Tynki maszynowe gipsowe, wapienne i cementowo-wapienne. Wykonanie, koszty i zalety tynków maszynowych

2021-04-26 13:05

Jak wykonuje się tynki maszynowe? Jakie są ich rodzaje? Czy tynki maszynowe są droższe od tradycyjnych? Jakie są ich zalety i czy mają jakieś wady? Poznaj najważniejsze informacje na temat nakładania tynków maszynowych.

Nakładanie tynku maszynowego
Autor: Mariusz Bykowski Nakładanie tynku maszynowego

Tynki dzielimy ze względu na sposób nakładania na tradycyjne (narzucane) i maszynowe oraz ze względu na skład zaprawy na m.in. wapienne, gipsowe i cementowo-wapienne.

Tynk wapienny - jakie ma zalety, jak nakładaliśmy agregatem

Tynki maszynowe: właściwości

Tynki maszynowe to tynki powstające na skutek zmieszania gotowej, suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w agregacie tynkarskim. Nakładane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. W tej chwili to najpopularniejsza metoda wykańczania ścian i sufitów.

Prace tynkarskie wykonywane maszynowo oszczędzają miejsce, nie wymagając wydzielenia stanowiska dla betoniarki, miejsca składowania dla piasku i przygotowania wapna. Tynkowanie maszynowe jest też o wiele krótsze, nawet do 3-4 razy szybsze od tynkowania tradycyjnego z użyciem betoniarki.

Na jakim etapie budowy można nakładać tynki maszynowe

Tynki maszynowe możemy nakładać po zakończeniu stanu surowego zamkniętego tj. po wykonaniu pokrycia (prowizorycznego lub docelowego) dachu oraz zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Przed przystąpieniem do prac powinna być gotowa instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania oraz rozprowadzona instalacja elektryczna z puszkami i skrzynkami elektrycznymi.

Jak nakładać tynki maszynowe

Optymalny czas na tynkowanie to 30 dni od wymurowania ścian z bloczków lub pustaków oraz 90 dni w przypadku ścian żelbetowych. Temperatura powinna wynosić co najmniej 5oC. Przed pracami należy zabezpieczyć stolarkę okienną i drzwiową przed zabrudzeniem i zniszczeniem oraz instalacje. Mury muszą być suche i oczyszczone z pyłu i kurzu przed rozpoczęciem tynkowania. Podłoża silnie chłonne warto zagruntować, aby zapobiec ucieczce wody z tynku do muru. Kolejno należy osadzić narożniki wewnętrzne, przygotować podłoże pokrywając je warstwą szczepną (w przypadku tynku cementowo-wapiennego lub wapiennego), a następnie rozpocząć tynkowanie.

Przeczytaj też:

Gotowy tynk maszynowy
Autor: Mariusz Bykowski Gotowy tynk maszynowy

Tynki maszynowe cementowo-wapienne

W przypadku tynków maszynowych cementowo-wapiennych nakłada się dwie warstwy. Jednego dnia wykonuje się obrzutkę, a po jej wyschnięciu właściwą warstwę tynku. Szpryc nie powinien być za rzadki i należy nałożyć go równomiernie, aby pokrył co najmniej 80 procent tynkowanych powierzchni. Wykonana obrzutka powinna być porowata i mieć grubość ok. 4-8 mm. Po wyschnięciu szprycu, co może zająć nawet do 48 godzin, nadchodzi pora tynkowania.

Tradycyjna grubość tynku to 10-15 mm uzależniona od nierówności ścian. Po nałożeniu tynku maszynowego wyrównuje się go wstępnie łatą H, uzupełniając braki, które wystąpiły. Ponownie wyrównuje się i sprawdza powierzchnię poziomnicą. Następnego dnia, gdy tynk zacznie wstępnie wiązać, ale nie jest jeszcze twardy wyrównuje się go łatą trapezową, co pozwala uzyskać równą płaszczyznę do zacierania. Powierzchnia wymaga ponownej kontroli poziomnicą i kątownikiem tynkarskim, po czym można przystąpić do zacierania ręcznego lub mechanicznego. Tynk zaciera się ręcznie pacą poliuretanową, styropianową lub pacą z gąbką po uprzednim nawilżeniu powierzchni.

Przeczytaj też:

Tynkowanie zimą: jak i czym tynkować wnętrza, gdy za oknem śnieg >>

Po wykonaniu tynków nie należy wietrzyć pomieszczeń ani nakładać na nie innych warstw, chociażby gładzi przez 30 dni w celu ich poprawnego wyschnięcia i stwardnienia. Jeśli ściany mają być bezpośrednio pokryte farbą powinniśmy wybrać tynk cementowo-wapienny o drobniejszym uziarnieniu tj. 0,4-0,5 mm. Takie ściany wymagają zatarcia pacą z gąbką lub filcem i wysokiej jakości wykonania.

Wstępne wyrównanie tynku maszynowego
Autor: Mariusz Bykowski Wyrównanie tynku maszynowego łatą H

Tynki maszynowe wapienne

Sposób nakładania tynków wapiennych jest bardzo podobny jak w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Jednak ponieważ nie zawierają one cementu, prace mogą przebiegać wolniej. Wiązanie wapienne (karbonatyzacja) następuje od powierzchni, ponieważ potrzebny jest styk z powietrzem zawierającym dwutlenek węgla. Utwardzanie głębszych warstw wyprawy może trwać bardzo długo, co nie wpływa na jakość tynku.

Nakłada się je maszynowo za pomocą agregatu, wyrównuje wstępnie łatą typu H, a potem wyrównuje łatą trapezową. Podczas prac nie ma pośpiechu i obawy, że na wyprawie pojawią się rysy skurczowe. W sprzyjających warunkach pogodowych można zacierać je nawet dopiero na drugi dzień. Po wyrównaniu powierzchni łatą trapezową i osiągnięciu odpowiednich płaszczyzn i kątów (piony i poziom), zaciera się je pacą styropianową lub mechaniczną zacieraczką, a potem gąbką lub filcem. Jeśli chcemy uzyskać bardzo gładkie ściany, na tynki wapienne można nałożyć gładź wapienną.

Przeczytaj też:

Tynkowanie ścian: ile schnął tynki >>

Tynki wapienne zaleca się układać w grubszych warstwach - na ścianach może to być nawet 20 mm, na suficie - 15 mm. Wielką zaletą tynków wapiennych jest ich wysoka paroprzepuszczalność, dzięki której regulują mikroklimat w pomieszczeniach. Gdy w czasie niepogody jest duża wilgotność powietrza, wchłaniają wilgoć z powietrza, a potem oddają ją do wnętrza, gdy powietrze staje się suche. Z tego powodu tynki wapienne można bez obaw układać we wszystkich pomieszczeniach w domu, zarówno w salonie, jak i w łazience lub pralni.

Wyrówanie tynku maszynowego
Autor: Mariusz Bykowski Trapezowanie tynku maszynowego

Tynki maszynowe gipsowe

Tynki maszynowe gipsowe, które są gładsze od cementowo-wapiennych wykonuje się jednowarstwowo. Prawidłowo ułożone tynki maszynowe gipsowe nie wymagają nakładania gładzi. Ich wykonanie, od ułożenia do zatarcia, trwa od trzech do czterech godzin. Po wyschnięciu i utwardzeniu, co zajmuje około tygodnia, można przystępować do dalszych prac wykończeniowych.

Gipsowy tynk maszynowy nakłada się bez obrzutki. Następnie analogicznie do tynków cementowo-wapiennych wyrównuje się je łatą H, uzupełnia braki i ponownie wyrównuje. Gotową powierzchnię trapezuje się tj. równa łatą trapezową, wyznacza płaszczyzny i wyrównuje narożniki. W odróżnieniu od tynku cementowo-wapiennego, przy tynku gipsowym wykonuje się wstępne gładzenie, czyli piórowanie. Niewielkie nierówności są likwidowane przy pomocy długiej szpachli powierzchniowej, zwanej piórem. Po pewnym czasie zrasza się ściany wodą i zaciera gąbką w celu wyciągnięcia mleczka gipsowego. Ściany gładzi się piórem lub stalową pacą, a narożniki wewnętrzne wyprowadza szpachelką kątową.

Tynki maszynowe: jakie mają zalety

  • jednakowa jakość tynku

Tynki maszynowe, powstające w agregacie tynkarskim, mają takie same właściwości na wszystkich powierzchniach ze względu na jednorodność mieszanki wykorzystywanej do ich przygotowania. Podczas, gdy jakość tynku z betoniarki może być inna w każdej przygotowanej partii.

  • szybki czas wykonania

Tynki maszynowe są wykonywane dużo szybciej od tradycyjnych narzutowych. Średniej wielkości dom ekipa z agregatem tynkarskim otynkuje w dwa, trzy tygodnie. Ekipie tynkującej tradycyjnie, przygotowującej tynk w betoniarce może zająć to nawet do dwóch miesięcy.

Tynki maszynowe cena

Ceny wykonania tynków metodą tradycyjną i maszynową są porównywalne. Choć w przypadku tynków maszynowych zapłacimy więcej za materiał, to zaoszczędzimy na koszcie zatrudnienia ekipy i jej krótszym czasie pracy.

Ceny za wykonanie tynku maszynowego gipsowego wahają się w granicach 21-27 zł/m2 wraz z materiałem oraz 16-20 zł/m2 za wykonaną pracę z materiałem zakupionym przez klienta. Koszt tynków maszynowych cementowo-wapiennych i wapiennych mieści się w przedziale 25-33 zł/m2 za robociznę i materiał oraz 15-22 zł/m2 za robociznę z materiałem zapewnionym przez zleceniodawcę.

W przypadku, gdy sami planujemy tynkowanie ścian metodą maszynową, agregat tynkarski można wynająć w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wynajęcie agregatu tynkarskiego kosztuje ok. 60-70 zł netto za dobę. Cena maleje wraz z długością czasu wypożyczenia - koszt wypożyczenia agregatu na miesiąc wynosi już w granicach 1200-1400 zł netto.

Przeczytaj też:

Tynkowanie cena: cennik prac tynkarskich 2021

Galeria zdjęć: tynki dekoracyjne we wnętrzach 

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z:
Nasi Partnerzy polecają