Masz elewację z klinkieru? Sprawdź, skąd biorą się wykwity

2023-11-09 15:30

Sporym problemem przy elewacjach z klinkieru są wykwity. Można jednak podjąć pewne kroki, by się przed nimi ustrzec. Jaką zaprawę zastosować? Wyjaśniamy przyczyny powstawania wykwitów na klinkierze oraz podpowiadamy najlepsze metody, by je usunąć.

Elewacja klinkierowa
Autor: Andrzej Szandomirski

Skąd się biorą wykwity na klinkierze?

Wykwity powstają w wyniku rozpuszczania się soli zawartych w klinkierze lub zaprawie. Pod wpływem wilgoci, sole te są wymywane na powierzchnię muru, gdzie następuje ich schnięcie, w efekcie czego na murze pozostaje biały nalot. Jest to zjawisko normalne, nie szkodzi jakości i trwałości muru, ale psuje estetyczny wygląd klinkierowej elewacji.

Jak zapobiegać wykwitom?

Ponieważ wykwity powstają tylko wtedy, gdy we wnętrzu muru znajdzie się woda, podstawowym środkiem zaradczym jest zatem ochrona klinkieru przed wilgocią. Należy na to zwrócić uwagę na każdym etapie prac. Podczas składowania materiału, powinien on być osłonięty folią budowlaną oraz umiejscowiony tak, aby woda nie miała do niego dostępu również od strony gruntu.

Gdy przystąpimy już do prac murarskich, to należy pamiętać, aby wykonywać je tylko w ciepłe i suche dni, a wykończone fragmenty osłaniać na wypadek deszczu. W przypadku ściany trójwarstwowej, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i możliwość przewietrzania ściany wewnątrz. Dzięki temu, wilgoć będzie mogła swobodnie odparowywać poza ścianę. Trzeba położyć również nacisk na wysoką jakość wykonania tj. solidne wykonanie wszystkich spoin i obróbek blacharskich.

Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór zaprawy. Powinna być ona przeznaczona specjalnie do klinkieru i nie zawierać wapna. W trakcie wyrabiania zaprawy, nie przesadzajmy z wodą i dodajmy jej tylko tyle, ile to konieczne, aby uzyskać odpowiednią plastyczność mieszanki. Zmniejszymy tym samym wilgoć zawartą w murze.

Jak usunąć wykwity na klinkierze?

Jeśli jednak na klinkierze pojawią się wykwity, to w pierwszej kolejności należy zidentyfikować przyczynę, a dopiero potem usuwać skutki. W innym wypadku czyszczenie będzie syzyfową pracą. Aby trwale usunąć wykwity, konieczne będzie zlokalizowanie miejsc, którymi wilgoć dostaje się do wnętrza muru. Głównymi podejrzanymi będą wykruszone lub popękane elementy. Gdy już solidnie uszczelnimy wszystkie potencjalne źródła problemu, możemy przystąpić do czyszczenia elewacji.

Ważne jest, aby nie rozpoczynać pracy od czyszczenia na mokro. W ten sposób znaczna część soli trafi z powrotem do muru. Czyszczenie powinniśmy rozpocząć od przetarcia elewacji suchą szczotką, aby odpylić jak najwięcej soli. Następnie można zmyć ciepłą wodą (na przykład myjką ciśnieniową) to, czego nie udało się usunąć na sucho. Jeśli w dalszym ciągu występują miejsca niedoczyszczone w pełni, można zastosować specjalne środki do usuwania wykwitów.

Gdy elewacja będzie już czysta, można pokryć ją specjalnym olejem do klinkieru. Zapobiega on przed dostawaniem się wilgoci do konstrukcji, a jednocześnie, gdy wewnątrz nadal jest woda, pozwala jej swobodnie wydostać się na zewnątrz. Weźmy pod uwagę fakt, że olej może lekko przyciemnić kolor cegły. Dlatego wcześniej wykonajmy test na małej powierzchni w mało widocznym miejscu.

Mury z klinkieru
Autor: Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego na podstawie Lhoist Polska
Ekspert radzi

Wykwity na ogrodzeniu z cegły klinkierowej. Czym usunąć?

W ciepły, słoneczny dzień średnio twardą szczotką (tzw. ryżową) można na sucho przeszczotkować wykwity na tyle, na ile to będzie tylko możliwe. Chodzi o to, aby odpylić jak najwięcej soli. Jeśli wykwity od razu potraktujemy wodą, to duża część soli ponownie trafi do muru. Wodą zmywamy resztki soli, których nie udało się usunąć na sucho. Warto to robić właśnie w ciepły dzień, by wilgoć mogła szybko z elewacji odparować.Kiedy mur będzie już czysty i suchy, klinkier powleka się specjalnym olejem do klinkieru. Olej do klinkieru zapobiega dostawaniu się do konstrukcji wilgoci (a to właśnie ona jest katalizatorem powstawania wykwitów), natomiast, jeśli wilgoć jest w konstrukcji – to pozwala się jej swobodnie wydostać na zewnątrz.Olej nakłada się na całą powierzchnię ogrodzenia (na cegły i spoiny) za pomocą pędzla. Warto to zrobić nawet 2-krotnie. Po takim zabiegu wykwity będą zanikać. Proszę pamiętać, że oleje do klinkieru mają tendencję do lekkiego przyciemniania koloru cegły. Dlatego też przed nałożeniem na klinkier tego środka, proszę wykonać test na niewielkiej powierzchni czy efekt będzie akceptowalny.

Ekspert firmy CRH KLINKIER

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z: