Jaki kompresor wybrać: olejowy czy bezolejowy? Kupujemy sprężarkę do domowego warsztatu

2019-01-25 12:05

Czy warto kupić kompresor? Jak wybrać optymalne urządzenie dla siebie? Kompresor może być niezwykle przydatny przy wykonywaniu drobnych prac w domu czy przy samochodzie. Każdy kto chociaż trochę majsterkuje powinien je mieć w swoim domowym warsztacie lub w garażu. Sklepy specjalistyczne i markety oferują bardzo dużo różnych modeli.

Kompresor zastosowanie
Autor: materiały prasowe Kompresor przyda się do wielu prac remontowych

Sprężarki można klasyfikować na wiele sposobów w zależności od ich budowy i przeznaczenia, jednak dla przeciętnego majsterkowicza istotne są w zasadzie tylko 3 parametry:

  • budowa – rodzaj sprężarki,
  • smarowanie – urządzenie olejowe lub bezolejowe,
  • wielkość i wydajność.

Do prac przydomowych i majsterkowania w zupełności wystarczą proste kompresory tłokowe, które są łatwo  dostępne w sklepach i marketach budowlanych. Pozostaje tylko dobrać wielkość i typ smarowania.

Wideo: jak zrobić pistolet do piaskowania z plastikowej butelki i kompresora

Kompresor olejowy i bezolejowy - różnice

Zasada działania kompresora tłokowego olejowego i bezolejowego jest taka sama. Różnica polega jedynie na tym, że w kompresorze olejowym tłok jest smarowany olejem, a w kompresorze bezolejowym nie. W tym przypadku stosuje się materiały o małym współczynniku tarcia, które podczas pracy nie wymagają smarowania.

Kompresory olejowe charakteryzują się:

  • dużą wydajnością,
  • są dostępne ze zbiornikami o różnej – także dużej - pojemności,
  • mogą pracować w sposób ciągły,
  • kompresory olejowe nadają się do profesjonalnego wykorzystania w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych,
  • podczas pracy do sprężonego powietrza może przedostawać się niewielka ilość oleju, który nie ma wpływu na przykład na pompowanie opon czy malowanie natryskowe,
  • są bardziej trwałe w stosunku do kompresorów bezolejowych.

Kompresory bezolejowe:

  • przede wszystkim są wykorzystywane tam, gdzie nie sprężone powietrze nie może być zanieczyszczone olejem, a więc na przykład w urządzeniach dentystycznych, spożywczych i farmaceutycznych,
  • są mniejsze i lżejsze niż kompresory olejowe,
  • pracują ciszej niż kompresory olejowe,
  • mają mniejszą wydajność,
  • mają mniejsze zbiorniki,
  • nie nadają się do pracy ciągłej.
  • są mniej trwałe niż kompresory olejowe.
Kompresor pompowanie opon
Autor: Gettyimages Pompowanie opon - najczęstsze zastosowanie kompresora

Jaki kompresor wybrać?

Jeżeli mamy miejsce na podłodze i zamierzamy często z niego korzystać to lepiej wybrać kompresor olejowy. Urządzenia te są przeważnie wyposażone w kółka, które ułatwiają przemieszczanie kompresora.

Jeżeli kompresor zamierzamy trzymać na regale lub na blacie i używać rzadko – możemy wybrać kompresor bezolejowy.

Do przeciętnego wykorzystania w domowym garażu w zupełności wystarczy kompresor olejowy ze zbiornikiem około 25 l, jednak jeśli chcielibyśmy na przykład polakierować sprawnie nadwozie samochodu to powinniśmy poszukać kompresora ze zbiornikiem rzędu 200-300 l.

Większość prac warsztatowych, przy których używamy kompresora wykonamy szybciej i łatwiej korzystając z odpowiedniego kompresora olejowego.

Typowy kompresor olejowy do prac domowych i majsterkowania:

  • pojemność zbiornika 25 l
  • maksymalne ciśnienie 8 bar,
  • wydajność 270 l/min,
  • napięcie zasilania 230 V,
  • waga 28 kg,
  • czas pracy ciągłej 60 minut,
  • cena około 300-400 zł

Typowy kompresor bezolejowy do prac domowych w domu i ogrodzie:

  • pojemność zbiornika 5 l
  • maksymalne ciśnienie 8 bar,
  • wydajność 55 l/min,
  • napięcie zasilania 230 V,
  • waga 9 kg,
  • cena około 300-400 zł.
Warto wiedzieć
Sprężone powietrze TRACER

Autor: materiały prasowe

Sprężone powietrze TRACER

Sprężone powietrze w aerozolu

Jeżeli sprężonego powietrza chcemy użyć do czyszczenia niewielkich elementów – na przykład domowych sprzętów elektronicznych i nie zamierzamy niczego pompować – wystarczy zakupić sprężone powietrze w aerozolu, w pojemniku wielkości dużego dezodorantu. Produkty te mają zwykle od 400 do 600 ml pojemności, koszt zakupu to około 10 zł.

Wyposażenie kompresora

Każdy kompresor powinien być fabrycznie wyposażony w specjalny przewód spiralny z odpowiednimi końcówkami oraz podstawowy zestaw akcesoriów – między innymi pistolet z manometrem do pompowania kół, pistolet do przedmuchiwania, końcówki do wentyli rowerowych, piłek i materacy. Jeżeli potrzebujemy więcej – możemy dokupić na przykład klucz udarowy z kompletem końcówek albo zestaw pistoletów do malowania natryskowego.

Do czego przyda się kompresor

Zastosowanie kompresora w domowym warsztacie i garażu:

  1. Pierwsze i najbardziej oczywiste zastosowanie to kontrola ciśnienia w oponach posiadanych pojazdów, bez potrzeby jechania na stację benzynową napompujemy opony w samochodzie, rowerze, a nawet w taczce ogrodowej;
  2. Mając własny kompresor możemy w każdej chwili napompować wszystko co wymaga napompowania, a więc na przykład piłki, materace, zabawki plażowe, pontony, baseny ogrodowe,
  3. Możemy używać kompresora do przedmuchiwania trudno dostępnych miejsc, otworów i szczelin z kurzu i zanieczyszczeń, na przykład możemy oczyścić elementy kosiarki z resztek trawy po skończonej pracy,
  4. Jeżeli samodzielnie myjemy samochód i chcemy uniknąć późniejszych zacieków - korzystając z domowego kompresora możemy przedmuchać lusterka zewnętrzne, szczeliny drzwi i pokryw i wszelkie inne zakamarki, w których może zalegać woda, takie przedmuchanie w okresie zimowym może nas uchronić przed zamarzniętym zamkiem lub uszczelkami drzwi,
  5. Kompresorem doskonale przedmuchamy instalację automatycznego podlewania w ogrodzie – dla pewności możemy w ten sposób przed zimą usunąć resztki wody z instalacji, żeby nie zamarzła,
  6. Jeżeli samodzielnie wykonujemy jakieś prace w instalacjach wodnych – również możemy użyć kompresora do przedmuchania rur z resztek wody, ma to szczególne znaczenie przy zgrzewaniu, klejeniu lub lutowaniu ponieważ rury i kształtki powinny być wtedy całkowicie suche,
  7. Po zakupie dodatkowego osprzętu (w zasadzie może to już być zastosowanie profesjonalne) możemy używać kompresora do napędu narzędzi pneumatycznych: kluczy, młotów, wiertarek, szlifierek, urządzeń do malowania natryskowego czy nawet piaskowania.
Kompresor do malowania
Autor: Gettyimages Pistolety pneumatyczne do użytku amatorskiego są oferowane w zestawie razem z kompresorem elektrycznym

Bezpieczeństwo pracy z kompresorem

Podczas pracy kompresora wytwarzane jest ciepło, w związku z tym niektóre elementy zwłaszcza urządzeń olejowych mogą być bardzo gorące. Poza tym, że można się sparzyć to można także bezpowrotnie uszkodzić plastikowy przewód spiralny, który może się miejscowo stopić.

W urządzeniach olejowych, chociaż nie zawsze jest taka informacja w instrukcji obsługi powinno się wymieniać olej co około 40-50 godzin pracy. W urządzeniach bezolejowych w ramach czynności konserwacyjnych może wystąpić konieczność wymiany tłoka (żywotność takiego tłoka to około 50-60 godzin pracy).

Zobacz także:

Stary i zużyty kompresor olejowy nie nadaje się już do malowania natryskowego, ponieważ sprężone powietrze może być bardzo zanieczyszczone olejem.

Dla wnikliwych

Sprężarki – jakie to urządzenia?

Kompresory należą do grupy urządzeń zwanych sprężarkami. Są to urządzenia, które służą głównie do podwyższania ciśnienia gazu lub wymuszenia jego przepływu.

Podstawowe parametry pracy sprężarek to:

ps – ciśnienie ssawne na wlocie sprężarki,pt – ciśnienie tłoczne na wylocie sprężarki,π – stosunek sprężania (spręż).

Ze względu na stosunek sprężania, który określamy jako:

π =  pt/ ps

Rozróżniamy następujące typy sprężarek:

  • wentylatory – spręż poniżej 1,1 (przyrost ciśnienia nie przekraczający 10 kPa),
  • dmuchawy  –  spręż 1,1-2,0,
  • kompresory –  spręż powyżej 2,0.

W typowej sprężarce ciśnienie ssawne ps  jest nieco mniejsze od ciśnienia atmosferycznego – tak aby wytworzyć i zachować zdolność ssania, ciśnienie tłoczne pt jest natomiast znacznie wyższe od ciśnienia atmosferycznego.

W niektórych sprężarkach ciśnienie ssawne ps jest znacznie niższe od ciśnienia atmosferycznego, a ciśnienie tłoczne pt – tylko trochę wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Takie sprężarki nazywamy pompami próżniowymi.

Ze względu na budowę sprężarki możemy podzielić na dwie główne grupy:

- sprężarki wyporowe, które działają poprzez zasysanie i tłoczenie określonej objętości gazu, zaliczamy do nich między innymi sprężarki tłokowe, śrubowe czy łopatkowe,- sprężarki przepływowe, które działają na zasadzie przepływu strumienia gazu, są to między innymi sprężarki promieniowe, osiowe lub wirowe.

Warto zapamiętać, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Co ciekawe – wynika z tego też wniosek, że nawet jeśli nie mamy w domu kompresora to na pewno mamy kilka sprężarek – na przykład w postaci wentylatora, suszarki do włosów, odkurzacza lub sprężarki w lodówce.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane