Jak dobrze wybrać okna tarasowe? Duże przeszklenia w domu

2018-03-08 16:20

Nie bój się dużych okien tarasowych. Duże przeszklenia nie są tanie, ale za to radykalnie odmieniają wygląd domu i wnętrza. Sprawdź, jakie okna tarasowe wybrać. Czy mogą to być jednocześnie okna energooszczędne?

Duże okna w salonie
Autor: Marcin Grabowiecki Duże przeszklenia w salonie. Projekt wnętrz: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka (Pl. Architekci)

Tak zwana stolarka otworowa pochłania niemały procent ogólnego budżetu przeznaczonego na dom. Zdecydowanie najdroższe są duże okna tarasowe. Inwestorzy wiedzą, że wielkie szklane płaszczyzny potrafią odmienić wygląd budynku, ożywiając jego elewację. Doceniają też funkcję, jaką pełnią w doświetleniu reprezentacyjnych pomieszczeń. Decydują się na nie zwłaszcza wtedy, gdy okolica lub ogród stanowią wymarzony pejzaż, dla którego ramą będzie ościeżnica wielkich okien. Z drugiej strony wielu budujących musi się liczyć z każdą złotówką i szukać oszczędności. Duże przeszklenia mogą być wtedy postrzegane jako zbędna fanaberia, bez której da się mieszkać. Czy warto rezygnować z odrobiny luksusu? Zdecydowanie nie, ponieważ wielkie okna nie tylko podnoszą walory estetyczne i funkcjonalne domu, ale także zwiększają jego wartość rynkową.

Okna tarasowe rozwieralno-uchylne (UR)

Ich skrzydła otwierają się do środka pomieszczenia, mają też funkcję uchyłu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Im skrzydła będą szersze, tym więcej miejsca zajmą w pomieszczeniu, ale zapewnią też szerokie otwarcie. Gdy nie chcemy, żeby zajmowały po otwarciu za dużo przestrzeni, możemy wybrać takie o kilku węższych skrzydłach. Wtedy jednak okno będzie miało więcej „podziałów” i zapewni węższe przejście na taras. Mniejsza powierzchnia szyb w stosunku do ram będzie również powodem nieco mniejszego nasłonecznienia wnętrza. Okna rozwieralno-uchylne są wygodne w obsłudze i łatwe w montażu. Warto wyposażyć je w tak zwany zatrzask. Umożliwia on zatrzaśnięcie drzwi od zewnątrz, po wyjściu na taras, oraz otworzenie ich z tamtego miejsca. Funkcję taką docenią szczególnie współlokatorzy osób palących, które zimą wychodzą często na balkon lub na taras. Okna rozwieralno-uchylne mają skrzydła o szerokości dochodzącej do 160 cm. Mają próg normalnej wysokości albo obniżony – o wysokości do 2 cm.

Okno rozwieralno-uchylne
Autor: Mariusz Purta Urządzając wnętrza w domu, gdzie zastosowano okna tarasowe rozwieralno-uchylne, należy pozostawić wolne miejsce dla otwierających się skrzydeł

Okna tarasowe podnoszono-przesuwne

Tak zwane HS-y (HST, HKS). Po przekręceniu klamki skrzydło podnosi się i przesuwa za skrzydło stałe. Elementami, dzięki którym skrzydło się porusza, są wózki. Przemieszczają się po zainstalowanych w podłodze prowadnicach (szynach), których długość dochodzi do 6,5 m. Skrzydła są ustawione względem siebie z przesunięciem (nie tworzą po zamknięciu jednej płaszczyzny). Poruszają się od strony pomieszczenia. Nowocześniejsze wersje takich okien w ogóle nie wymagają unoszenia skrzydła. Podnosi się tylko ich dolną uszczelkę i wtedy skrzydło da się przesunąć. W przeciwieństwie do okien rozwieralnych nie zajmują miejsca we wnętrzach i zapewniają bardzo szerokie otwarcie. Niestety, nie mają funkcji uchyłu przydatnej do przewietrzania domu. Szerokość pojedynczych ruchomych skrzydeł w przypadku okien podnośno-przesuwnych HST dochodzi nawet do 420 cm, zazwyczaj jednak mają do 300 cm. W oknach takich często nie ma wystającego progu lub jest on bardzo niski. Jest to możliwe dlatego, że prowadnica jest zamocowana do podłogi, a nie do ościeżnicy.

