| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi szpachlowych

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi szpachlowych

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową, ale również gładź polimerową, gładź cementową lub gładź wapienną. Która będzie najbardziej odpowiednia?

Autor: Piotr Mastalerz

Podczas remontu wystarczy wygładzić ściany i sufity, aby wyglądały jak nowe

W starych domach ścian przeważnie nie wykańczano gładziami. Używany dawniej tynk cementowo-wapienny ma dość ziarnistą strukturę i pokrytym nim ścianom daleko do ideału. Lata eksploatacji sprawiają też, że na powierzchni tynku, bez względu na jego rodzaj, pojawiają się dziury, wgniecenia, zarysowania i pęknięcia, których w trakcie remontu należałoby się pozbyć. Remont wnętrz to świetna okazja, żeby doprowadzić ściany do porządku, naprawiając je i układając na nich gładź.

Gładzie gipsowe 

Z drobno zmielonego gipsu naturalnego lub syntetycznego. Te z naturalnego są bielsze i dłużej wiążą; te z syntetycznego mają z kolei większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gładzi gipsowych lepiej nie układać w pomieszczeniach o znacznie podwyższonej wilgotności, czyli w pralniach i suszarniach. Ze względu na swoją chłonność mogą się tam odspajać od podłoża i pękać. Gips powoduje też korozję stali, więc stalowe elementy muszą być albo zabezpieczone przed rdzewieniem, albo odizolowane od gładzi. Zazwyczaj ułożoną gładź należy jeszcze przeszlifować, a wtedy bardzo pyli. W sprzedaży są jednak gładzie, których nie trzeba szlifować. Nanosi się je jednowarstwowo, niezwykle starannie wyrównując. Wymaga to jednak dużo doświadczenia i cierpliwości. Są też gipsowe gładzie białe, produkowane z gipsu alabastrowego, dzięki któremu mają wyjątkowo biały kolor. Podczas ich malowania zużywa się mniej białej farby.

Gładzie cementowe

Nie uzyskasz dzięki nim aż tak gładkiej i białej powierzchni jak po zastosowaniu gładzi gipsowej. Dużym ich plusem jest natomiast wysoka wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania także w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Ścian wykończonych gładzią cementową nie szlifuje się po jej wyschnięciu, więc dom nie zostanie zapylony. W sprzedaży są też cementowe gładzie białe.

Gładzie polimerowe

Podobnie jak wszystkie inne gładzie mają postać suchych mieszanek do rozrobienia wodą, ale znajdziesz i takie, które są już gotowe do nakładania, zapakowane w plastikowe wiaderka. Od gładzi gipsowych i cementowych różnią się znacznie większą elastycznością. Warto je stosować na tak zwanych podłożach trudnych – na przykład ścianach, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Są też odporne na wilgoć. Gładzie polimerowe wymagają szlifowania, a więc pylenia nie da się uniknąć.

Gładzie wapienne

Pozwalają uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Są łatwe do urabiania i mają dobrą przyczepność do podłoża. Dopuszcza się ich stosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Powinno się je wygładzać na mokro, bez szlifowania, ale jest ono dopuszczalne. Gładzi takich nie powinno się układać na podłożach gipsowych. Jedną z ich zalet jest większa odporność na porastanie pleśniami niż w przypadku pozostałych gładzi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Gdzie zaplanować układanie gładzi

Gładź to rodzaj masy szpachlowej, którą pokrywa się całą powierzchnię ścian, a także sufity. Od tynku różni się tym, że jest nanoszona bardzo cienką warstwą. Ta minimalna grubość sprawia jednak, że podłoże pod gładź musi być w miarę równe, bo nie da się tą metodą zamaskować wgłębień większych niż 3 mm. Gładź możesz wykonywać na każdym podłożu mineralnym, z betonem włącznie. Da się ją ułożyć na starym tynku cementowym, cementowo-wapiennym, gipsowym, wapiennym – pod warunkiem że ma dość równą powierzchnię.

Przygotowanie do układania gładzi

Przed zamówieniem ekipy do gładzenia ścian trzeba je dokładnie obejrzeć. Jeśli już na pierwszy rzut oka widać, że ich powierzchnia jest nierówna lub przypomina cerę po trądziku, lepiej pomyśleć o nałożeniu najpierw tynku podkładowego lub zrobieniu zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych albo gipsowo-włóknowych (tak zwany suchy tynk). Taką samą decyzję warto podjąć, jeżeli na ścianach są łuszczące się powłoki z farb lub ściana była wykończona błyszczącą farbą olejną. Lepiej darować sobie gładzenie, gdy na ścianach jest tapeta, która mocno przywarła do podłoża. Jeśli tylko gdzieniegdzie widać jakieś rysy lub dziury, można je zaszpachlować na kilka dni przed nakładaniem gładzi. Jeżeli umówisz robotników, możesz liczyć na to, że na pierwszej wizycie sprawdzą oni także nośność starego tynku. Może się bowiem okazać, że słabo trzyma się podłoża i wtedy z gładzią trzeba będzie poczekać, aż zostanie ułożony nowy tynk. Wykonawcy długą, dwumetrową łatą ocenią także, czy ściany są równe. Nie ma sensu robić gładzi na krzywych ścianach.

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...