Okna drewniane czy plastikowe? Porównanie cech

2018-05-17 13:19
Duże okna drewniane
Autor: Daniel Rumiancew Dom parterowy wybudowany w technologii szkieletu drewnianego. Taras i wielkie drewniane okna w elewacji ogrodowej łącza wnętrze z ogrodem. Projekt domu: "a.r.c. architekci"

Odpowiedź na pytanie, czy lepsze okna drewniane czy plastikowe jest bardzo trudna. Czy wybór między drewnianą a plastikową konstrukcją okien sprowadza się wyłącznie do estetyki? Różnica w ich cenie może także sugerować rozbieżność w jakości lub cechach użytkowych. Warto to sprawdzić, zanim sięgniemy po portfel.

Okna plastikowe od kilku lat cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku. Ich atuty to niska cena i profile niewymagające konserwacji. Jednak okna drewniane wcale nie odchodzą do lamusa. Wciąż mają rzesze zwolenników, którzy urok naturalnego drewna przedkładają nad niedogodności konserwacji. Plastikowe czy drewniane? Odpowiedź należy do Państwa. Jednak zanim zapadnie ostateczna decyzja, radzimy poznać plusy i minusy jednych i drugich. Bo świadomy wybór to zawsze lepszy wybór.

Okna drewniane czy plastikowe?

Czy okna plastikowe są lepsze - taka opinia to raczej kompleks starych drewnianych okien z czasów PRL-u. Okna drewniane i plastikowe, jeśli są wyposażone w takie same szyby, okucia, itp. mogą mieć bardzo zbliżone parametry akustyczne i szczelność. Okna drewniane mają nieco bardziej wytrzymałe ramy.

Jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną, to nie ma znaczenie czy zamontują Państwo okna drewniane czy plastikowe, bo oba rodzaje mogą być tak samo szczelne lub odpowiednio rozszczelnione i o to właśnie powinni państwo zadbać. Zgodnie z polskimi normami okna do domu z wentylacją grawitacyjną muszą mieć zapewniać odpowiednią infiltrację - współczynnik infiltracji minimum 0,3 - warto zapytać sprzedawcy czy okna, które chcą Państwo kupić spełniają ten warunek normowy. Nie wystarczy, jeśli sprzedawca powie Państwu, że okna mają mikrowentylację i przy odpowiednim ustawieniu klamki przepływ powietrza jest prawidłowy - bo oznaczałoby, że musieliby Państwo zawsze mieć ustawione okna na rozszczelnienie, a wtedy nie mają one ani takich parametrów cieplnych ani akustycznych jak podają sprzedawcy (parametry te mierzone są dla szczelnie zamkniętego okna).

Wadą okien drewnianych może być to, że co jakiś czas trzeba je odnawiać. Choć lakiery i farby, którymi obecnie pokrywane są okna drewniane są paroprzepuszczalne nie łuszczą się, więc i nie odpryskują, nie trzeba ich też skrobać przed odnawianiem, wystarczy zmatowić papierem ściernym lub pokryć specjalnym środkiem powłokę malarską i można już nałożyć nową warstwę lakieru.

Jeśli chodzi o oddychanie i jak to Państwo nazwali "zaprawienie" okien drewnianych to rzeczywiście, ich ramy są impregnowane - nasączane różnymi środkami chemicznymi, po to by były trwalsze i odporniejsze na warunki atmosferyczne. A oddychanie. No cóż, a czy stare drewniane okna pomalowane farbą olejną oddychały!!! Teraz producenci okien drewnianych mówią o oddychaniu okien drewnianych chyba raczej w kontekście powłoki malarskiej, czyli tych lakierów, które przepuszczają parę wodną, więc sama rama może w pewnym stopniu pochłaniać, a przede wszystkim oddawać parę wodną, dzięki czemu właśnie farba czy lakier się nie łuszczą.
 
Okna plastikowe będą nieco zimniejsze, bo rama z plastiku ze stalową wkładką w zdecydowanej większości przypadków jest zimniejsza od drewnianej. I tu następna uwaga, proszę nie dać się nabrać sprzedawcy - izolacyjność cieplna szyby i okna to nie to samo - ramy okienne są zimniejsze od szyb, więc im mniejsze okno tym rozbieżność między izolacyjnością okna i szyby będzie większa zwłaszcza w wypadku okien plastikowych.

Przy wyborze okien, niemałe znaczenie ma również kolor. Ciemne okna mocniej (niż białe) nagrzewają się pod wpływem działania słońca. Okna plastikowe bardziej od drewnianych odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, a jeśli będą brązowe będą się odkształcać jeszcze bardziej. Trzeba to koniecznie uwzględnić podczas montażu okien (należy pozostawić większą, 1,5-centymetrową szczelinę pomiędzy oknem, a ścianą, a czasem nawet zdylatować okna) zwłaszcza tych od południowej strony oraz o dużych wymiarach. Mówimy tu, bowiem o rozszerzalności liniowej materiału, czyli im dłuższa rama tym proporcjonalnie więcej się wydłuży. Natomiast okna drewniane w ciemnych kolorach na południowej elewacji częściej trzeba odnawiać, ponieważ szybciej niszczy się ich powłoka.

Sprawdź też:

Czy okna plastikowe są tańsze? Często tak, ale najlepiej to sprawdzić rozsyłając do kilku producentów (zarówno okien plastikowych jak i drewnianych) zestawienie potrzebnych okien z interesującym Państwa wyposażeniem, bo różnice w cenach często są złudne.

Okna drewniane vs okna plastikowe: porównanie

Okna drewniane Okna plastikowe
Mają opinię solidniejszych oraz mniej podatnych na odkształcenia Są tańsze
Są uznawane za bardziej naturalne i ekologiczne, bo są wytwarzane z naturalnego surowca Są odporniejsze na wilgoć i wodę
Łatwiej naprawić uszkodzenia ich ramy Dzięki komorowej budowie profili są lżejsze
Można zmienić ich kolor Nie trzeba ich regularnie konserwować
Wymagają okresowej konserwacji Nie da się ich naprawić i odmalować, gdy ulegną
powierzchniowym uszkodzeniom

Sprawdź też: problem z otwieraniem okien - pomoże regulacja okna >>>

Okna plastikowe białe
Autor: Andrzej Szandomirski Najbardziej popularne są okna plastikowe, bo są łatwe w eksploatacji, trwałe i tanie.

Wybierz okna drewniane, jeśli..

 • Budujesz dom z drewna

Tak samo jak w domu z PCW (gdyby taki powstał) nikt nie wstawiłby okien drewnianych, tak do domu drewnianego okna plastikowe po prostu nie bardzo pasują. Oczywiście można je zamontować choćby nawet w góralskiej chacie z bali, z tym że mija się to z założeniami architektonicznymi. Dlatego skoro postanowiłeś zbudować dom drewniany, niech również ościeżnice i skrzydła jego okien będą wykonane z tego samego materiału. W budynkach stylizowanych na staropolskie dworki powszechnie stosuje się okna drewniane. Często inwestorzy
wybierają wręcz okna skrzynkowe wytwarzane dawnymi metodami w niektórych warsztatach stolarskich.

 • Stawiasz na naturalne materiały

Nie wszyscy przepadają za tworzywami sztucznymi. Są ludzie, dla których okna z PCW zawsze pozostaną produktem gorszej jakości, będącym tańszą imitacją prawdziwej stolarki. Trudno polemizować z takimi argumentami. Jeśli więc jesteś przekonany, że wszystko, co naturalne, jest najlepsze, pozostaje ci wybór okien o konstrukcji drewnianej. Musisz jednak wiedzieć, że te masowo produkowane są wykonywane z drewna klejonego i lakierowane, a klej i lakier to produkty chemiczne. Niemniej trzeba przyznać, że okna drewniane różnią się wyglądem od tych z PCW, szczególnie gdy nie zostaną wykończone farbą kryjącą tylko lakierem. Nie maskuje on, a często wręcz uwypukla rysunek słojów.

Wideo: Montaż markizy zewnętrznej do okien pionowych - krok po kroku

Montaż markizy zewnętrznej do okien pionowych - krok po kroku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wybierz okna plastikowe, jeśli...

