Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur - piaskowanie cegły poradnik

2016-09-23 18:23 Zuzanna Podwysocka
Piaskowanie elewacji
Autor: GRAVIT-RENOWACJA

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie czyszczenie ścian - piaskowanie cegły - daje zaskakujące rezultaty.

Na czym polega piaskowanie elewacji?

Polega ono na napylaniu na czyszczoną powierzchnię drobin kruszywa pod wysokim ciśnieniem. Uderzając o materiał, drobiny odrywają od podłoża cząsteczki brudu i pozostawiają je czyste. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi cenią jej skuteczność i szybkość. Przeciwnicy piaskowania wskazują na jej inwazyjność, to jest na mikrouszkodzenia zarówno cegieł, jak i zaprawy, do jakich dochodzi podczas tej operacji. Aby zmniejszyć te uszkodzenia, stosuje się piaskowanie niskociśnieniowe (pod ciśnieniem od 0,5 do 4 bara).

Sprawdź też: materiały budowlane - zwrot VAT >>>

Piaskowanie starej cegły

Jeżeli mamy do wyczyszczenia elewację w bardzo starym domu, gdzie cegły mogą być miękkie, osłabione przez wilgoć, a zaprawa ma prawdopodobnie dużą zawartość wapna, piaskowanie cegieł trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie. Dobrze jest wykonać próbkę na małym fragmencie. Zwykłego piaskowania nie należy stosować na elewacjach z cegieł klinkierowych, cegieł nie do końca wypalonych, glazurowanych, szlifowanych albo ręcznie formowanych. Ich powierzchnia jest delikatniejsza niż normalnie wypalonej cegły i można ją łatwo uszkodzić.

Przygotowanie do piaskowania elewacji: wytrzymałość cegieł

Zanim przystąpimy do pracy, sprawdźmy wytrzymałość cegły na ścieranie. Bardzo zwietrzały i zniszczony mur można przed piaskowaniem lub w trakcie niego dodatkowo wzmocnić substancjami chemicznymi. Ważny jest też dobór odpowiedniego ścierniwa (mączki dolomitowe, piasek kwarcowy o odpowiedniej frakcji, czasami tłuczone szkło, drobinki metali, pokruszone łupiny orzechów kokosowych), ciśnienia, ustalenie optymalnej odległości dyszy, przez którą wydostaje się kruszywo, tak żeby oczyścić ścianę, nie uszkadzając cegieł ani spoin. Przed rozpoczęciem piaskowania cegieł należy również dokładnie osłonić wszystkie inne elementy elewacji, takie jak okna, parapety, obróbki blacharskie.

Piaskowanie ścian z dodatkiem wody

Hydropiaskowanie to piaskowanie z dodatkiem wody. Zapewnia ona większą skuteczność w zmywaniu brudu z cegieł, co ma znaczenie, gdy oczyszczamy elewację z substancji smolistych, na przykład po pożarach. Przeciwdziała też pyleniu podczas prac. W metodach niskociśnieniowych zużycie wody przy hydropiaskowaniu wynosi około 1 l/min. Jeśli jest taka możliwość, na przykład otoczenie budynku jest placem budowy, to pozostałości ścierniwa z wodą się nie sprząta. W innym wypadku rozkłada się specjalne plandeki o szerokości kilku metrów, z których błotny pył jest usuwany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Darek
|

problem chyba polega na tym że jest to hydro, zabawka którą zakupiłem nie podaje wody w normalnym stanie tylko "mgłę" która zbiera cały kurz powstający przy doszyszczaniu z bardzo prostą regulacją atomizera,. przecież to nie jest myjka wysokociśnieniowa hehehe

Tomasz
|

Sam popełniłem taki błąd - najpier ekipa próbowała czyścic wodą a tylko narobili błota i napchali wody do piwnicy, dopiero osuszenie i czysczenie metodą na sucho dało rezultat.

Amix Antykorozja
|

Znam przypadki gdzie piaskowali piwnice metodą hydrościerną a później wydawali dziesiątki tusięcy na osuszanie. W piwnicach wilgoć to około 95% przypadków. Lepiej metodą na sucho tylko niskociśnieniowo no i później obowiązkowo hydrofobizacja dobmym środkiem - nie z hipermarketu.

OSTECH
|

Polecam piaskowanie elewacji metoda hydro ścieralną, zużycie wody podczas piaskowania jest bardzo znikome około 200 ml/min więcej informacji pod adresem www.ostech.pl

Krzysztof
|

A jaki jest realny koszt czyszczenia elewacji za pomocą suchego lodu?

ICE-K Krzysztof Ebertowski
|

Polecam czyszczenie suchym lodem jako metodę czyszczenia elewacji.
Suchy lód to dwutlenek węgla z którego po skropleniu wyprodukowano granulat "suchy lód"
Metoda podobna do piaskowania (też użyto sprężonego powietrza) lecz suchy lód nie ściera lecz czyści i natychmiast sublimuje (przechodzi w stan gazowy) przez co nie trzeba tak bardzo zabezpieczać otoczenia i jest minimalna ilość odpadów do utylizacji.
Zapraszam do mnie na www.ice-k.pl