Jaki klej do parkietu na ogrzewanie podłogowe? Ile kosztuje klej do parkietu?

2023-10-02 15:33

Jaki wybrać klej do parkietu na ogrzewanie podłogowe? Producentów klejów do parkietu jest wielu, a każdy oferuje różne wyroby. Jeśli nawet koncentrujemy się na tych przeznaczonych na ogrzewanie podłogowe, wciąż możemy mieć kilka do wyboru – różniących się spoiwem czy liczbą komponentów. Zobaczmy, jaki klej do parkietu będzie najlepszy i ile kosztuje?

Tradycyjny parkiet na ogrzewaniu podłogowym
Autor: Mariusz Bykowski W parkiecie tradycyjnym klepki łączy się na wpust-wypust, dzięki czemu znacznie łatwiej zapewnić stabilność posadzki

Spis treści

  1. Jakie drewno na ogrzewanie podłogowe?
  2. Klej do litego czy warstwowego drewna?
  3. Klej jedno- czy dwuskładnikowy?
  4. Jak nakładać klej do parkietu?
  5. Ile za klej do parkietu?

Jakie drewno na ogrzewanie podłogowe?

Gdy w podkładzie podłogowym rozprowadzi się instalację grzewczą, łatwiej będzie można uzyskać równomierny rozkład temperatury we wnętrzu. Taką podłogę także można wykończyć drewnem. nadają się do tego zarówno elementy z drewna litego, jak i wyroby warstwowe. Te oferowane w wersji surowej po przyklejeniu wymagają cyklinowania i zabezpieczenia powierzchni lakierem lub olejem, ale można też wykorzystać wyroby z fabrycznie wykończoną powierzchnią.

klejenie deszczułek o gładkich bokach
Autor: Wiktor Greg Gdy deszczułki mają gładkie boki, są połączone ze sobą jedynie na styk. Dobrze dobrany klej ograniczy pracę drewna na skutek zmian temperatury i wilgotności

Klej do litego czy warstwowego drewna?

Drewno lite potrafi znacznie zmieniać wymiary pod wpływem wahań wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu. Wielkość odkształceń jest z reguły tym większa, im większe są elementy podłogowe. Do tych największych klej musi być elastyczny, ale jednocześnie wytrzymały i trwały. W elementach warstwowych poszczególne warstwy drewna są ułożone krzyżowo i sklejone. Dzięki temu ich praca jest znacznie ograniczona, ale to utrudnia odparowanie wilgoci z kleju, którym mocuje się te elementy do podkładu. Staje się to jeszcze trudniejsze, gdy elementy są już zabezpieczone lakierem.

Choć producenci rekomendują kleje do konkretnego rodzaju posadzki, oferują też kleje nadaje się zarówno do drewna litego, jak i elementów warstwowych. Tak szerokie zastosowanie mają głównie wyroby oferowane pod postacią gotowych past polimerowych oraz silanowych.

Klej jedno- czy dwuskładnikowy?

Jedne i drugie mają swoich zwolenników wśród parkieciarzy. Oferowane dziś kleje jednoskładnikowe to wyroby nowej generacji. Łatwe w użyciu, które mają zwykle większą elastyczność niż te dwuskładnikowe z takim samym spoiwem. Kleje hybrydowe, modyfikowane silanem mają też tę zaletę, że zabrudzone nimi drewno dość łatwo oczyścić, co jest szczególnie ważne w przypadku podłóg warstwowych wykończonych lakierem.

Zabrudzenie z powierzchni można usunąć ścierką zwilżoną preparatem czyszczącym nawet po dwóch godzinach. Aby po takim czasie usunąć ślad kleju dwuskładnikowego poliuretanowego lub poliuretanowo-epoksydowego, należałoby wyszlifować drewno.

Kleje dwuskładnikowe to produkty dla profesjonalistów, bo mniej wprawnym wykonawcom mogą nastręczać pewnych trudności podczas stosowania. Przed użyciem trzeba dokładnie zmieszać oba składniki, a przygotowany klej wykorzystać w ściśle określonym przez producenta czasie. Niekiedy mniejsza elastyczność kleju dwuskładnikowego okazuje się jego atutem, na przykład w trakcie układania drewnianych deszczułek o prostych bokach, bez możliwości wzajemnej stabilizacji przez pióra i wpusty.

Jak nakładać klej do parkietu?

Nawet dobrze dobrany klej nie spełni swego zadania, gdy będzie źle nałożony. Dlatego istotne jest odpowiednie dobranie pacy zębatej do rodzaju posadzki. Wysokość zębów pacy dostosowuje się do grubości klejonych elementów. Producenci zwykle podają to w kartach technicznych. Przykładowo pod deszczułki grubości nie większej niż 1,5 cm klej można nanosić pacą o wysokości zębów blisko 4 mm.

Gdy grubość elementów jest większa – osiąga 2,2 cm, paca musi mieć zęby wysokości 8-10 mm. Klej nałożony na podłoże powinien mieć wyraźny ślad zębów, by po dociśnięciu elementów drewnianych utworzył równomierną warstwę pod posadzką.

nanoszenie kleju do parkietu pacą zębatą
Autor: HarzLack Do naniesienia kleju używa się pacy zębatej. Klej po rozprowadzeniu powinien zachować kształt zębów – to pozwala na prawidłowe rozłożenie go pod parkietem

Ile za klej do parkietu?

Koszt kleju do drewna litego to mniej więcej 25-42 zł/kg, a do drewna warstwowego – 19-38 zł/kg. Ale nawet wtedy, gdy cenę uzna się za ważne kryterium wyboru, nie można kierować się jedynie tą za opakowanie. Liczy się to, ile materiału zużywa się do przyklejenia posadzki. Producenci podają te informacje szacunkowo (często w przedziałach liczbowych), bo rzeczywiste zużycie kleju zależy od narzędzia, jakim się go nakłada, a także od równości podłoża.  Przeciętnie jest to około 1 kg, a w skrajnych sytuacjach – 1,3, a nawet 1,5 kg. Ale są też wyroby, dla których producenci deklarują znacznie niższe zużycie - 0,7 kg/m², a niekiedy zaledwie 0,4 kg/m².  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.