Stan surowy zamknięty: co oznacza i ile kosztuje ten etap budowy?

2018-05-07 14:40
Stan surowy zamknkięty
Autor: Piotr Mastalerz Zamknięcie stanu surowego to krótki etap, ale ważny z punktu widzenia przyszłej estetyki domu i kosztów.

Stan surowy zamknięty to półmetek budowy domu. Zamknięcie stanu surowego oznacza wstawienie w otwory okien i drzwi, a także, jeśli garaż jest w bryle budynku, zamontowanie bramy garażowej.

Stan surowy zamknięty to etap budowy, w którym wykonuje się:

  • montaż okien,
  • montaż drzwi zewnętrznych i bramy garażowej,
  • murowane ścianki działowe,
  • izolacje i szlichty podłogowe.

Nie ma jednoznacznie ustalonej definicji w prawie budowlanym co to jest stan surowy zamknięty. Dlatego w umowie z wykonawcą zawsze należy dokładnie określić jakie prace obejmuje. Jest to trzeci etap budowy domu - po stanie zerowym i stanie surowym otwartym. Do tej pory zostały zbudowane fundamenty i ewentualne piwnice, ściany oraz stropy, a także budynek został przykryty dachem. Czyli jeśli dom osiąga tak zwany stan surowy zamknięty, oznacza to, że zakończono w nim wszelkie prace konstrukcyjne. Teraz przyszedł czas na stolarkę. I można zająć się też przygotowaniem podłoża pod podłogi.

Jakie prace zaliczają się do stanu surowego zamkniętego - zgodnie z kosztorysem

Przykładowy zakres robót dla domu parterowego z poddaszem użytkowym  

Ścianki działowe Murowanie ścianek działowych
Posadzka na parterze

Izolacja przeciwwilgociowa

Izolacja cieplna

Wykonanie szlichty –  warstwy wyrównawczej pod posadzki z zaprawy cementowej ze zbrojeniem

Posadzka na piętrze

Izolacja przeciwdźwiękowa

Wykonanie szlichty –  warstwy wyrównawczej pod posadzki z zaprawy cementowej ze zbrojeniem

Stolarka okienna

Montaż okien pionowych, drzwi balkonowych

Montaż parapetów wewnętrznych

Drzwi zewnętrzne Montaż drzwi zewnętrznych
Brama garażowa Montaż bramy garażowej

Ile kosztuje stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to około 50% kosztów budowy domu.

>>> Sprawdź też: harmonogram budowy domu krok po kroku - wszystkie etapy

Stan surowy zamknięty: podłoża wewnątrz budynku i podkłady podłogowe

Na tym etapie budowy trzeba zaizolować w odpowiedni sposób strop lub płytę podłogi na gruncie i ułożyć podkłady podłogowe, na których później znajdzie się posadzka, czyli wykończeniowa okładzina podłogi. Jeśli wykonawcy popełnią tu błędy, z dużym prawdopodobieństwem odbiją się one na trwałości posadzek lub również na izolacyjności cieplnej bądź akustycznej pomieszczeń.

Budowa domu - etapy, które odbiera kierownik budowy

Stan surowy zamknięty: okna i drzwi zewnętrzne

Warto kupić jak najlepszej jakości stolarkę, żeby mogła wystarczyć na długie lata. Jeśli nasz dom jest przeciętnie ocieplony wystarczą okna o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,1 W/(m2.K), a drzwi nie większym niż 1,5 W/(m2.K). W domu energooszczędnym warto kupić stolarkę spełniającą ostrzejsze wymogi, które będą obowiązywać od 2021 r. Nie wszystkie okna muszą być tak samo ciepłe. Nie warto montować bardzo ciepłych okien w pomieszczeniach gospodarczych, garażu, kotłowni, pralni.

Stan surowy zamknięty: kiedy najlepiej zamykać budynek?

Biorąc pod uwagę cały cykl budowy, najczęściej budynek zamyka się jesienią. Ponieważ koszty stolarki mogą być wysokie, a zdarzają się jej kradzieże, wiele osób prace związane ze stanem surowym zamkniętym kończy wtedy, gdy będą ruszać z pracami wykończeniowymi, co oznacza, że będą w nim kolejne ekipy. Jeśli to nie nastąpi od razu po zamknięciu budynku, dobrze jest zainstalować w domu alarm i wynająć monitoring.

Zobacz też:

Dom stan surowy zamknięty
Autor: Piotr Mastalerz W budynku z zamkniętymi otworami można przechowywać materiały potrzebne na dalszych etapach budowy.

Stolarka w komplecie

Coraz więcej producentów stolarki otworowej rozszerzyło ofertę tak, żeby ułatwić nam prace związane ze stanem surowym zamknięty i dostarcza komplety okien i drzwi wraz z bramą garażową. Oznacza to, że wszystkie elementy będą wykonane w takiej samej stylistyce i pokryte identyczną farbą lub okleiną. Niektóre firmy oferują również przesłony zewnętrzne do okien, np. rolety lub żaluzje. Pasujące do siebie elementy stolarki sprawią, że budynek będzie wyglądał harmonijnie i estetycznie. Okna, drzwi i brama garażowa mogą być dopasowane do koloru elewacji, dachu i orynnowania, a nawet ogrodzenia.

Stan surowy zamknięty: wybór stolarki
Autor: Andrzej Szandomirski Ładna stolarka będzie ozdobą wykończonego domu. W białych oknach zastosowano szprosy dzielące je na mniejsze pola, które nawiązują do poziomych segmentów w białej bramie garażowej. Okna ze szprosami są znacznie droższe od standardowych.

Stan surowy zamknięty: koszty okien i drzwi

Mogą być bardzo różne. Zależą od rozmiaru, materiału, z którego są zrobione oraz standardu wykonania. Najtaniej kupimy białe okna z PCW i stalowe drzwi wejściowe. Bez trudu znajdziemy okna referencyjne (123 x 148 cm) w cenie około 1000 zł. Wielkim powodzeniem cieszą się okna i drzwi w okleinach drewnopodobnych. Okna drewniane są dwa razy droższe od plastikowych. Jeśli zamówimy okna albo drzwi ze szlachetnego dębu lub drewna egzotycznego, ich ceny będą jeszcze wyższe.

>>> Sprawdź też: okna drewniane czy plastikowe?

Na rynku są również znacznie droższe okna aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe (mające ramy z drewna osłonięte od zewnątrz profilami aluminiowymi). Tu koszt może wynosić kilka tysięcy złotych za okno referencyjne lub drzwi o wymiarach 90 x 200 cm.

Stan surowy zamknięty domu: okna narożne
Autor: Piotr Mastalerz Okna narożne są zawsze robione na indywidualne zamówienie, więc trzeba na nie dłużej czekać. Na ten czas otwór zamknięto płytami OSB.

Stan surowy zamknięty: koszt drzwi tarasowych

Obecnie bardzo modne są duże przeszklenia na reprezentacyjnej elewacji ogrodowej. Drzwi tarasowe mogą mieć bardzo wielkie rozmiary. W drzwiach rozwiernych lub uchylno-przesuwnych, zawsze jest próg o wysokości co najmniej kilku centymetrów. Najlepsze rozwiązanie (ale droższe)  to drzwi podnoszono-przesuwne z niskim progiem, który można schować w warstwach podłogi. Za drzwi tarasowe o wymiarach 2,3 x 3 m trzeba zapłacić 4000-7000 zł.

Stan surowy zamknięty: drzwi tarasowe
Autor: Piotr Mastalerz Drzwi tarasowe można montować kilka obok siebie lub łączyć je z oknami nieotwieranymi, tzw. fixami (są znacznie tańsze, więc warto je wykorzystać).

Stan surowy zamknięty: koszt bramy

Najtaniej można kupić nieocieplaną bramę uchylną (za mniej niż 1000 zł).  Najpopularniejsze i najlepsze, jeśli porówna się jakość i cenę, są bramy segmentowe. Standardem jest kupowanie ocieplonych bram wyposażonych w napęd. Ciepła brama ma segmenty o grubości 4-8 cm. Na ocieploną bramę segmentową z napędem trzeba przeznaczyć 2000-5000 zł.

Stan surowy zamknięty domu etap budowy
Autor: Mariusz Bykowski Koszt bramy garażowej zależy między innymi od współczynnika przenikania ciepła. Im cieplejsza brama, tym droższa.

Stan surowy zamknięty bez błędów: dobry montaż okien i drzwi

Nawet najlepsze okna czy drzwi nie spełnią swoich zadań, jeśli będą nieszczelnie zamontowane. W projekcie domu znajduje się zestawienie stolarki, zgodnie z którym ją się zamawia. Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć otwory w ścianach. Dobra firma sprzedająca stolarkę, zawsze dodatkowo wysyła montera, żeby zmierzył otwory.

>>> Sprawdź też: ciepły montaż okien - poradnik

Wiele firm produkujących okna i drzwi nie używa już pojęcia wymiarów standardowych, tylko robi je pod wymiar otworu. Wielkie koncerny mają swoje tabele wymiarowe i kupując u nich, zwykle trzeba się dostosować. Może się zdarzyć, że konieczne będzie niewielkie skorygowanie otworów. Najlepiej, gdy zrobi to ekipa montażowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE