Jak czyścić nawierzchnie z kostki brukowej? Konserwacja ścieżek i podjazdów z kostki

2024-07-03 14:14

Właściwa pielęgnacja podjazdów, alejek i tarasów wykonanych z betonowej kostki brukowej lub płyt pozwoli długo cieszyć się trwałą i estetyczną nawierzchnią. Podpowiadamy jak czyścić nawierzchnie z kostki brukowej i utrzymać ścieżki i podjazdy z kostki bukowej bez plam, mchu i chwastów.

Spis treści

  1. Jak usunąć białe wykwity z kostki brukowej?
  2. Jak usunąć plamy z kostki brukowej?
  3. Jak usunąć przylepione zanieczyszczenia?
  4. Piaskowanie nawierzchni z kostki brukowej sposobem na uporczywe plamy
  5. Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej?
  6. Zabezpieczenie kostki bukowej przed zanieczyszczeniem

Podstawą utrzymania nawierzchni w czystości jest jej systematyczne zamiatanie oraz mycie i usuwanie plam na bieżąco. Do regularnego czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej wyposażonej w przystawkę rotacyjną. Zwykłe zabrudzenia uda się usunąć czystą wodą pod ciśnieniem. Trzeba przy tym jednak dobrać odpowiednie ciśnienie, by nie uszkodzić nawierzchni lub nie wypłukać piasku ze spoin.W żadnym wypadku nie należy czyścić kostek i płyt betonowych drucianym szczotkami. W ten sposób łatwo można uszkodzić strukturę materiału i spowodować przebarwienia. Tak czyszczona nawierzchnia zostanie trwale uszkodzona i trzeba będzie ją wymienić.

Jak usunąć białe wykwity z kostki brukowej?

Jeżeli na położonej niedawno kostce brukowej pojawiły się wapienne wykwity, jest to proces naturalny, niewpływający na jej trwałość. Po kilku miesiącach wykwity same znikną. Jeśli nie chcemy czekać, nalot można usunąć, stosując preparaty o kwaśnym odczynie stanowiące niskoprocentowy roztwór kwasu octowego, solnego lub mrówkowego. Jeśli wykwity występują punktowo, można nałożyć na nie szmatki nasączone roztworem. Większą powierzchnię zmywamy w całości, uważając, by nie polać roślin obok podjazdu albo tarasu. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do czasu nakładania preparatu. Po wykonaniu zabiegu trzeba starannie umyć całą powierzchnię wodą z detergentem, a potem czystą wodą.

Przy mocnych zabrudzeniach plamy można przeszorować szczotką bądź nałożyć na nie na pewien czas nierozcieńczony odplamiacz. Niektóre preparaty do usuwania plam po olejach przemysłowych działają jak preparaty usuwające i sorbenty. Nanosi się je w postaci nierozcieńczonej na plamy na suchej powierzchni, pozostawia do wyschnięcia, a gdy zamienią się w proszek, zamiata. Jeżeli osad mocno przylega do kostek, trzeba użyć szczotki ryżowej.

Jak usunąć plamy z kostki brukowej?

Zabrudzenia z produktów spożywczych łatwo się usuwa mieszaniną wody z dowolnym płynem do mycia naczyń. Preparat przygotowujemy, mieszając jedną część płynu z trzema częściami wody. Roztwór nanosimy na zabrudzoną powierzchnię szczotką lub szmatką, pozostawiamy na godzinę-dwie, a następnie spłukujemy wodą. Jeśli plama nie chce zejść, całą operację powtarzamy. Uporczywe plamy możemy też posmarować nierozcieńczonym płynem do mycia naczyń i zostawić na kilka godzin, a potem zmyć.

Świeże plamy z tłuszczu, na przykład oleju silnikowego lub po grillowaniu, najlepiej jest jak najszybciej zasypać suchym piaskiem lub użyć sorbentów, wchłaniających substancje oleiste. Następnie nawierzchnię należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem środka odplamiającego.

Czyszczenie nawierzchni z kostki brukowej
Autor: GettyImages Czyszczenie nawierzchni z kostki brukowej

Jak usunąć przylepione zanieczyszczenia?

Zabrudzenia z resztek cementu, farb, bitumów najlepiej usunąć zaraz po ich powstaniu. Podobnie postępujemy w przypadku jednego z najbardziej uciążliwych zabrudzeń – gumy do żucia.

Nawierzchnię czyści się delikatnie szpachelką, a następnie myje myjką ciśnieniową. Metoda ta jest efektywna w przypadku gładkiej nawierzchni. Jeśli zabrudzenia są stare lub występują na perforowanym podłożu, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń usuwających zabrudzenia za pomocą odpowiedniego roztworu czyszczącego. Gumy do żucia zmywa się parą wodną pod ciśnieniem. Bywa, że po takim zabrudzeniu zostaje ślad, który z czasem się wyciera.

Piaskowanie nawierzchni z kostki brukowej sposobem na uporczywe plamy

Jeżeli mimo tych zabiegów nie pozbyliśmy się zabrudzeń, konieczne jest piaskowanie, czyli czyszczenie kostki sprężonym strumieniem powietrza wraz z wodą i piaskiem, lub oszlifowanie jej specjalnymi tarczami. Zabieg ten powinien być przeprowadzony przez specjalistów. Oczyszczenie tylko miejsca zabrudzenia spowoduje zmianę struktury i barwy powierzchni. Aby uniknąć efektu wielkiej plamy w innym kolorze, najlepiej jest przeprowadzić zabieg na całym podwórku lub części wydzielonej na przykład innym kolorem kostki.

Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej?

Mchy, porosty, grzyby i rośliny wyrastające na niewielkiej ilości piasku w fugach można usunąć ręcznie wąską szpachelką lub nożem. Jednak jest to zajęcie dość mozolne i czasochłonne. Żeby zrobić to szybciej, można zastosować specjalistyczne środki przeciwgrzybiczne oraz chwastobójcze. Tanim domowym sposobem na zniszczenie roślin w fugach jest polanie ich roztworem octu spirytusowego (1:1).

Wykorzystanie substancji chemicznych zabezpiecza też nawierzchnię przed szybkim ponownym pojawieniem się roślin. Po zabiegu, jeżeli zachodzi taka konieczność, uzupełniamy fugi piaskiem lub przeznaczonymi do tego celu preparatami.

Zabezpieczenie kostki bukowej przed zanieczyszczeniem

Impregnaty zmniejszają nasiąkliwość betonu, tym samym zabezpieczają materiał przed wchłanianiem wody i brudu. Dodatkowo chronią przed powstawaniem wykwitów oraz odświeżają kolor. Powierzchnia zaimpregnowana ma delikatny film, który zapobiega wnikaniu olejów oraz osiadaniu pyłu, kurzu.

Dobre impregnaty mogą też zabezpieczać nawierzchnię betonową przed solą oraz innymi chemikaliami, zwiększać odporność na słabe kwasy i zasady, zmniejszać możliwość rozwijania się mchów i porostów na powierzchni.Jesień to dobry czas na pokrycie nowej lub wyczyszczonej nawierzchni betonowej impregnatem. Podłoże musi być suche, więc zabieg zaczynamy dopiero koło południa, gdy wyschnie poranna rosa. Z tego powodu nie można go robić zbyt późno wieczorem, bo powierzchnia już będzie wilgotna. Preparat zwykle nanosi się jednokrotnie, ale w razie dużej chłonności podłoża zabieg trzeba powtórzyć. Bardzo chłonne miejsca szybko wciągają preparat i powierzchnia robi się bledsza, wygląda, jakby nie została pomalowana. Należy je ponownie zaimpregnować.

Farbą do betonu lub impregnatem koloryzującym można pomalować nawierzchnię, z której nie udało się usunąć plam. Podłoże musi być suche i czyste. Nawierzchnię należy zamieść i usunąć odkurzaczem piasek ze spoin. Przed aplikacją preparat trzeba dokładnie wymieszać. Nakłada się go w dwóch warstwach pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Tę ostatnią można wykorzystać do malowania dużej powierzchni, pamiętając o zabezpieczeniu sąsiedztwa przed zachlapaniem. Drugą warstwę nakłada się dopiero po wyschnięciu pierwszej.

Zobacz: Kostka brukowa – galeria

Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie