| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Cegły klinkierowe na elewacje, ogrodzenia murowane i do małej architektury

Cegły klinkierowe na elewacje, ogrodzenia murowane i do małej architektury

Panuje opinia, że klinkier jest drogi. Bogata oferta pozwala znaleźć ciekawe i tanie produkty do wykonania elewacji w ścianie trójwarstwowej, zbudowania ogrodzenia murowanego lub efektownego grilla.

Cegła klinkierowa musi mieć wytrzymałość co najmniej 35 MPa, nasiąkliwość mniejszą lub równą 6% oraz klasę trwałości F2 – to znaczy być odporna na surowe warunki atmosferyczne, czyli krótko mówiąc mrozoodporna. Czasem stosowane jest też oznaczenie M2 lub HD – element murowy do zastosowań zewnętrznych odporny na warunki atmosferyczne. Nasiąkliwość jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na trwałość wymurowania wykonanego na zewnątrz. Decyduje o rodzaju zaprawy, którą musisz zastosować do murowania i spoinowania. Źle dobrana może być przyczyną niszczenia muru. Cegły klinkierowe wytrzymają co najmniej 100 cykli zamrażania i rozmarzania. Nie tracą koloru. Po latach mogą ulec zakurzeniu lub zabrudzeniu, ale nie wyblakną ani nie przebarwią się pod wpływem promieniowania słonecznego.

Co wpływa na koszt cegieł klinkierowych

Cena zależy od ilości surowca potrzebnego do produkcji oraz czasu wypału. Najtańsze są cegły z otworami, ponieważ potrzeba na nie znacznie mniej gliny. Także proces wypalania może być dużo krótszy. Cegły perforowane z niektórych rodzajów gliny można wypalać nawet tylko dobę. Na cenę cegieł wpływa także rodzaj surowca wchodzącego w ich skład. Wielu producentów ma własne złoża gliny, która wypala się naturalnie na kolor czerwony. Dlatego cegła czerwona naturalna jest najtańsza – bo wypalana bez dodatkowych barwników. Cena klinkieru zależy więc od jego barwy, budowy i sposobu wykończenia - ryflowania, angobowania lub glazurowania.

Kolor klinkieru

Zależnie od złoża odcień czerwieni może się różnić, ponieważ glina zawierająca na przykład dużo tlenków żelaza da cegły koloru ciemnoczerwonego, prawie brązowego. Popularne są też złoża gliny wypalającej się na żółto, dlatego u w ielu producentów ten odcień cegieł k linkierowych należy do najtańszych. Co ciekawe, wiele innych barw cegieł powstaje także w sposób naturalny. Jest glina wypalająca się na kolor szary, a nawet biały. Białe cegły powstają na przykład z gliny ze złoża z domieszką kaolinitu używanego do produkcji porcelany. Cząsteczki kaolinitu są bardzo małe. Im mniejsze są pojedyncze cząstki gliny, tym cegła jest bardziej spójna i wytrzymała, co przekłada się na jej twardość i niską nasiąkliwość. W przypadku tych cegieł białych wytrzymałość na ściskanie dochodzi do 100 MPa, a nasiąkliwość wynosi tylko 2%.

Autor: CRH KLINKIER

Klinkier pasuje do wszystkiego. Sprawdzi się w domu tradycyjnym jako ozdoba elewacji

Angobowanie

Przeprowadza się po uformowaniu i wysuszeniu cegły. Element pokrywa się mieszanką glinki ze szlachetnymi pierwiastkami mineralnymi, a następnie wypala na różne kolory w zależności od rodzaju angoby, jaka została użyta. Osiągnięcie kilku kolorów na jednej cegle jest możliwe dzięki pokryciu jej w piecu różnymi angobami. Aparaty obsługujące linię produkcyjną spryskują kolejno cegłę różnymi rodzajami angoby.

Glazurowanie

Jest droższe od angobowania. Powłoka zawiera więcej związków chemicznych, które są znacznie droższe niż wykorzystywane w pierwszej metodzie. W tym przypadku wypaloną cegłę pokrywa się glazurą i jeszcze raz wypala w bardzo wysokiej temperaturze. Obie metody wiążą się z wyższymi kosztami produkcji – wymagają zastosowania dodatkowych maszyn i większej liczby pracowników. Cegły angobowane mają podobne ceny. Różnice między cenami poszczególnych produktów są większe w grupie cegieł glazurowanych.

Ryflowanie

Polega na wytłoczeniu na powierzchni elementu wzoru za pomocą walca z formą dociśniętego do cegły na linii produkcyjnej. Wzory można także tworzyć, wykorzystując strumień wody. Do postarzania stosuje się na przykład specjalne noże, które tworzą zadrapania. Pokrycie elementów piaskiem kwarcowym, żużlem lub popiołem i poddanie wypalaniu sprawia, że wydają się one stare i podniszczone.

Autor: CRH KLINKIER

Wiele cegieł ma zdobienia, które dają efekt postarzenia.

Cegły pełne i cegły drążone

Cegły klinkierowe są dostępne w wersji pełnej lub z otworami. Te drugie są nazywane zależnie od producenta drążonymi, perforowanymi albo szczelinowymi. Uformowana cegła jest przeciskana przez urządzenie z tak zwanym ustnikiem. Rodzaj ustnika decyduje, jaki kształt mają otwory w cegle i ile ich jest. Szczeliny w cegle drążonej mogą stanowić 15-35% jej powierzchni. Wiele modeli cegieł można kupić w obu wariantach. Cegły ręcznie formowane zawsze są pełne. Są też takie wzory, które producent oferuje tylko w wersji z otworami.

Przeczytaj dodatkowo:
Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe zamiast...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...