Tynk natryskowy. Szybki sposób na wykończenie elewacji

2021-01-11 17:02
Tynk natryskowy
Autor: Lakma Tynkowanie natryskowe to coraz popularniejsza metoda wykończenia elewacji

Tynki układane metodą natryskową pozwalają przyspieszyć prace wykończeniowe na elewacji. Wyjaśniamy, jak wykonać tynk natryskowy zewnętrzny.

Metodą natryskową można nanosić zarówno tynki wewnętrzne maszynowe, jak i cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Jednak są to różne produkty, inne są też sposoby ich układania. W artykule zajmiemy się tynkami natryskowymi na elewacje.

Cienkowarstwowe tynki elewacyjne stanowiące element systemów ociepleń to gotowe masy, które można nanosić ręcznie lub natryskowo. Niektóre produkty można układać obiema metodami. Znajdziemy też tynki cienkowarstwowe opracowane specjalnie do natrysku.

Tynkowanie natryskowe

Tynkowanie natryskowe jest bardzo proste. Nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności poza obsługą kompresora oraz dokładnym pokrywaniem ścian masą. Otynkować dom może 1 osoba. Prace postępują znacznie szybciej niż przy tynkowaniu ręcznym, ponieważ nie trzeba zacierać wyprawy. Równomiernie naniesiona masa stworzy ładną i trwałą powłokę ochronno-dekoracyjną na elewacji. Nie ma problemu z łączeniem powierzchni, tak jak w przypadku tynków nanoszonych ręcznie. W razie niedokładnego natryśnięcia masy w ciągu 2 godzin można to poprawić, nanosząc nową warstwę. Takie poprawki w tynkach układanych ręcznie pozostawią widoczne ślady.

W przypadku tynkowania ręcznego potrzebna jest kilkuosobowa ekipa, która jednocześnie będzie wykańczać całą ścianę. Prace prowadzi się dwuetapowo. Najpierw trzeba naciągnąć tynk na ścianę, a następnie go zatrzeć. Dobre zatarcie tynku ręcznego decyduje o jakości wyprawy, więc potrzebni są fachowcy.

Metodą natryskowa można łatwo wykończyć wielkie powierzchnie, a także narożniki, ościeża, słupy, małe detale, wszelkiego rodzaju zakamarki na elewacji. Możliwe jest również uzyskanie efektów dekoracyjnych, np. przez naniesienie dodatkowej warstwy lub zastosowanie domieszek. Jednak natryskowe nakładanie tynku wymaga dokładnego zabezpieczenia powierzchni sąsiadujących z tą przeznaczoną do tynkowania: okien, drzwi, podbitki, rynien.

Tynk natryskowy
Autor: Lakma Metodą natryskową można osiągnąć efekty dekoracyjne niemożliwe, gdy układa się tynk ręcznie

Spis treści

 1. Tynkowanie natryskowe
 2. Dlaczego tynki natryskowe na elewacji
 3. Tynk natryskowy: jaki rodzaj wybrać
 4. Tynk natryskowy: tylko baranek o drobnym ziarnie
 5. Tynk natryskowy: gruntowanie podłoża
 6. Układanie tynku natryskowego
 7. Narzędzia do tynkowania natryskowego

Dlaczego tynki natryskowe na elewacji

 • szybciej,
 • łatwiej,
 • bez zacierania,
 • dobry efekt,
 • łatwe krycie trudnych detali,
 • taniej,
 • mniejsze zużycie,
 • mniej odpadów.
Systemy ociepleń budynków: Tynkowanie

Tynk natryskowy: jaki rodzaj wybrać

Tynk natryskowy to rodzaj tynku cienkowarstwowego przeznaczonego na elewację. W tej wersji można kupić wszystkie rodzaje tynków elewacyjnych: akrylowe, silikonowe, silikatowe, silikonowo-silikatowe itp. Zawsze jednak trzeba sprawdzić, jak można układać na elewacji dany produkt.

Tynki natryskowe pozwalają stworzyć również efekty dekoracyjne, ponieważ można je nakładać wielowarstwowo. Do tynków natryskowych mogą być domieszane dodatki dekoracyjne, np. kolorowe kruszywo (barwiony piasek kwarcowy), szklane kulki czy czipsy metaliczne.

Tynk natryskowy
Autor: Baumit Tynk silikonowy Star Top można nakładać natryskowo

Tynk natryskowy: tylko baranek o drobnym ziarnie

Wiele tynków cienkowarstwowych można zamówić w różnych wersjach wykończenia, np. baranek lub kornik. Metodą natryskową uzyskuje się wyprawę tylko typu baranek. Struktura kornik wymaga odpowiedniego składu kruszywa oraz właściwego sposobu zacierania. Na razie nie opracowano metody, jak ją uzyskać przy nakładaniu tynku natryskowo.

Przeczytaj też:

Tynkowanie "barankiem", czyli tradycyjny tynk zewnętrzny >>>

Generalnie tynki cienkowarstwowe mogą mieć kruszywo od 1,5 do 3,5 mm. Do natrysku są przeznaczone tynki o najmniejszej wielkości ziarna, zwykle 1,5 mm. Nawet ten sam produkt może być oferowany następująco: baranek 1,5 mm – do natrysku lub ręcznie, pozostałe wersje – tylko do nakładania ręcznego. Na elewacji pokrytej natryskowo powstaje więc powłoka o niezbyt wielkiej ziarnistości.

Tynk przeznaczony do aplikacji natryskiem różni się składem od tynku ręcznego. Dlatego nie należy nakładać ręcznie tynków natryskowych. I odwrotnie – tynki przeznaczone wyłącznie do nakładania ręcznego nie nadają się do natrysku.

Tynk natryskowy
Autor: Lakma Na rynku pojawiąją się tynki elewacyjne opracowane z myślą o nakładaniu natryskowym, np. Porolit

Tynk natryskowy: gruntowanie podłoża

Podłożem pod tynk natryskowy jest warstwa termoizolacyjna na elewacji pokryta zaprawą gruntowo-szpachlową z siatką zbrojącą w środku. Ważne jest dokładne jego wyrównanie. Podłoże powinno być suche, czyste, mocne i nośne. Każdy producent tynku zaleca odpowiednie jego przygotowanie. Jeśli jesteśmy pewni, że ma ono prawidłową nośność, równość i gładkość, należy pokryć je warstwą gruntu systemowego. Zwykle do tynkowania natryskowego można przystąpić po 24 godzinach.

Układanie tynku natryskowego

Tynki natryskowe to produkty gotowe w postaci gęstej masy, którą należy przemieszać przed aplikacją. Jeśli producent na to pozwala, można do nich dodać bardzo niewielką ilość wody podczas mieszania, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję. Do pojemnika pistoletu natryskowego nakłada się kolejne porcje masy. Nanosi się ją z odległości 30-45 cm strumieniem prostopadłym do ściany. Trzeba to robić równomiernie - ruchami okrągłymi albo pasami poziomymi lub pionowymi, tak żeby nowa porcja nachodziła nieco na wcześniej natryśniętą. Należy starać się w jednym przejściu dokładnie otynkować powierzchnię. Tynki natryskowe mają długi czas otwarty. Nawet do 2 godzin można natrysnąć dodatkowo nieco tynku, żeby poprawić krycie.

Narzędzia do tynkowania natryskowego

Profesjonalne ekipy budowlane używają agregatów tynkarskich. Wielu producentów tynków poleca swoje produkty albo agregaty określonego typu.

Przeczytaj też:

Malowanie natryskowe - pistolety do malowania przegląd >>>

Ponieważ naniesienie tynku natryskiem nie jest skomplikowane, można to zrobić samodzielnie. Wystarczy prosty kompresor, wąż na sprężone powietrze, pistolet natryskowy, kielnia trapezowa do nakładania tynku do zbiornika oraz przedłużacz do zasilania sprężarki. Po podłączeniu węża do kompresora za pomocą szybkozłączek powinno się ustawić odpowiednie ciśnienie, zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle jest to 3,5-5,5 a.

Tynk natryskowy
Autor: Tooles Pistolet natryskowy do tynków i farb, dysza 4 ,6, 8 mm, pojemność zbiornika 5 l. Cena 48 zł

TYNK: porady, produkty, wskazówki wykonawcze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie