Ciepły montaż okien. Jak montować okna i jak je uszczelniać, żeby zminimalizować straty ciepła?

2018-05-15 16:48
Ciepły montaż okna
Autor: Rehau Dwie zasady ciepłego montażu – otulić profil ciepłego okna warstwą izolacji termicznej i uszczelnić styk okna z murem. Takie zamontowanie okna gwarantuje minimalizację strat ciepła w tym miejscu

Ciepły montaż okien różni się od normalnego pod wieloma względami. Przeprowadza się go po to, żeby straty ciepła przez okna były jak najmniejsze. Liczy się więc sposób osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie.

Ciepły montaż ciepłych okien

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła Uw około 1,3 W/(m2.K), a okna pasywne – poniżej 0,8 W/(m2.K). Ich profile mają ciepłe wkładki, a szyby zespolone, najczęściej potrójne, są wypełnione argonem lub kryptonem. Jeśli zostaną zamontowane w sposób tradycyjny, w miejscu styku okna z murem pojawi się mostek cieplny, który zniweczy całą inwestycję. Dlatego jeżeli decydujesz się na dobre okna, warto zadbać o to, żeby były zamontowane w najlepszy sposób.

Montaż okna w ścianie jednowarstwowej

W ścianie jednowarstwowej (która ma grubość nawet 40-50 cm) okno należy osadzić mniej więcej w połowie jej grubości. Nie powinno być ono zamocowane zbyt głęboko, bo jego zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ustawione, tym więcej światła wpuści do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, bo profil ościeżnicy będzie znacznie zimniejszy niż wtedy, gdy zamontujesz go głębiej w ścianie.

Montaż okna w ścianie trójwarstwowej

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego. Jest to rozwiązanie optymalne. Warstwa ocieplenia ma zwykle 10-12 cm grubości, więc profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

Montaż okna w ścianie dwuwarstwowej

W ścianie takiej tradycyjny sposób montowania okien polega na mocowaniu ich w granicy muru nośnego. W takiej sytuacji powierzchnia ościeżnicy przylegająca do ściany jest ciepła. Ponadto jest poddawana silnym wpływom różnicy temperatury – ciepła od wewnątrz i zimna z zewnątrz – co może powodować wytrącanie się pary wodnej na powierzchni okna. Już lekkie wysunięcie okna w warstwę ocieplenia znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna. Stopień wysunięcia okna w warstwę ocieplenia zależy od jej planowanej grubości. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość przynajmniej 10 cm. Dlatego w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm styropianu okna mogą być wysunięte tylko kilka centymetrów w warstwę ocieplenia. Może to być połowa grubości profilu. Pamiętaj, że profile do okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9 cm grubości. Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu na poziomie pasywnym, czyli styropianem lub wełną mineralną grubości co najmniej 20 cm.

Jak montować okna poza murem

W tym celu stosuje się system konsoli nośnych mocowanych do muru wokół okna. W skład systemu wchodzą kształtowniki różnej długości (5, 10 lub 15 cm) z dodatkowymi elementami mocującymi – śrubami, płaskownikami, kątownikami, wspornikami kątowymi. Pojedyncza konsola składa się z płaskownika przykręcanego do muru oraz ze śruby o regulowanej wysokości z kątownikiem lub płaskownikiem, na których opiera się okno. Konsole i kotwy powinny być ustawione w odległości 10-15 cm od narożników okien i słupków stałych oraz w rozstawie maksymalnie co 70 cm wzdłuż boków okna plastikowego. Dokładny rozstaw wsporników musi być obliczony dla każdego okna indywidualnie, ponieważ nośność konstrukcji wsporczej powinna odpowiadać ciężarowi i grubości profilu okna. Montaż okien na konsolach może być droższy o ponad 1000 zł od tradycyjnego, dlatego czasem konsole dolne zastępuje się drewnianą listwą lub metalowym kątownikiem. W przypadku montażu okien pasywnych należy pamiętać, że musi być tak zaprojektowany aby współczynnik okna po wbudowaniu nie był większy niż 0,85 W/(m2.K).

