Impregnat do betonu - jaki wybrać? Impregnacja betonu, czyli jak zabezpieczyć posadzkę, kostkę, płyty tarasowe, czy prefabrykaty betonowe

2022-04-20 14:56

Impregnat do betonu: przegląd produktów. W domu i wokół niego jest coraz więcej powierzchni betonowych, które warto pokryć impregnatem, żeby długo zachowały ładny wygląd i nie uległy zniszczeniu.

Impregnaty do betonu
Autor: Consil Podstawowe zabezpieczenie betonu polega na jego hydrofobizacji, czyli ograniczeniu wchłaniania wody

Beton stał się w ostatnich latach modny, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu. Dotychczas zwykle stanowił podłoże, które było pokrywane warstwami wykończeniowymi. Teraz sam jest warstwą wykończeniową. Mamy betonowe posadzki, ściany wyłożone płytami betonu architektonicznego, betonowe schody, blaty i parapety. Również w ogrodzie znajdziemy wiele elementów wykonanych z mieszanki betonowej – płytki i kostki w nawierzchni tarasu albo ścieżki, panele ogrodzeniowe, konstrukcje małej architektury, np. ławki, grille, czy kominki.

Beton jest materiałem porowatym i chłonnym. Wraz z wilgocią wchłania zanieczyszczenia, łatwo go zaplamić, w sprzyjających okolicznościach może szybko ulec korozji biologicznej. Impregnowanie jest sposobem na to, żeby elementy betonowe były trwałe i ładne. Większość preparatów jest bezbarwna, ale można znaleźć też preparaty do impregnacji betonu barwiące w kilku kolorach, np. białym, żółtym, zielonym, brązowym, czarnym. Jedne preparaty są matowe, znajdziemy też takie, które mogą nadać lekki połysk powierzchniom betonowym.

Grille ogrodowe z betonu. Poznaj zalety grilli betonowych.

Jaki wybrać impregnat do betonu - rodzaje preparatów

Można wyróżnić dwie grupy preparatów do impregnacji betonu:

  • impregnaty penetrujące - przede wszystkim hydrofobizujące beton,
  • impregnaty powłokowe - zabezpieczające przed wchłanianiem brudu, ułatwiające czyszczenie.

Najlepsze impregnaty do betonu, zawierające dodatki polimerowe, mają dodatkowo właściwości zszywania rys, czyli łączenia brzegów drobnych pęknięć, co zapobiega dalszemu niszczeniu powierzchni betonowej. Bardzo dobrą ochronę daje połączenie obu tych preparatów. Na rynku jest też dużo impregnatów, które zawierają kombinacje środków chemicznych, żeby zapewnić szerokie spektrum zastosowania.

Zawsze trzeba sprawdzić, czy impregnat do betonu, który chcemy zastosować, jest przeznaczony tylko do wnętrz, czy też można go stosować również na zewnątrz.

Impregnaty do betonu
Autor: Aksil Betonlux to silikonowy preparat penetrujący zabezpieczajacy przed działaniem czynnikow atmosferycznych. Cena 22 zł/l

Co daje impregnacja betonu

  • wzmacnia jego strukturę,
  • zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci,
  • eliminuje pylenie,
  • zwiększa odporność na ścieranie,
  • może zlikwidować drobne rysy,
  • zapobiega wchłanianiu zanieczyszczeń,
  • zapobiega porastaniu mchem,
  • zapobiega przebarwieniom,
  • ułatwia czyszczenie,
  • poprawia wygląd,
  • może wzmocnić kolor lub nadać połysk,
  • może nadać nowy kolor.
Impregnaty do betonu
Autor: Marcin Grabowiecki Projekt Zuzanna Diurawiec/SIC ARCHITEKTURA Stylizacja: Eliza Mrozinska Beton architektoniczny jest coraz popularniejszy we wnętrzach. Dobrze jest go zaimpregnować, żeby długo wyglądał jak nowy

Impregnat do betonu - preparaty hydrofobizujące

Podstawowym zadaniem preparatów jest zabezpieczenie betonu przed wnikaniem w jego strukturę wody. Do surowego betonu są przeznaczone zwłaszcza impregnaty zawierające związki krzemianowe, które głęboko wnikają w strukturę betonu i wypełniają jego pory. Najczęściej stosuje się preparaty zawierające krzemiany sodu lub potasu, także ich kombinacje, czasem z dodatkiem polimerów. Wielu profesjonalnych wykonawców preferuje preparaty do betonu z krzemianem sodu jako najskuteczniejsze, tworzące w reakcji z betonem duże cząsteczki szczelnie wypełniające jego pory.

Co ważne, nie tworzą one powłoki na powierzchni, nawet cienkiego filmu. Materiał betonowy nadal pozostaje paroprzepuszczalny i może "oddychać". Preparaty hydrofobizujace na powinny tworzyć na powierzchni również warstwy klejącej się do  ręki. Preparaty hydrofobizujące zwykle nie zmieniają także wyglądu betonu, zwłaszcza nie wzmacniają jego barwy, co może być zjawiskiem niepożądanym. Nakłada się je na przeszlifowany beton nawet 2-3 razy. Niektóre zaleca się wypolerować, żeby uzyskać efekt estetyczny.

Impregnaty do betonu
Autor: Optolith Optosan Hydrosilan - impregnat hydrofobizujący. Cena 133 zł/5 l

Impregnat do betonu poprawiający kolor

Impregnaty do betonu na bazie silikonów dają efekt perlenia wody. Powodują, że woda łatwo spływa po pionowej albo nachylonej powierzchni betonowej, a na poziomej zbiera się w krople, zamiast wnikać w materiał. Preparaty zabezpieczają przed wpływem czynników atmosferycznych. Zapobiegają zanieczyszczeniom i ułatwiają czyszczenie powierzchni betonowych. Tego typu impregnaty nieco wzmacniają barwę betonu, dają efekt "żywy kolor".

Impregnaty do betonu
Autor: Atlas Atlas Silstop to impregnat na bazie silikonu, który hydrofobizuje powierzchnię betonową i nieco wzmacnia kolor. Cena 29 zł/l

Impregnat do betonu - antygraffiti

Preparaty zabezpieczające przed nanoszeniem napisów na powierzchnie betonowe tworzą powłokę, która uniemożliwia malowanie farbami olejnymi lub akrylowymi, markerami, tuszami, farbami w spreju. Powłoka antygraffiti jest hydrofobowa, uniemożliwia penetrację wody oraz chroni przed innymi zabrudzeniami, np. zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. Powłoka jest zmywalna. Podczas zmywania graffiti zostania i ona usunięta, więc trzeba ją ponownie nanieść.

Impregnaty do betonu
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Kostka brukowa pokryta impregnatem powłokowym wzmacniającym kolor

Impregnat do betonu - co do podłóg?

Wraz z modą na posadzki betonowe pojawiły się preparaty, które pozwalają długo zachować je w czystości. Najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki służące do zabezpieczenie podłóg betonowych (ale także z innych twardych materiałów, np. lastryko lub linoleum). To mocne preparaty wykorzystujące nowoczesne polimery akrylowe, poliuretanowe i woski. Tworzą na powierzchni mocną powłokę zabezpieczającą, która może mieć również właściwości antypoślizgowe. Warto je zastosować tam, gdzie posadzka betonowa jest intensywnie eksploatowana, np. w ciągach komunikacyjnych albo na schodach. Taki impregnat do betonu nanosi się w 2-3 warstwach i poleruje mechanicznym padem. Po nałożenia takiego zabezpieczenia podłoga jest lśniąca, ale nie zmieniła koloru. Długo zachowa świeżość, wystarczy ją tylko myć. Takie prace zwykle wykonuje specjalistyczna ekipa. Na rynku są tez prostsze środki do samodzielnej aplikacji, które jednak nie dadzą równie trwałego efektu.

Impregnaty do betonu
Autor: Medisept Poli Clean to preparat do impregancji posadzek betonowych. Cena 169 zł/5 l
Warto wiedzieć
Impregnaty do betonu

Autor: Akzo Nobel

Pilbet to preparat gruntujący do powierzchni betonowych, który można wykorzystać samodzielnie jako impregnat

Impregnowanie betonu a gruntowanie

Ponieważ beton jest materiałem porowatym jego gruntowanie jest jednym z etapów w czasie prac budowlanych. Przed przyklejeniem płytek ceramicznych albo parkietu bądź pomalowaniem ścian betonowych zaleca się nałożenie gruntu, który poprawi chłonność i wyrówna przyczepność do podłoża kolejnych warstw wykończeniowych. Grunty powinny być dostosowane do rodzaju nakładanego materiału. Najlepiej korzystać z polecanych przez producenta płytek czy desek podłogowych.

Niektóre grunty, czasem mające w nazwie słowo "grunt" lub "impregnat" mogą być zastosowane samodzielnie właśnie jako impregnaty, np. zabezpieczające powierzchnie betonowe przed wpływem czynników atmosferycznych, wzmacniające podłoże, zapobiegające jego pyleniu i wchłanianiu wilgoci.

Impregnowanie betonu - nowe czy stare podłoże

Najlepiej jest zabezpieczyć od razu świeżo wykonaną powierzchnię. Jeśli jest to beton robiony z mokrej mieszanki, musimy odczekać aż ona zwiąże i wyschnie, czyli minimum 4 tygodnie. Dobrze jest powierzchnię przeszlifować, żeby usunąć z niej mleczko cementowe i dopiero potem nałożyć impregnat do betonu. Powierzchnie i przedmioty wykonane z gotowych elementów betonowych możemy zabezpieczać bezpośrednio po ułożeniu lub zainstalowaniu. Stary beton musi być suchy. Przed impregnowaniem trzeba oczyścić go z zabrudzeń, najlepiej przez szlifowanie, a następnie odpylić i ewentualnie przetrzeć wilgotną szmatką lub zmyć wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Impregnaty do betonu
Autor: Steinblau Beton Perfect Impregnat to preparat silikonowy, które daje efekt żywego koloru
Sonda
Podobają Ci się nietypowe materiały do wykończenia łazienki? Który najbardziej?
Nasi Partnerzy polecają