Okna uchylno-przesuwne

Nazywane są też PSK. Ich skrzydło przed przesunięciem uchyla się do przodu i wysuwa z ościeżnicy. W bok porusza się po szynie podobnie jak skrzydła podnośno-przesuwne, z tym że szyna jest zamontowana z boku ościeżnicy, a nie w podłodze. Najlepsze modele mają w klamce dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Mają próg normalnej wysokości. W przeciwieństwie do okien HST można je zestawiać w duże pakiety wraz ze skrzydłami rozwieralnymi. Okna uchylno-przesuwne mają ruchome skrzydła o szerokości do 160 cm, więc zapewniają szerokość otwarcia maksymalnie do 320 cm.

Okno uchylno-przesuwne
Autor: Piotr Mastalerz Możliwość uchyłu jest cenną opcją w oknach uchylno-przesuwnych typu PSK

Jakie okna? Nie tylko z PCW

Największą popularnością cieszą się okna z PCW. Powstają przeważnie z profili pięcio- lub sześciokomorowych. Niestety, odznaczają się stosunkowo dużą rozszerzalnością cieplną, dlatego są podatniejsze na odkształcenia. Zdeformowana rama powoduje rozszczelnienia i spadek izolacyjności termicznej. Profile do wielkich okien powinny więc mieć wewnątrz wzmocnienia z kształtowników aluminiowych lub kompozytowych. Te bywają dodatkowo wypełniane pianą poliuretanową, aby poprawić izolacyjność termiczną. Okna drewniane są droższe i cięższe, ale za to uchodzą za stabilniejsze wymiarowo. Mają ramy ościeżnicy o grubości od 68 do 92 mm, a ramy skrzydła grubości 52 mm. Najmniej popularne są u nas okna tarasowe z czterokomorowych profili aluminiowych. Choć są wytrzymałe i lekkie, mają zdecydowanie gorszą izolacyjność termiczną niż okna z PCW, chyba że ich profile są wypełnione pianą poliuretanową lub aerożelem. W domach jednorodzinnych chętniej stosuje się okna drewniano-aluminiowe. Aluminium stanowi wówczas zewnętrzną część ram, ponieważ jest odporniejsze na czynniki atmosferyczne niż najlepiej nawet pomalowane drewno.

Izolacyjność termiczna okien tarasowych

Stanowią często sporą część ściany, a jak wiadomo, na tle ciepłego muru przeszklenia wypadają gorzej pod względem izolacyjności termicznej. Czy zatem duże okna nie będą mostkami termicznymi? Nie, o ile zostaną w nich zastosowane wklejane pakiety szybowe o współczynniku Ug nie wyższym niż 0,8 W/(m2.K). Całe okno powinno mieć współczynnik Uw na poziomie zbliżonym do 1,0 W/(m2.K). Wartość 1,3 W/(m2.K) jest obecnie maksymalną dopuszczaną przez przepisy budowlane. Od roku 2017 obniży się ona aż do 1,1 W/(m2.K). Progi ciepłych okien, a często też ościeżnice, mają przekładki z materiału termoizolacyjnego (piana PUR), dzięki którym można wyeliminować mostki termiczne przy podłodze. Musi być też utrzymana szczelność między skrzydłem a progiem. To z kolei zapewniają specjalne nakładające się na siebie zaczepy wyposażone w trwałe uszczelki przylgowe z tworzywa EPDM. Problem mogą sprawić wielkie okna bezprogowe. Wymagają wyjątkowo starannego, fachowego montażu, bo w przeciwnym razie między skrzydłem a podłogą pojawią się drobne szczeliny.

Okna energooszczędne - także tarasowe

Okna tarasowe z PCW osiągają obecnie współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,87-1,1 W/(m2.K). Te z ośmiokomorowymi profilami wzmocnionymi wkładką aluminiową albo kompozytową, wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy o Ug = 0,7 W/(m2.K), mają szansę osiągnąć współczynnik Uw równy 0,8 W/(m2.K). Okna z profili aluminiowych mogą mieć zbliżony współczynnik Uw , ale pod warunkiem że w profilach znajdzie się wypełnienie termoizolacyjne, na przykład z aerożelu, oraz okno będzie mieć szybę o współczynniku Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K). Izolacyjność termiczna okien drewnianych lub drewniano-aluminiowych jest zbliżona do izolacyjności okien z PCW oraz ocieplonych okien aluminiowych. Współczynnik Uw wynosi 0,8-0,9 W/(m2.K). Warto, żeby duże okna miały szyby z powłoką niskoemisyjną. Będzie ona odbijać promieniowanie cieplne z wnętrza, zmniejszając jego ucieczkę poza budynek.

Pozostałe podkategorie