Trójwarstwowe uszczelnienie między oknem a murem

Przestrzeń między oknem a murem wypełnia się niskorozprężną pianką montażową. Trzeba wypełnić także miejsca, w których były włożone kliny montażowe. Pianka jest paroprzepuszczalna, czyli wilgoć zgromadzona w domu może wydostać się tędy na zewnątrz. Dlatego należy wykorzystać dwa rodzaje taśm uszczelniających. Od strony wnętrza domu szczelina między oknem i ościeżem powinna być osłonięta taśmą paroszczelną, żeby jak najmniej wilgoci wniknęło w izolację. Po stronie zewnętrznej nakleja się taśmę paroprzepuszczalną, żeby uwolnić ewentualną wilgoć, która znajduje się w ociepleniu. Ma ona jednocześnie za zadanie nie wpuścić wody z zewnątrz pod warstwę ocieplenia. Taśmy docina się z lekkim zapasem i mocuje z niewielkim luzem, ponieważ okna stale pracują poddawane zmianom temperatury i siłom zewnętrznym, na przykład parcia wiatru. Taśmy uszczelniające przykleja się do ościeżnicy i muru. Oba brzegi taśmy są pokryte odpowiednim spoiwem.

Taśma zamiast pianki

Na rynku są już produkty „trzy w jednym” – taśmy rozprężne zastępujące trzy warstwy:

  • paroprzepuszczalną - z taśmy przyklejanej od zewnątrz,
  • ociepleniową - z pianki poliuretanowej,
  • paroszczelną - z taśmy naklejanej od wewnątrz.

Współczynnik przenikania ciepła taśmy do okna o głębokości 70 mm wynosi U = 0,7 W/(m2.K), czyli jest na poziomie okna pasywnego. Jej zastosowanie zdecydowanie przyspiesza montaż okien, bo zamiast żmudnego klejenia taśm z obu stron profilu i muru mamy tylko jeden produkt. Nakleja się ją wzdłuż boku ościeżnicy przed zamontowaniem okna w otworze.

Wideo: ciepły montaż okien

Często słyszysz, że okna powinny mieć "ciepły montaż"? Co to właściwie znaczy? Pytamy praktyka.

MATERIAŁ PARTNERA
Piękne okna do ciepłego domu

WIŚNIOWSKI produkuje okna już od trzech dekad. Początkowo były to wymagające konstrukcje aluminiowe, a teraz w ofercie polskiego producenta znajdują się również popularne okna PVC. Projekt okien PRIMO oparty jest na profilach klasy A VEKA, które zapewniają doskonałą termoizolacyjność i trwałość. Właśnie dlatego okna PVC WIŚNIOWSKI już w standardzie otrzymują 7-letnią gwarancję i spełniają surowe wymagania programu „Czyste Powietrze”.

Okna PRIMO z miejsca stały się kolejnym elementem systemu Home Inclusive, który pozwala na stworzenie najlepiej dobranego zestawu stolarki i ogrodzenia w jednym designie. Okna PVC WIŚNIOWSKI wpuszczą do wnętrza Twojego domu promienie słoneczne, równocześnie doskonale izolując od hałasu i chłodu, zapewniając komfort i bezpieczeństwo całej rodzinie.

Co to znaczy „ciepły montaż”?
Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” termomodernizacja domu stała się łatwiejsza. Jednak nadal jest to przedsięwzięcie wymagające podjęcia wielu ważnych decyzji. Jak co roku postanowiliśmy włączyć się do akcji ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zorganizowaliśmy konkurs „Czyste powietrze z Muratorem” - zobacz laureatów konkursu edycja 2021 r. Do wygrania były cenne nagrody ufundowane przez partnerów akcji: firmy Fakro, Knauf Insulation, Galmet i Wiśniowski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie