Instalacja elektryczna natynkowa. Kiedy warto ją wykonać, w jakim stylu i z jakich elementów

2020-11-01 19:33

Instalacja elektryczna natynkowa pasuje do wnętrz w stylu loft, industrial, vintage oraz nowoczesnych. Można ją zrobić też podczas remontu mieszkania.

Natynkowa instalacja elektryczna
Autor: 9design Natynkowa instalacja elektryczna świetnie wygląda we wnętrzach w stylu loft

Przewody instalacji elektrycznej zwykle się chowa.To najczęściej stosowane rozwiązanie, które pozwala stworzyć ściany, które można w dowolny sposób wykończyć. Ale są sytuacje, gdy nie można tego zrobić albo się nie chce ze względów dekoracyjnych. Zobaczmy, jakie możliwości daje instalacja elektryczna natynkowa.

Spis treści

  1. Kiedy sprawdzi się instalacja elektryczna natynkowa
  2. Instalacja elektryczna natynkowa: możliwe wykorzystanie
  3. Zalety instalacji elektrycznej natynkowej 
  4. Dwa sposoby na instalację elektryczną natynkową
  5. Instalacja elektryczna natynkowa: w listwach, rurkach, kanałach
  6. Instalacja elektryczna natynkowa mocowana bezpośrednio do ścian
  7. Wyposażenie do wykonania instalacji elektrycznej natynkowej 
  8. Bezpieczeństwo

Kiedy sprawdzi się instalacja elektryczna natynkowa

  • konieczność wykonana dodatkowego fragmentu instalacji,
  • remont domu lub adaptacja wnętrz na mieszkalne,
  • stylizacja wnętrz na industrialne, loftowe, vintage,
  • wykończenie wnętrz nowoczesnych,
  • chęć zachowania widoku materiałów murowych,
  • wykończenie domu drewnianego.

Instalacja elektryczna natynkowa: możliwe wykorzystanie

Jednak bywają sytuacje, kiedy dom jest już wykończony, a my potrzebujemy jeszcze doprowadzić instalację w dodatkowe miejsce. Kucie tynków, a potem szpachlowanie i zamalowywanie bruzd to wielki kłopot. Jeśli nie jest to salon, ale np. pomieszczenie techniczne, to można doprowadzić instalację elektryczną w określone miejsce, stosując specjalne listwy lub kanały kablowe. Tak samo można postąpić również podczas remontu starego domu, adaptacji budynku gospodarczego na mieszkalny, co ułatwi i przyspieszy prace. Rozwiązanie nie jest może najpiękniejsze, ale efekt można uzyskać szybko, prosto i tanio.

Natynkowa instalacja elektryczna, ale wykonana w sposób zdecydowanie bardziej estetyczny, może być też wyrazem upodobań, elementem określonej stylizacji wnętrza. Takie pomysły wywodzą się z czasów adaptacji wnętrz poprzemysłowych na biura, pracownie, mieszkania. Dlatego i dziś są chętnie wykorzystywane w takich sytuacjach albo we wnętrzach urządzanych w stylu industrial, loft, vintage. Natynkowa instalacja elektryczna, ale raczej w minimalistycznym wydaniu, bywa też elementem wykończenia wnętrz nowoczesnych.

Instalacja elektryczna natynkowa nazywana jest też naścienną, ponieważ to sposób na jej wykonanie na ścianach ze szlachetnego materiału, którego nie chcemy schować pod tynkiem. Można tak rozprowadzić przewody elektryczne na ścianach z betonu, surowej cegły, drewna. To pozwoli wyeksponować materiał muru lub budulec ścian, a jednocześnie umiejętne połączenie jego walorów estetycznych z przewodami instalacyjnymi da dobry efekt estetyczny.

Natynkowa instalacja elektryczna
Autor: Modern loft W wersji natynkowej można poprowadzić instalacje elektryczne i teleinformatyczne, a nawet grzewcze i wodne
Eksponowanie instalacji elektrycznej jest w modzie

Zalety instalacji elektrycznej natynkowej 

  • możliwość wykonania jej w dowolnym momencie,
  • prosty sposób na instalację elektryczną podczas remontu lub adaptacji domów i pomieszczeń,
  • brak brudnych robót – kucia bruzd, skuwana płytek, a potem szpachlowania i zamalowywania, łatwość dostępu do całej instalacji w razie awarii,
  • możliwość prostej i szybkiej wymiany uszkodzonych elementów,
  • możliwość przearanżowania instalacji, zmienienia jej stylu.
Natynkowa instalacja elektryczna
Autor: 9design Natynkowa instalacja elektryczna w nowoczesnym wnętrzu

Dwa sposoby na instalację elektryczną natynkową

Do pomysłu natynkowej instalacji elektrycznej można podejść w dwojaki sposób.

Potraktować ją jako konieczne rozwiązanie techniczne. Wtedy jest:

  • wykonana w listwach, rurkach i kanałach kablowych.

Może być to też świadoma aranżacja i stylizacja wnętrza. Wtedy jest:

  • zamocowana bezpośrednio na ścianach (czasem też w rurkach).

Pierwsze rozwiązane jest bardzo proste do wykonania i łatwe w późniejszym użytkowaniu. Ma jedną wadę – nie wygląda pięknie, nie ma stylu.

Drugie rozwiązanie jest trudniejsze do zrealizowania, ale jednocześnie może być wyrazem twórczej inwencji. Daje wiele atrakcyjnych możliwości dekoracyjnej kreacji instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna natynkowa: w listwach, rurkach, kanałach

Przewody elektryczne można rozprowadzić we wszystkich pomieszczeniach w listwach przypodłogowych na dole ścian lub kanałach nieco wyżej, a nawet pod sufitem. Na przewody można też wykorzystać przestrzeń pod parapetami. Z jednego pokoju do drugiego mogą biec one w listwach wzdłuż ościeżnic drzwi. Umiejętne zaaranżowanie pomieszczeń pozwoli schować instalacje w kanałach za meblami lub zamaskować je kącikiem z kwiatami.

Przeczytaj też:

Instalacja elektryczna w domu: schemat >>>

Niestety, na suficie trudno je ukryć. Dlatego akcesoria do takiego montażu instalacji przeważnie są białe, tak żeby nie było ich widać na tle białych ścian i sufitów. Listwy przypodłogowe z kanałami kablowymi mogą mieć dowolny wzór drewnopodobny, żeby dopasować je do posadzki. Ale kanały lub rurki mogą być też intensywnie kolorowe. Wtedy można je potraktować jako dekorację.

Przeczytaj też:

Modernizacja instalacji elektrycznej w domu - koszt wymiany >>>

Natynkowa instalacja elektryczna
Autor: Kopos Przewody w wersj natynkowej można poprowadzić wzdłuż podłogi i ościeżnicy drzwi

Instalacja elektryczna natynkowa mocowana bezpośrednio do ścian

To rozwiązanie stanowi powrót do przeszłości. Tak na początku mocowano izolowane przewody elektryczne – za pomocą opasek i specjalnych uchwytów. Przewody najczęściej mają kolor czarny lub biały. Można też wykorzystać dodatkowe osłony, ale szlachetnie wyglądające i pasujące stylistycznie do wnętrza – rurki z miedzi, stali lub aluminium.

Przeczytaj też:

Jak ukryć kable: wybieramy maskownice i korytka kablowe

W osłonach można poprowadzić wiązkę przewodów, nie tylko kabel elektryczny, ale także kable sieci teleinformatycznej, zasilanie instalacji alarmowej, wentylacji, sterowników bramy wjazdowej, domofonu przy bramie.

Przeczytaj też:

Montaż gniazd elektrycznych - instrukcja >>>

Natynkowa instalacja elektryczna
Autor: Hager Instalacja natynkowa z wykorzystaniem kanałów z podświetleniem LED może być atrakcyjną dekoracją

Wyposażenie do wykonania instalacji elektrycznej natynkowej 

Na rynku znajdziemy kompletne wyposażenie do wykonania takich instalacji w różnym stylu. Zarówno proste plastikowe kanały kablowe, peszle, listwy przypodłogowe z kanałami, jak i rurki miedziane lub stalowe oraz puszki rozdzielcze, gniazda, włączniki, oprawy oświetleniowe, złączki, uchwyty do mocowania, linki do podwieszenia itp. Producenci osprzętu elektrycznego oferują całe kolekcje urządzeń dopasowane stylistycznie do siebie.

Pamiętaj, że

Bezpieczeństwo

Instalacja elektryczna natynkowa powinna być wykonana szczególnie starannie, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Należy zadbać o jej szczelność i odporność na uszkodzenia. Jeśli będzie w pomieszczeniu wilgotnym lub na zewnątrz, powinna być odpowiednio do tego dostosowana, żeby kontakt z wilgocią lub wodą nie powodował awarii.

Natynkowa instalacja elektryczna
Autor: Kontakt-Simon Natynkowa instalacja elektryczna z kolorowymi rurkami i gniazdami jako element aranżacji nowoczesnego wnętrza

Instalacja elektryczna - sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 8
Przewód neutralny służy do: