Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur - piaskowanie cegły poradnik

2016-09-23 18:23

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie czyszczenie ścian - piaskowanie cegły - daje zaskakujące rezultaty.

Piaskowanie elewacji
Autor: GRAVIT-RENOWACJA

Na czym polega piaskowanie elewacji?

Polega ono na napylaniu na czyszczoną powierzchnię drobin kruszywa pod wysokim ciśnieniem. Uderzając o materiał, drobiny odrywają od podłoża cząsteczki brudu i pozostawiają je czyste. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi cenią jej skuteczność i szybkość. Przeciwnicy piaskowania wskazują na jej inwazyjność, to jest na mikrouszkodzenia zarówno cegieł, jak i zaprawy, do jakich dochodzi podczas tej operacji. Aby zmniejszyć te uszkodzenia, stosuje się piaskowanie niskociśnieniowe (pod ciśnieniem od 0,5 do 4 bara).

Sprawdź też: materiały budowlane - zwrot VAT >>>

Piaskowanie starej cegły

Jeżeli mamy do wyczyszczenia elewację w bardzo starym domu, gdzie cegły mogą być miękkie, osłabione przez wilgoć, a zaprawa ma prawdopodobnie dużą zawartość wapna, piaskowanie cegieł trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie. Dobrze jest wykonać próbkę na małym fragmencie. Zwykłego piaskowania nie należy stosować na elewacjach z cegieł klinkierowych, cegieł nie do końca wypalonych, glazurowanych, szlifowanych albo ręcznie formowanych. Ich powierzchnia jest delikatniejsza niż normalnie wypalonej cegły i można ją łatwo uszkodzić.

Przygotowanie do piaskowania elewacji: wytrzymałość cegieł

Zanim przystąpimy do pracy, sprawdźmy wytrzymałość cegły na ścieranie. Bardzo zwietrzały i zniszczony mur można przed piaskowaniem lub w trakcie niego dodatkowo wzmocnić substancjami chemicznymi. Ważny jest też dobór odpowiedniego ścierniwa (mączki dolomitowe, piasek kwarcowy o odpowiedniej frakcji, czasami tłuczone szkło, drobinki metali, pokruszone łupiny orzechów kokosowych), ciśnienia, ustalenie optymalnej odległości dyszy, przez którą wydostaje się kruszywo, tak żeby oczyścić ścianę, nie uszkadzając cegieł ani spoin. Przed rozpoczęciem piaskowania cegieł należy również dokładnie osłonić wszystkie inne elementy elewacji, takie jak okna, parapety, obróbki blacharskie.

Piaskowanie ścian z dodatkiem wody

Hydropiaskowanie to piaskowanie z dodatkiem wody. Zapewnia ona większą skuteczność w zmywaniu brudu z cegieł, co ma znaczenie, gdy oczyszczamy elewację z substancji smolistych, na przykład po pożarach. Przeciwdziała też pyleniu podczas prac. W metodach niskociśnieniowych zużycie wody przy hydropiaskowaniu wynosi około 1 l/min. Jeśli jest taka możliwość, na przykład otoczenie budynku jest placem budowy, to pozostałości ścierniwa z wodą się nie sprząta. W innym wypadku rozkłada się specjalne plandeki o szerokości kilku metrów, z których błotny pył jest usuwany.