Elewacja z drewnem. Jak zrobić drewniane wstawki na elewacji?

2025-08-21 15:35

Drewniane wstawki w elewacji to ciekawy detal. Można je zrobić np. z desek mocowanych do drewnianego rusztu nośnego. Deski muszą być wcześniej zaimpregnowane lub pomalowane lakierem, lazurą ochronno-dekoracyjną albo farbą kryjącą. Podpowiadamy, jak zrobić wstawki z naturalnego drewna na elewacji?

Murator Remontuje: test kołków montażowych
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Drewniane wstawki na elewacji

Projektując i wykonując drewnianą wstawkę w elewacji, trzeba zadbać o jej właściwe połączenie z tynkiem. Musi być zabezpieczone przed wodą opadową, a przy tym umożliwić wentylację spodniej strony desek.

Należy także dopilnować, żeby ocieplenie w miejscu, gdzie zaplanowano drewniane wstawki, nie miało gorszej izolacyjności termicznej niż na pozostałych fragmentach ścian. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Pod wstawkę z drewna zlicowaną z tynkiem należy więc zaplanować izolację z materiału o grubości 5-6 cm mniejszej niż na pozostałych fragmentach ścian. Deski mają grubość 2-3 cm i będą przykręcane do pionowego rusztu z listew o grubości minimum 3 cm, mocowanych przez warstwę ocieplenia do muru (bezpośrednio lub za pośrednictwem specjalnych stalowych kątowników). Łączna grubość takiej okładziny wyniesie więc mniej więcej 5 cm.

Montaż drewnianej okładziny

Wloty pod okładzinę muszą znajdować się na dole, a wyloty wzdłuż jej górnej krawędzi. Poziome krawędzie okładziny zabezpiecza się obróbkami blacharskimi. Na górze obróbka osłania wylot, tworząc nad nim podłużny daszek z kapinosem (zagięciem blachy zrobionym po to, aby woda deszczowa nie podciekała pod spód obróbki). Na dole stanowi z kolei rodzaj wąskiego parapetu, także z kapinosem, po którym będą spływać ewentualne skropliny powstające pod okładziną.

Szczeliny między krawędziami pionowymi a tynkiem można pozostawić puste albo wypełnić je rozprężną, impregnowaną taśmą dylatacyjną ze specjalnej gąbki PUR. Taśma taka jest jednocześnie wodoszczelna i paroprzepuszczalna.

Jeśli pod okładziną ma się znaleźć izolacja termiczna z wełny mineralnej, pamiętajmy, żeby przed montażem listew rusztu ułożyć na niej folię wiatroizolacyjną.

W bardzo podobny sposób robi się drewniane wstawki na gotowym już tynku. Wtedy grubość ocieplenia jest wszędzie jednakowa. Deski są mocowane do impregnowanych listew grubości około 1-2 cm, przykręconych do ściany przez warstwę termoizolacji i tynku. Od góry powinny być osłonięte obróbką blacharską, która powstrzyma wodę deszczową przed wnikaniem pod okładzinę.

Magazyn Murator

Więcej informacji na temat technologii i materiałów potrzebnych do wykonania elewacji domu znajdziesz na stronie miesięcznika "Murator".

Dom z elewacją ze starego drewna

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News