Jak naprawić narożnik ściany: zrób to sam. Jak dobrać profile do narożników? Instrukcja
W cyklu zrób to sam: naprawa narożnika ściany, który jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Do naprawy wykorzystuje się gotowe profile. Umożliwiają one wyprowadzenie równej linii na wypukłych narożnikach ścian tynkowanych. Zobacz kolejność prac przy wymianie narożnika. Sprawdź koszty materiałów i wykaz potrzebnych narzędzi.
Narożnik: fragment ściany, o który trzeba szczególnie zadbać
Kiedyś proste narożniki wykonywano od łaty. W starych domach spotyka się także narożniki wyoblone lub ze ścięciem zrobionym za pomocą szablonów. W pomieszczeniach o charakterze magazynowo-przemysłowym już w XIX w. standardowo stosowało się wzmocnienia ze stalowych narożników osadzanych w murze. Do wnętrz mieszkalnych metalowe wzmocnienia wprowadzono stosunkowo niedawno wraz z techniką wykonywania tynk maszynowy. Podczas użytkowania te fragmenty ścian są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na większości z nich widać wielokrotne większe naprawy lub drobne poprawki przy użyciu różnych materiałów. Podpowiadamy, jak wymienić narożniki i prawidłowo je osadzić.
Jakie wybrać profile do zabezpieczenia narożnika ściany
Profile do narożników są wykonywane ze stali ocynkowanej (dość sztywne, więc się dobrze sprawdzają) lub z aluminium (można ich używać sporadycznie, bo są zbyt miękkie). Stalowe narożniki są przeznaczone do tynków cementowo-wapiennych, wapiennych i gipsowych. Mają po obu stronach ażurowe nacięcia, które można wyginać i rozciągać w formie siatki. Warstwa ocynku chroni stal przed korozją. Narożniki aluminiowe mają perforację w formie okrągłych otworów. Są przeznaczone głównie do płyt g-k. Stosując je do gipsowych tynków maszynowych lub szpachli, powinno się pamiętać, że nie mają przyczepności i trudno je zatopić. Boki narożników są sprężyste, co umożliwia dopasowanie ich do muru.
Sprawdź też:
- Jak wymienić stare fugi silikonowe >>>
- Jak zrobić otwór w płytce ceramicznej >>>
- Jak wybrać odpowiednią gładź szpachlową. Rodzaje gładzi >>>
- Jak wymienić uszczelki w oknach >>>
Narożnik ściany - co jest ważne przy wymianie
Uszkodzenia mechaniczne przy narożnikach można naprawić, wyrywając lub wycinając część listwy i uzupełniając tynk. Jednak taką naprawę zwykle widać. Dlatego najczęściej wymienia się cały element. Czasem w starych domach naroża były wyoblone. Żeby osadzić nowy profil, trzeba wykuć go do warstwy muru. Przy użyciu poziomnicy należy ustalić pion, łatą sprawdzić płaszczyzny przylegających ścian. W wielu przypadkach uzyskanie idealnego pionu wymusza nałożenie grubej warstwy tynku lub szpachli na przylegające, zwykle krzywe, ściany. Dlatego też często narożnik osadza się nie idealnie w pionie, ale dostosowując jego pozycję do istniejących płaszczyzn i na oko sprawdzając, czy jest dobrze ustawiony. Mocuje się je do surowego muru na szybkowiążące zaprawy montażowe. Wykorzystanie w tym celu gipsu jest dopuszczalne tylko w przypadku tynków gipsowych. Zaprawy o spoiwie cementowym wiążą dłużej niż gipsowe (wapienne jeszcze dłużej). Jeśli użyjemy gipsu, to ponieważ jest on nieodporny na wilgoć, straci wytrzymałość, a co gorsza – lekko spęcznieje. Jest to często główny powód odbarwień (mokre plamy) widocznych na powierzchni przy narożnikach, a w późniejszym czasie spękań tynku cementowego w miejscach mocowania profili narożnikowych gipsem. Większość powierzchni narożnika powinna być zatopiona w zaprawie. Siatka przy narożnikach stalowych umożliwia przejście przez nią zaprawy i trwałe związanie z podłożem. W licu tynku może być widoczna jedynie krawędź profilu.
Zobacz także:
Zaleca się osadzanie profili minimalną ilością zaprawy montażowej, aby większość wypełnienia stanowił główny materiał tynkarski. Po osadzeniu narożników w istniejącym tynku przed malowaniem ścian należy scalić miejsce ingerencji z pozostałym tynkiem.
Narożnik ściany w gipsie: naprawa KROK PO KROKU
Nieszczelne drzwi balkonowe spowodowały, że woda z tarasu podciekała do pomieszczenia. Nie zalewała jednak wnętrza, tylko podciągał ją tynk. Dlatego problem został zauważony dopiero wtedy, gdy na jego powierzchni pojawiły się rude plamy. Skorodował stalowy narożnik pod warstwą tynku.
Autor: archiwum muratordom
Aby nie zabrudzić niczego wokół naprawianego narożnika, trzeba rozłożyć folię malarską i przykleić ją do ościeżnicy oraz posadzki taśmą malarską
Korozja tynku
Ocynkowane profile narożnikowe powinno się przecinać (skracać) jedynie za pomocą narzędzi ręcznych – nożyc do blachy. Zapewnia to zasklepienie w miejscu cięcia warstwy cynku stanowiącego główne zabezpieczenie stali przed korozją. Powszechnie używane narzędzia elektryczne, na przykład szlifierki kątowe, nagrzewają, a nawet przegrzewają nacinane okolice i niszczą warstwę cynku. Widoczne w późniejszym czasie rdzawe ślady korozji, głównie w tynkach gipsowych, wskazują miejsca cięcia ocynkowanych elementów. Powinny być one natychmiast wymienione.
Naprawa narożnika ściany: ile to kosztuje?
- folia malarska – 4 zł/opakowanie
- taśma malarska – 5-7 zł/rolka
- preparat gruntujący – ok. 15 zł/l
- klej gipsowy – 6-11 zł/5 kg
- gipsowa masa szpachlowa – 10-15 zł/5 kg
- stalowy narożnik ocynkowany – 4-5 zł/3 m
- narożnik aluminiowy – 5,50 zł/2,5 m
Narzędzia i przybory do naprawy narożnika ściany
- nożyce do cięcia blachy
- miarka składana
- kielnia
- paca stalowa
- pędzel
- odkurzacz
- paca z siatką ścierną
Polecany artykuł: