli woda zostanie wchłonięta, uzupełnijmy ją i zostawmy roślinę na jakiś czas. Czynność tę należy powtarzać, aż ziemia i roślina wchłoną potrzebną ilość wody. Potem trzeba doniczkę ustawić, tak by nadmiar wody mógł swobodnie spływać.