 • Szukasz tańszych okien

Okna plastikowe stanowią 80% sprzedawanych u nas okien. Duża w tym zasługa ich ceny. Są przeważnie o 30, a często nawet o 50% tańsze od drewnianych. Ta różnica bierze się z ceny surowca. Koszt drewna nie ma tendencji spadkowej. Drastyczne limity wyrębu lasów sprawiają, że ceny tego surowca od dawna utrzymują się na wysokim poziomie. PCW natomiast jest obecnie pozyskiwane głównie z tak
zwanego regranulatu, czyli taniego tworzywa pochodzącego z recyklingu między innymi starych okien plastikowych. Silna jest też konkurencja wśród wytwórców okien z profili PCW, co korzystnie wpływa na ceny. Wyposażając dom w okna z PCW zamiast w drewniane, można więc zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Dla wielu osób jest to pokusa nie do odrzucenia.

 • Nie chcesz odnawiać okien

Każde okno trzeba co pewien czas konserwować. Inaczej odbywa się to jednak w przypadku okien drewnianych, a inaczej, gdy mamy do czynienia z tworzywowymi. Te drugie wystarczy umyć oraz wyregulować i nasmarować ruchome części ich okuć. Powłoki zabezpieczające
okna drewniane wytrzymują w dobrym stanie nie więcej niż 15-20 lat. Później łuszczącą się farbę lub lakier trzeba zeszlifować i powtórnie pomalować okna. Niestety, domowymi metodami nie uzyska się takiej jakości wykończenia, jaką oferuje fabryka. Kolejne konserwacje trzeba więc będzie przeprowadzać częściej.

 • Boisz się wilgoci

Teoretycznie dobrze polakierowane drewno jest bardzo odporne na wilgoć i nie ulega wypaczeniu w efekcie jej działania. Czy jednak powłoki lakiernicze są równie trwałe? A co się stanie, gdy miejscami ulegną przetarciu lub rama okna zostanie zarysowana? Pod tym
względem okna z PCW nie dają powodów do obaw. Jego odporność na wilgoć i wodę jest bezdyskusyjna. Doskonale sprawdzają się w tych
pomieszczeniach, gdzie wilgoć i skroplona para wodna nie są zjawiskiem wyjątkowym – w pralniach, łazienkach, ogrodach zimowych.
Często okna z PCW lub o konstrukcji mieszanej – poliuretanowo-drewnianej – stosuje się w łazienkach na poddaszach użytkowych.

Okna drewniane George
Autor: GEORGE

Okna z drewna: opinie

 • są postrzegane jako towar luksusowy, dlatego stanowią jedynie 15% rynku stolarki otworowej;
  są szczelne, ciepłe i ciche;
 • dzięki klejonej konstrukcji profili okna się nie wypaczają;
 • są sztywne i nadają się do dużych przeszkleń;
 • mogą być malowane lub lakierowane, z widocznym rysunkiem słojów;
 • mogą mieć dowolny kształt;
 • można je wyposażyć w funkcje antywłamaniowe;
 • skomplikowany proces produkcyjny sprawia, że najczęściej są dokładnie wykonane;
 • nadają wnętrzu ciepły, przytulny charakter;
 • wymagają konserwacji co kilka lat, zależnie od powłok kryjących;
 • w pomieszczeniach wilgotnych wymagają zabezpieczenia;
 • zarysowania i uszkodzenia łatwo naprawić;
 • okna dachowe mają wiele kształtów i funkcji otwierania;
 • ładnie komponują się z innymi elementami drewnianymi w domu;
 • okna dachowe dobrze współpracują z drewnianą więźbą;
 • są droższe;
 • odpowiednio pielęgnowane będą służyły przez 90 lat.

Okna z PCW: opinie

 • dominują na rynku stolarki otworowej;
 • specjalna budowa profili gwarantuje stabilność okien;
 • profile są wzmacniane, zazwyczaj kształtownikami stalowymi;
 • są odporne na wodę i substancje chemiczne;
 • mogą być białe lub okleinowane folią kolorową i drewnopodobną;
 • można z nich wykonać okno o dowolnym kształcie;
 • dzięki komorowej budowie są lekkie;
 • można je wyposażyć w funkcje antywłamaniowe;
 • pielęgnacja ogranicza się do mycia okien;
 • uszkodzonego okna nie da się naprawić;
 • dobrze pasują do każdego, nawet nowoczesnego domu;
 • białe profile nie żółkną, dzięki czemu wyglądają świeżo;
 • okna dachowe mogą mieć tylko prostokątne kształty;
 • okna dachowe usztywniają więźbę i gorzej z nią współpracują;
 • mają przystępną cenę;
 • profile nie wymagają konserwacji przez 40 lat.

Markizy zewnętrzne - jakie wybrać?

Markizy zewnętrzne - jakie wybrać?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Calineczka
|

My mieliśmy okna drewniane montowane w 2002 roku i w zeszłym musieliśmy je wymieniać. Nie były to drewniane, jak z czasów PRL tylko "porządniejsze" i cudzysłów tu nie jest przypadkowy. Daliśmy z mężem dużo pieniędzy za nie i po 17 latach nadawały się do wyrzucenia. W życiu bym ich nawet nie próbowała sprzedać bo wstyd. Okna skrzypiały, nie stanowiły izolacji i były wyżarte przez korniki. Mąż walczył z nimi, szpachlował każdą dziurę, ja też z nim je konserwowałam, malowałam. To było utrapienie. Potrzebowaliśmy okien z innego materiału, takich które wymagają minimalnej konserwacji więc zdecydowaliśmy się na okna z PVC. Najbardziej cenowo i jakościowo podobały nam się okna w Oknoplast, a że nasz dom był budowany w takim drewnianym stylu to okna tez musiały pasować, dlatego zdecydowaliśmy się na okleinę drewnopodobną. Myślę, że zrobiliśmy najlepiej jak mogliśmy.

Andrzej
|

Ja od zawsze kochałem drewno i produkty z niego. Właśnie też zamówiłem sobie okna drewniane, choć są droższe niż te z pcv. Mam Vidok Energo 90 z Luxdomu – to jest salon w Lublinie. Długo zastanawiałem się nad wyborem, ale polecił mi te okna znajomy, który ma je od dłuższego czasu. Generalnie polecam zwracać uwagę na montaż, żeby był porządnie zrobiony – wtedy okna spełnią swoją rolę.

helenau
|

okna drewniane wymagają konserwacji, lakierowania, a PCV nie dlatego
wybrałam okna plastikowe. Dobre markowe okna maja w firmie Tommar. U nich zamówiłam sobie okna i teraz w domu mam ciepło i cicho.

Marek
|

W necie znajdziemy całe mnóstwo artykułów na ten temat, ale chyba ostatnio drewno staje się jakościowo lepsze niż PCV. W każdym razie takie mam wrażenie, w necie też piszą podobne spostrzeżenia. http://kalkulatorybudowlane...
Może to tylko przypadek, ale wydaje mi się, że PCV powoli odchodzą do lamusa

rafal
|

co do ceny za okna drewno-plastik to prawda bardzo mala roznica

e
|

debil

Anna
|

Drewno to natura, więc dla nas wybór był prosty. My kupiliśmy okna drewniane - ciepłe z salonu firmowego GORAN na Wolskiej w Lublinie. Myślę że dzięki nim podkreśliliśmy klimat domu.

Kajom
|

Ciekawostka własna, wywnioskowana z opowieści i prakatyki. Im wiecej komór w oknach z plastiku, tym szczelniej - im szczelniej tym więcej wilgoci ale mocniejsza rama i cieplej. Okna drewniane - - często wypaczone w czasie budowy i odparowywaniu materiałów chemicznych - reklamacje. Dlaczego nikt nie wspomina o różnicach w jakości materiałów i ich stosunku oddziaływania na organizm ludzki? Drewno jest z nami zaawsze - naturalne. Plastik? - wytwór chemicznej eksploracji, zbudowanej z ? "nie jestem chemikiem" ale z chlorku czy tlenku --sodu. Substancji utleniającej się, - rakotworczej po 5 latach użytkowania. Jednak ile jeszcze zabestu leży na dachach w porównaniu do powierzchni dachu? ......................

Jan
|

a co sądzicie na temat okna drewniane -go drutex ?
http://www.drutex.pl/pl/ofe...
Czy ktoś testował te okna drewniane,
wiem, że są dość tanie, polskie ale czy to jest ich jedyna zaleta?

Katarzyna
|

Witam