Listwy na kable. Wybieramy maskownice do kabli i korytka kablowe
Listwy na kable mocowane na powierzchni ściany to dobre rozwiązanie. Kable można ukryć w ich wnętrzu. Korytka kablowe lub maskownice mają tę zaletę, że w razie konieczności można je łatwo i szybko rozmontować. Da się wtedy wymienić przewody elektryczne zupełnie bezinwazyjnie.
Nie zawsze uda się umieścić kable w bruzdach wykonanych w ścianach lub pod tynkiem. Trzeba je jednak jakoś zamaskować. Można poprowadzić je na zewnątrz ścian i estetycznie zamaskować używając korytek czy listw. Tradycyjnie kable elektryczne rozprowadza się do poszczególnych pomieszczeń po ścianach. Są ukrywane pod tynkiem. Co jednak zrobić, gdy czeka nas wymiana kabli lub też chcemy ułożyć je w pomieszczeniu, w którym nie było dotąd zasilania, a mamy zamiar zrobić w nim na przykład warsztat majsterkowicza? Stare kable możemy usunąć ze ścian i zastąpić je nowymi. Możemy też kuć bruzdy, wkładać w nie nowe przewody, a na koniec wypełnić kanały masą szpachlową. Taka elektryczna rewolucja wymusza na nas wykonanie całkiem sporego remontu. Czasem taka wymiana jest wręcz niemożliwa. Wyobraźmy sobie na przykład wnętrze wykończone płytami g-k. W płycie bruzdy nie da się zrobić. Czasem też żal kuć w ścianie i niszczyć jej wykończenie – na przykład okładzinę z płytek. Co zatem pozostaje? Z pomocą przychodzą producenci specjalnych listew na kable mocowanych na powierzchni ściany. Takie maskownice lub kanały mają tę zaletę, że w razie konieczności można je łatwo i szybko rozmontować.
Listwy maskujące na kable na ścianach
Przy okazji remontu zamiast mało elastycznej instalacji układanej pod tynkiem warto zastosować listwy instalacyjne układane na wierzchu ścian, a w nich kable instalacyjne oraz zamontować specjalny osprzęt na obudowie listew. Listwy maskujące na kable są produkowane z plastiku. Do ścian mocuje się je mechanicznie – używając kołków i wkrętów, które zazwyczaj są w komplecie z listwami. Najpierw przykręca się podstawę maskownicy, a później zakłada na nią obudowę. Montaż podstawy usprawniają szablony dostarczane przez producenta, dzięki którym wygodnie można wytyczyć układ miejsc wiercenia. Możliwe jest także zamienienie łączników mechanicznych specjalną taśmą dwustronnie przylepną lub klejem montażowym. Odpada wówczas wiercenie dziur w ścianach. Listwy maskujące na kable warto rozprowadzić tak, żeby doprowadziły przewody w miejsca, gdzie są one niezbędne, a także tak, żeby jak najmniej było je widać. Jeśli chcemy umieścić je pionowo, to niech sąsiadują z framugami lub krawędziami szaf wnękowych. Nie będą się wtedy rzucały w oczy na ich tle. Umieszczając maskownice na kable poziomo, pilnujmy, aby biegły wzdłuż innych elementów przymocowanych do ścian – listew przypodłogowych, na granicy okładziny, pod blatem. Listwy - maskownice do kabli - mogą mieć przegrody, aby oddzielić od siebie kable różnego przeznaczenia. Może ich być dwie, cztery lub nawet osiem. Oprócz prostych odcinków są oferowane też różnego typu narożniki – wewnętrzne i zewnętrzne – oraz elementy rozgałęziające.
Sprawdź też:
- Modernizacja instalacji elektrycznej w domu - remont i koszt wymiany >>>
- Montaż gniazd elektrycznych - instrukcja >>>
Listwy na kable dają się łatwo ciąć i modelować, dzięki czemu ściśle przylegają do podłoża. Spodnia część listwy jest perforowana, co ułatwia jej mocowanie. Różnokolorowe pokrywy i osłony umożliwiają dopasowanie jej do kolorystyki pomieszczeń. Listwę można też zamaskować wykładziną dywanową. Są również takie listwy instalacyjne, które nadają się do montażu nad blatem w kuchni, co znacznie ułatwia podłączenie urządzeń elektrycznych używanych w domu. W sprzedaży są przeważnie maskownice do kabli białe, matowe, ale można znaleźć także błyszczące lub w innych kolorach. Dużą popularnością cieszą się listwy do kabli czarne, grafitowe, brązowe lub w kolorze aluminium.
Maskownica do kabli przy podłodze
- Listwy przy listwach
Takie listwy (maskownice do kabli) lub kanały montuje się tuż nad listwami przyściennymi albo przypodłogowymi cokołami. Nie rzucają się wtedy w oczy. Ich maskowanie można dodatkowo zwiększyć, malując je farbą w takim samym kolorze jak ściana lub dobierając kolor do barwy listew przypodłogowych.
- Listwy zamiast listew
Producenci listew przyściennych oferowanych jako dodatek niezbędny podczas wykańczania podłóg panelami, drewnem lub wykładziną także wiedzą, że plątanina kabli nie przedstawia zbyt estetycznego widoku. Dlatego proponują listwy, które są tak skonstruowane, aby mogły też ukryć wiązkę przewodów poprowadzonych na styku ściany i podłogi.
Korytka kablowe
Korytka instalacyjne mają większe rozmiary od listew – są szersze i głębsze. Często więc w korytkach kablowych instaluje się dodatkowe wyposażenie, na przykład gniazda elektryczne, antenowe, teleinformatyczne albo łączniki światła. Korytka kablowe produkuje się nie tylko z PCW, ale także z aluminium.
Ile to kosztuje?
- listwa do kabli długości 2 m - cena 3,50-12 zł/szt.
- korytko kablowe długości 2 m - cena 3,50-53 zł/szt.
- narożnik – 1-11 zł/szt.
- zakończenie listwy do kabli – cena 0,90-8 zł/szt.