Ciepły montaż okien. Jak montować okna i jak je uszczelniać, żeby zminimalizować straty ciepła?

2018-05-15 16:48 Anna Kazimierowicz
Ciepły montaż okna
Autor: Rehau Dwie zasady ciepłego montażu – otulić profil ciepłego okna warstwą izolacji termicznej i uszczelnić styk okna z murem. Takie zamontowanie okna gwarantuje minimalizację strat ciepła w tym miejscu

Ciepły montaż okien różni się od normalnego pod wieloma względami. Przeprowadza się go po to, żeby straty ciepła przez okna były jak najmniejsze. Liczy się więc sposób osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie.

Ciepły montaż ciepłych okien

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła Uw około 1,3 W/(m2.K), a okna pasywne – poniżej 0,8 W/(m2.K). Ich profile mają ciepłe wkładki, a szyby zespolone, najczęściej potrójne, są wypełnione argonem lub kryptonem. Jeśli zostaną zamontowane w sposób tradycyjny, w miejscu styku okna z murem pojawi się mostek cieplny, który zniweczy całą inwestycję. Dlatego jeżeli decydujesz się na dobre okna, warto zadbać o to, żeby były zamontowane w najlepszy sposób.

Montaż okna w ścianie jednowarstwowej

W ścianie jednowarstwowej (która ma grubość nawet 40-50 cm) okno należy osadzić mniej więcej w połowie jej grubości. Nie powinno być ono zamocowane zbyt głęboko, bo jego zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ustawione, tym więcej światła wpuści do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, bo profil ościeżnicy będzie znacznie zimniejszy niż wtedy, gdy zamontujesz go głębiej w ścianie.

Montaż okna w ścianie trójwarstwowej

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego. Jest to rozwiązanie optymalne. Warstwa ocieplenia ma zwykle 10-12 cm grubości, więc profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

Montaż okna w ścianie dwuwarstwowej

W ścianie takiej tradycyjny sposób montowania okien polega na mocowaniu ich w granicy muru nośnego. W takiej sytuacji powierzchnia ościeżnicy przylegająca do ściany jest ciepła. Ponadto jest poddawana silnym wpływom różnicy temperatury – ciepła od wewnątrz i zimna z zewnątrz – co może powodować wytrącanie się pary wodnej na powierzchni okna. Już lekkie wysunięcie okna w warstwę ocieplenia znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna. Stopień wysunięcia okna w warstwę ocieplenia zależy od jej planowanej grubości. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość przynajmniej 10 cm. Dlatego w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm styropianu okna mogą być wysunięte tylko kilka centymetrów w warstwę ocieplenia. Może to być połowa grubości profilu. Pamiętaj, że profile do okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9 cm grubości. Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu na poziomie pasywnym, czyli styropianem lub wełną mineralną grubości co najmniej 20 cm.

Jak montować okna poza murem

W tym celu stosuje się system konsoli nośnych mocowanych do muru wokół okna. W skład systemu wchodzą kształtowniki różnej długości (5, 10 lub 15 cm) z dodatkowymi elementami mocującymi – śrubami, płaskownikami, kątownikami, wspornikami kątowymi. Pojedyncza konsola składa się z płaskownika przykręcanego do muru oraz ze śruby o regulowanej wysokości z kątownikiem lub płaskownikiem, na których opiera się okno. Konsole i kotwy powinny być ustawione w odległości 10-15 cm od narożników okien i słupków stałych oraz w rozstawie maksymalnie co 70 cm wzdłuż boków okna plastikowego. Dokładny rozstaw wsporników musi być obliczony dla każdego okna indywidualnie, ponieważ nośność konstrukcji wsporczej powinna odpowiadać ciężarowi i grubości profilu okna. Montaż okien na konsolach może być droższy o ponad 1000 zł od tradycyjnego, dlatego czasem konsole dolne zastępuje się drewnianą listwą lub metalowym kątownikiem. W przypadku montażu okien pasywnych należy pamiętać, że musi być tak zaprojektowany aby współczynnik okna po wbudowaniu nie był większy niż 0,85 W/(m2.K).

Trójwarstwowe uszczelnienie między oknem a murem

Przestrzeń między oknem a murem wypełnia się niskorozprężną pianką montażową. Trzeba wypełnić także miejsca, w których były włożone kliny montażowe. Pianka jest paroprzepuszczalna, czyli wilgoć zgromadzona w domu może wydostać się tędy na zewnątrz. Dlatego należy wykorzystać dwa rodzaje taśm uszczelniających. Od strony wnętrza domu szczelina między oknem i ościeżem powinna być osłonięta taśmą paroszczelną, żeby jak najmniej wilgoci wniknęło w izolację. Po stronie zewnętrznej nakleja się taśmę paroprzepuszczalną, żeby uwolnić ewentualną wilgoć, która znajduje się w ociepleniu. Ma ona jednocześnie za zadanie nie wpuścić wody z zewnątrz pod warstwę ocieplenia. Taśmy docina się z lekkim zapasem i mocuje z niewielkim luzem, ponieważ okna stale pracują poddawane zmianom temperatury i siłom zewnętrznym, na przykład parcia wiatru. Taśmy uszczelniające przykleja się do ościeżnicy i muru. Oba brzegi taśmy są pokryte odpowiednim spoiwem.

