Tynk strukturalny na elewacje. Sposób na dekoracyjne ściany domu

2018-08-30 16:31

Tynk strukturalny: rodzaje i zastosowanie. Elewacje domów są wykańczane w sposób dość tradycyjny i stonowany. Nie wykorzystujemy nawet połowy możliwości, jakie oferują producenci tynków elewacyjnych. A jest w czym wybierać! Zobaczmy, co jest na rynku! 

Tynki elewacyjne

i

Autor: materiały prasowe Wbrew pozorom deski na elewacji zostały wykonane z akrylowej masy tynkarskiej odciśniętej w szablonie i odpowiednio polakierowanej

Obecnie najpopularniejsze są tynki cienkowarstwowe, które można również dekoracyjnie nakładać lub wykańczać. Niemal każdy producent tynków elewacyjnych oferuje również specjalne tynki dekoracyjne lub przeznaczone do modelowania.

Tynki elewacyjne

i

Autor: Baumit Elewację domu można wykończyć tynkiem, który można modelować w dowolny sposób

Tynki strukturalne: baranek lub kornik

Tynki cienkowarstwowe mogą mieć strukturę baranka lub kornika. Wzór baranka tworzy powierzchnię złożoną z niewielkich grudek okrągłego kruszywa pokrytych cienko masą tynku. Struktura kornik ma postać niemal gładką z wyraźnymi rowkami o różnych długości i kierunku. W masie takiego tynku jest kruszywo kuliste i kanciaste w odpowiednich proporcjach. Wzór baranka uzyskuje się, zacierając masę kolistymi ruchami. Tynk typu kornik może być zacierany w różnych kierunkach. Najczęściej robi się to z góry na dół, żeby powstały pionowe rowki, po których sprawnie będzie spływać woda. Ale ten tynk można też zacierać poziomo albo koliście i wtedy rowki będą przebiegać w tych kierunkach.

Tynki elewacyjne

i

Autor: Mariusz Bykowski Najpopularniejsze są tynki elewacyjne o strukturze baranka
Tynki elewacyjne

i

Autor: Piotr Mastalerz Jeśli tynk typu kornik bedzie zacierany kolistymi ruchami, taki też będzie układ rówków

Tynki strukturalne - wielkość kruszywa

Wyrazistość wzorów tynków strukturalnych zależy od wielkości uziarnienia kruszywa wykorzystanego w masie. Im większe ziarno, tym wyraźniejsza struktura tynku. Producenci oferują tynki o kruszywie 1,5, 2, 2,5 lub 3 mm. W rzeczywistości na rynku najłatwiej kupić tynki o uziarnieniu 1,5 mm, bo te są w każdym składzie. Tynki o większym uziarnieniu można zamówić, ale trzeba dłużej na nie poczekać.

Sprawdź też:

Tynki elewacyjne

i

Autor: Piotr Mastalerz Cienkowarstowe tynki strukturalne można modelować różnymi narządziami. Od nich zależy wzór, który powstanie na elewacji
Tynki elewacyjne

i

Autor: Piotr Mastalerz Wzór w tynku można zrobić dowolnym narzędziem, np. wałkiem do wzorów w farbie

Tynki elewacyjne dekoracyjne

Masy tynkarskie są wzbogacane różnorodnymi kruszywami naturalnymi lub barwionymi oraz pigmentami, żeby po nałożeniu uzyskać efekt upodobniający wyprawę do szlachetniejszego materiału, np. kamienia naturalnego.

Sprawdź też:

Najpopularniejsze są tynki dekoracyjne na elewacje naśladujące granit lub piaskowiec. Z tynku dekoracyjnego można też zrobić efekt betonu na elewacji. Niektóre masy mają dodatek lśniącej jasno lub czarno miki, więc na powierzchni powstaną dodatkowe efekty refleksów świetlnych. W podobnym celu do masy tynkarskiej dodaje się łuski szklane lub brokat. W zależności od metody nakładania można uzyskać powierzchnię gładką szlifowaną albo ostrą drapaną. Tynki dekoracyjne można też modelować różnymi narzędziami.

Sprawdź też:

Tynki elewacyjne do modelowania

Mają mniejsze ziarno (zwykle do 0,5 mm), więc zatarte na gładko utworzą niemal równą i płaską warstwę na ścianie. Są to zwykle tynki akrylowe albo mineralne z dodatkiem plastyfikatorów, tak żeby powstała masa była bardzo elastyczna. Zostały opracowane z myślą o tym żeby można było je modelować różnymi narzędziami, np. pacą zębatą, szpachelką, miotełką. Można je także nakładać ręcznie łyżką, packą, szpachlą, w taki sposób, żeby na elewacji postawał wyraźny trójwymiarowy wzór. Można je także nakładać mechanicznie za pomocą natrysku. Jaki wzór uzyskamy na elewacji, zależy tylko od naszej wyobraźni i talentu osoby aplikującej masę tynkarską.

Sprawdź też:

Tynki w szablonach

Tynki cienkowarstwowe można układać w szablonach lub samodzielnie zaprojektować wzór na elewacji, podzieliwszy ją na pola za pomocą taśmy malarskiej. Wygodniej jest to zrobić, używając gotowych szablonów w postaci silikonowej formy bardzo wiernie oddającej wzór, np. usłojenia drewna. Są też szablony pozwalające stworzyć wzór cegiełki, klinkieru, kamienia o nieregularnych kształtach.

Sprawdź też:

Tynki elewacyjne w szablonach

i

Autor: Ceresit Tynk dekoracyjny naśladujący granit ułożono w szablonie o wzorze kamienia naturalnego

Lakiery i farby do efektów dekoracyjnych na elewacji

Żeby wykończyć niektóre efekty dekoracyjne potrzebne jest jeszcze polakierowanie schnącej masy tynkarskiej, w której np. odciśnięto wzór drewna. Takie deski z tynku można pomalować na kolor brzozy, hebanu, palisandu, teku itp. Są lakiery, które pozwalają uzyskać efekt smużenia lub przecierek na tynku modelowanym. Inny lakier da efekt luminescencji (świecenia w ciemnościach) lub opalizowania ( świetlną grą przenikających się kolorów). Tynki dekoracyjne można również pomalować farbą dającą efekt metalu - złota lub srebra. Na tynk można nałożyć farbę elewacyjną w niestandardowy sposób, np. gąbką, papierem, szmatką. Można też nałożyć kilka warstw farb w różnych odcieniach.

Sprawdź też:

Tynki elewacyjne

i

Autor: Andrzej Szandomirski Producenci tynków zalecają ich pomalowanie po nałożeniu, żeby wyrównać kolor. Tu tynk pomalowano z przecierkami, stosując dwa odcienie farby
Warto wiedzieć
Tynki elewacyjne

Autor: Ceresit

Efekt drewna uzyskuje się dzięki szablonowi i polakierowaniu tynku modelowanego

Tynki elewacyjne są produktami o różnym składzie i spoiwie. Wyróżnia się podstawowe grupy tynków mineralnych, akrylowych, silikonowych i silikatowych oraz modyfikowanych, w których łączy się różne spoiwa. Żeby uzyskać najlepszy efekt na elewacji, bez przykrych niespodzianek, najlepiej jest wykorzystać produkty opracowane przez jednego producenta, czyli system. Często w jego skład wchodzi odpowiedni podkład lub grunt, masa tynkarska, farba bądź lakier. Tylko wykonanie prac zgodnie z recepturą i wskazówkami producenta powinno dać oczekiwany efekt.