Tynkowanie zimą. Jak i czym tynkować wnętrza, gdy za oknem śnieg?

2021-01-20 13:57

Tynkowanie ścian zima jest możliwe, o ile chodzi o ściany wewnętrzne. Tynkowanie domu od zewnątrz jest niedopuszczalne gdy temperatura spada poniżej 5 st. C. Zobacz, jakich zasad przestrzegać, gdy zimą wykańczasz pomieszczenia tynkiem cementowo-wapiennym lub tynkiem gipsowym.

Tynkowanie ścian
Autor: Mariusz Bykowski Ściany wewnętrzne można tynkować przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień

Kiedy można tynkować ściany?

Prace możesz rozpocząć po 3-6 miesiącach od zakończenia murowania ścian. To czas potrzebny na to, żeby budynek osiadł. Nie wolno tynkować przy temperaturze niższej niż 5°C. Niższa temperatura doprowadziłaby do przemrożenia tynku, co z kolei prowadzi do jego nierównomiernego wysychania i powstawania przebarwień. Dotyczy to zarówno tynkowania wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Aby więc uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej zaplanować tynkowanie ścian tak, żeby prace skończyły się najpóźniej pod koniec października. Wnętrza można tynkować także przez całą zimę, ale pod warunkiem, że budynek jest ogrzewany (także nocą). Dopuszczalne bywa tynkowanie wnętrz podczas lekkiego mrozu, ale po upewnieniu się, że wewnątrz panuje odpowiednia, dodatnia temperatura. Oczywiście jest to możliwe tylko w domach doprowadzonych do stanu surowego zamkniętego, które mają już okna i drzwi.

Zaprawa do betonu komórkowego. Jak tynkować ścianę z bloczków?

Jak tynkować zimą?

Przede wszystkim podczas tynkowania zimą należy sprawdzić, czy podłoże nie jest wilgotne lub co gorsza oblodzone. Trzeba je oczyścić i zagruntować preparatem ograniczającym chłonność. Należy pamiętać, że profile tynkarskie muszą być dobrane zgodnie z ich przyszłą funkcją oraz, że nie można dopuścić, aby za nimi powstała jakakolwiek pusta przestrzeń. Na wszystkie miejsca narażone na pęknięcia trzeba nałożyć siatkę tynkarską. Grubość tynku zależy od wielu czynników: podłoża, samej mieszanki, sposobu wykonania, jak również liczby warstw. Można wyróżnić kolejne fazy układania różnych rodzajów tynków:

  • wykonanie obrzutki z rzadkiej zaprawy o grubości do 3 - 4 mm. Konsystencja obrzutki powinna odpowiadać 10 - 12 cm zanurzenia stożka pomiarowego;
  • po uprzednim lekkim stwardnieniu obrzutki wykonywany jest narzut o grubości 8 - 15 mm. Gęstość zaprawy nie powinna przekraczać 9 cm zanurzenia stożka pomiarowego;
  • kolejną warstwę stanowi gładź wykonywana z rzadkiej zaprawy z drobnym piaskiem o uziarnieniu poniżej 0,25 - 0,5 mm. Zaprawa powinna być bardziej „tłusta” niż do narzutu, natomiast grubość gładzi wynosi zwykle 1 - 3 mm. Po stężeniu gładzi zaciera się ją packą drewnianą, stalową, lub drewnianą obłożoną filcem, zależnie od rodzaju wykończenia tynku.

W budynku tynkowanym zimą musi być sprawny system wentylacji, aby odprowadzał obficie wytwarzaną wówczas wilgoć. Wietrzenie może być niebezpieczne, bowiem powoduje zbyt nagłe zmiany temperatury i może doprowadzić do przemrożenia tynku. Podczas tynkowania wnętrz w temperaturze bliskiej 5oC warto rozważyć dodanie do tynku specjalnych dodatków ułatwiających tynkowanie w niskiej temperaturze lub stosować tynki specjalnie dostosowane do prac w takich warunkach.

Więcej porad na temat TYNKOWANIA:

Nasi Partnerzy polecają