Taśma zamiast pianki

Na rynku są już produkty „trzy w jednym” – taśmy rozprężne zastępujące trzy warstwy:

  • paroprzepuszczalną - z taśmy przyklejanej od zewnątrz,
  • ociepleniową - z pianki poliuretanowej,
  • paroszczelną - z taśmy naklejanej od wewnątrz.

Współczynnik przenikania ciepła taśmy do okna o głębokości 70 mm wynosi U = 0,7 W/(m2.K), czyli jest na poziomie okna pasywnego. Jej zastosowanie zdecydowanie przyspiesza montaż okien, bo zamiast żmudnego klejenia taśm z obu stron profilu i muru mamy tylko jeden produkt. Nakleja się ją wzdłuż boku ościeżnicy przed zamontowaniem okna w otworze.

Wideo: ciepły montaż okien

Często słyszysz, że okna powinny mieć "ciepły montaż"? Co to właściwie znaczy? Pytamy praktyka.

Co to znaczy „ciepły montaż”?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Konkurs II edycja 2020
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcjiCzyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:

  1. ocieplenie ścian zewnętrznych,
  2. ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
  3. wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.

Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Marzena Kwiecień
|

Zgadzam się że najważniejsi to profesjonalni monterzy, którzy wiedzą na czym polega ciepły i dobry montaż, ale ważne są też materiały do montowania i ocieplenia jak i same okna.

karolla
|

najwazniejszy jest dobry montaz okien cyzli dobra ekipa inaczej jest ciezko o zadowolenie z zamontowanych okien

A.B.
|

znam ten ból, co z tego, że kupujesz świetny sprzęt, markowe okna czy drzwi. Trzeba jeszcze je dobrze zamontować. Tylko dobry montaż pozwoli na wykorzystanie parametrów, którymi kuszą nas producenci.

kris
|

Ciekawy artykuł dla mnie zważywszy, że w moim mieszkaniu okna chyba po pijaku montowała ekipa, wszystko wokół pęka, docieplane wokół było już ze 3 razy i nic to nie dało, robota totalnie spartaczona

Lechu
|

A w jednowarstwowej ścianie bo w całej Europie tak się buduje to nie ma instrukcji ;)

Marcin
|

Trochę bzdur w tym artykule jest, a w komentarzach jeszcze więcej... 1/ Zdjęcie pokazuje wady montażu - konsole odsłonięte, folia nieprawidłowo przyklejona do ramy (tynkarz będzie miał problem, a największy ten, kto zechce zamontować parapet wewnętrzny). 2/ Nigdzie nie jest powiedziane, że pianka ma wypełnić całą szerokość ramy w szczelinie. Trzeba tak aplikować piankę, żeby nie wystawała poza ramę, ponieważ obcinanie pianki bardzo pogarsza jej właściwości (wchłania wilgoć). 3/ Kto powiedział, że każde okno w domu pasywnym ma mieć Uw niższe, niż 0,8 W/m²K? Większość HS-ów nie jest w stanie tego uzyskać, a o małych oknach już nie mówię... 4/ illbruck - toporny moloch, nieczuły na sugestie profesjonalistów, bo ci przewyższają "ekspertów" z illbrucka - przynajmniej tego w Polsce. Są lepsze produkty, w lepszych cenach, o dużo lepszych właściwościach... Selena, AIB, ISO Chemie... 5/ Konsole mają długość 5, 10, 15 cm? Knelsen ma konsole o długości nawet 40 cm :) 6/ Szkolę montażystów i muszę powiedzieć, że to prawda, że niewielu z nich można polecić, ale jest ich coraz więcej. Zakup okien z klasy premium nie gwarantuje montażu na takim samym poziomie. Świadomi klienci kupują okna i sugerują sprzedawcy, kto ma je zamontować - sami znajdują sprawdzonych montażystów. Wystarczy zadzwonić lub napisać mail do Infookno.pl - tam doradzą nie tylko kompetentnych montażystów, ale też dostawcę okien, za które nie trzeba się wstydzić i wydać za nie za dużo pieniędzy...

Specjalista od wielu lat
|

zapytaj illbrucka, ile pozwala trzymać nieosłonięte folie na wierzchu, zapytaj też illbrucka, dlaczego odklejają się grafitowe kliny z kształtek MOWO, zapytaj też, dlaczego na ostatnim pokazowym montażu Jarka Cichawy illbruck raz napisał klientowi, że taśma Trio utrzymuje swoje właściwości, gdy szczelina jest większa od zalecanej itd... , zapytaj dlaczego nie da się ich "niskoprężnych" pianek tak zaaplikować, żeby nie trzeba było jej obcinać (to pogarsza właściwości pianki)... Illbruck zatrzymał się w czasie, nie słucha montażystów, a inne firmy idą do przodu. Na szczycie jest AIB. Sprawdzam regularnie wszystkie produkty i wiem, co piszę. I nie pracuję w AIB :)

Specjalista od lat
|

Uzasadnię - daja gwarnację że system działa w czasie dłuższym niż 5 lat wiec można liczyć na zwrot poniesionych kosztów. W Niemczech to marka Nr1.

Specjalista od lat
|

tylko montaż tremco illbruck jest pewny oczywiście z poprawnym wykonaniem, reszta produktów to już nie ta klasa.

Raff
|

Po montażu należy poczekać aż piana stwardnieje, odciąć nadmiar a dopiero potem doklejać folie Wew. I zew do muru. Niedopuszczalne jest przyklejanie folii bezpośrednio po pianowaniu. Trzeba było zadzwonić do producenta folii to by ktoś przyjechał na montaż i nie mialbyś problemu