Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz. Lepsza imitacja kamienia czy oryginał?

2018-07-27 15:01

Płytki kamieniopodobne czy kamień prawdziwy? Do dekoracyjnego wykończenia ścian wewnętrznych czy na efektowną elewację domu może być jedno i drugie. Jednak za płytkami kamieniopodobnymi przemawia ich cena, ciężar i łatwość układania. Dodatkowymi zaletami imitacji kamienia jest to, że łatwo je pomylić z oryginałem i na rynku jest spora ich oferta, która efektem takiego wykończenia ścian zaspokoi wszelkie gusta

Wsród zalet imitacji kamienia jest to, że łatwo go pomylić z oryginałem i na rynku jest ich spora oferta, która efektem takiego wykończenia zaspokoi wszelkie gusta.
Autor: M. Czechowicz Wsród zalet imitacji kamienia jest to, że łatwo go pomylić z oryginałem i na rynku jest ich spora oferta, która efektem takiego wykończenia zaspokoi wszelkie gusta.

Płytki kamieniopodobne to dobry przykład trendu, gdy współczesne technologie zastępują naturę, z korzyścią nie tylko dla ochrony zasobów naturalnych, ale również dla portfeli inwestorów i wygody układania takich materiałów na ścianach czy elewacjach.

Płytki kamieniopodobne z gipsu lub z betonu

Jak twierdzą eksperci, nie ma dzisiaj kamienia, którego nie da się sztucznie naśladować. Imitacje kamieni, które stosuje się do wykańczania (ozdabiania) ścian wewnętrznych i elewacji są dostępne jako:

  • płytki kamieniopodobne na bazie gipsu przeznaczone wyłącznie do wnętrz,
  • płytki kamieniopodobne na bazie cementu, malowane, do stosowania na elewacjach i we wnętrzach,
  • płytki kamieniopodobne na bazie cementu, barwiony w masie, na zewnątrz i do wnętrz.

Z powodu ograniczeń imitacji kamieni wykonanych z gipsu tylko do wnętrz, trzeba sprawdzać z czego wykonane są płytki. Chodzi tu nie tylko o większą trwałość tych betonowych, ale również mniejszą ich nasiąkliwość, co w przypadku elewacji ma dosyć istotne znaczenie. Trzeba tu jeszcze dodać, że beton, dzięki różnym nowoczesnym uszlachetniaczom dodawanym do cementu, może osiągać wysokie parametry użytkowe i wytrzymałościowe. Płytki przeznaczone na elewacje będą odporne na mróz, zmienne warunki pogodowe i agresywność środowiska. Warto dodać, że ściany pokryte płytkami imitującymi kamień zyskują dodatkowe właściwości izolacyjne.

Płytki kamieniopodobne we wnętrzu – galeria

Płytki imitujące kamień są niezwykle efektownym elementem wystroju wnętrza. Poza walorami wizualnymi, płytki kamieniopodobne są dodatkową ochroną dla ścian przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Aby przedłużyć dobry wygląd kamiennej ściany, należy ją impregnować minimum co 5 lat. Można również przemalować kamień zachowując jego unikalną fakturę.

Faktury imitacji kamieni

Inspiracji do tworzenia różnych imitacji kamieni w naturze nie brakuje. Co ciekawe, najpopularniejsze są płytki imitujące naturalne cegły lub pomalowane na biało (można je również później pomalować farbą emulsyjną na dowolny kolor). Te naśladujące inne kamienie (również układy geologiczne) mają bardziej zdecydowaną estetykę i ich użycie należy dobrze przemyśleć. W ofercie płytek kamieniopodobnych są też imitacje naśladujące style i dekory architektoniczne, również antyczne. Na rynku jest coraz więcej producentów oferujących imitacje kamieni i warto poświęcić trochę czasu, żeby sprawdzić przynajmniej u kilku, co mają w ofercie.

Płytki kamieniopodobne powinny być starannie wykonane i położone, żeby ani w pionie ani w poziomie nie było widać miejsc łączenia poszczególnych rzędów. Mają być widoczne tylko fugi, które celowo zostały nadane płytkom (np. w przypadku płytek imitujących ścianę z cegieł) lub trzeba je będzie wykonać by nadać całości ostateczny szlif. Płytki imitujące naturalne kamienie dobrze komponują się z drewnem, ale również z metalem i szkłem, a więc pasują do domów i wnętrz tradycyjnych jak i nowoczesnych czy industrialnych. Furorę robią cegły na ścianie.

Imitacja kamienia na elewacji – galeria

Kamień zmiękcza ostrą formę architektoniczną, wizualnie czyniąc ją bardziej przyjazną dla oka. Kamień elewacyjny jest trwały, ale jednocześnie bardzo łatwy w obróbce. Produkowany w formie łatwych w montażu paneli lub kamiennych plastrów, ma znacznie mniejszą masę niż kamień naturalny. Ze względu na uniwersalną strukturę, może zostać położony w poziomie lub w pionie, pozwala również na malowanie powierzchni farbami emulsyjnymi.

Rozmiary płytek kamieniopodobnych

Rozmiarów płytek kamieniopodobnych jest tyle ile ich rodzajów i producentów. Można przykładowo znaleźć płytki o wymiarach 49x30 cm, 37/20/33/24x9 cm, 37,5x12,5 cm, 60x10 cm, 45x15 cm, 335x145x25 mm, 205x62x14 mm – wszystko zależy od wzoru i standardów producenta. W kontekście rozmiarów płytek trzeba pamiętać, że małe płytki dłużej się układa, zaś duże formaty są łatwiejsze i szybsze w montażu. Można też natknąć się na taki model płytek, który będzie miał różne wielkości płytek co ma zoptymalizować ich układanie, są też płytki narożnikowe, które zdejmują problem z ułożeniem tak trudnego miejsca, jakim jest schodzenie się płytek pod kątem 90°. Duże rozmiary płytek ułatwiają jeszcze jeden etap ich układania – fugi, które w tym przypadku są już gotowe. Pamiętajmy, że konieczność wykonania fug zwiększy koszty kamiennej ściany i czas jej wykończenia.

Płytki zazwyczaj sprzedawane są w paczkach. Różne rozmiary płytek sprawiają, że trzeba niezwykle uważnie czytać informacje producenta, na jaka powierzchnię wystarcza jedno opakowanie. I tu uwaga eksperta: kupując produkt przykładowo na 1 m2 może się okazać, że będzie go mniej. To wynika z tego, że podana powierzchnia uwzględnia wykonanie fugi, a więc gdy płytki zostaną położone bezfugowo, będzie ich na 1 m2 za mało. Dotyczy to przede wszystkim płytek o małych formatach (np. imitujących pojedyncze lub podwójne cegły).

Z drugiej strony, jest wiele modeli płytek, które na powierzchni dają efekt np. przekroju skały, a w takich układach nie ma miejsca na fugi. Wówczas eksperci radzą, by zwracać uwagę na jakość wykonania takich płytek (najlepiej obejrzeć „próbkę” takiej ściany u producenta czy dystrybutora, czy pomiędzy elementami nie widać szpar i miejsc połączeń.

Imitacja kamienia w kolorze

Oferowane na rynku płytki kamieniopodobne są barwione w masie w jednym kolorze (i tych jest więcej) lub do barwienia zostały użyte impregnaty żywiczne, dzięki którym kolorów może być więcej, są one intensywniejsze i trwalsze (impregnaty mocno wnikają w głąb płytek). Malowanie kamienia kolorowymi impregnatami zwiększa wszystkie jego parametry wytrzymałościowe. Renomowani producenci mają w swoich ofertach płytki kamieniopodobne w kilku barwach, a więc precyzyjniej można je dopasować do wnętrza czy elewacji.

Najbardziej naturalny efekt na powierzchniach obłożonych płytkami kamieniopodobnymi uzyskamy wówczas, gdy płytki nie będą w idealnie powtarzalnym kolorze. Najlepiej przy układaniu dobierać płytki z różnych paczek, bo zazwyczaj będą się one minimalnie różnić, ale w granicach swojego odcienia. W naturze też nie ma idealnie ubarwionych kamieni.

Układanie płytek kamieniopodobnych – uwagi praktyczne

Jedynym ograniczeniem co do ścian, na których układanie będą imitacje kamienia jest ich nośność. Poza tym muszą mieć jednorodną strukturę, być równe, suche i oczyszczone przed takim przedsięwzięciem z zabrudzeń oraz kurzu. Powierzchnię na którą będziemy przyklejać imitacje kamienia dobrze jest pokryć środkiem gruntującym i pozostawić na 24 godziny. Płytki imitujące kamień, czy to wewnątrz czy na zewnątrz powinno układać się wówczas, gdy temperatura otoczenia zamyka się w przedziale od 5-25°C.

Elewacje z kamienia naturalnego lub sztucznego
Autor: Piotr Mastalerz Najpierw obłożono płytkami nadproże, a następnie oklejano ścianę od dołu, opierając pierwszą warstwę płytek na wypoziomowanej drewnianej listwie montażowej
  • Układanie płytek rozpoczynamy od dołu, pierwszy rząd opieramy na listwie.
  • Gdy płytki będą kładzione na ścianie z narożnikiem, to pracę trzeba rozpocząć od tego właśnie miejsca.
  • Przed przyklejeniem płytki każdą oglądamy czy nie ma widocznych wad.
  • Stronę płytki, która będzie klejona powinno się oczyścić tarką do styropianu, można też przeszlifować jej krawędzie w usunięcia ewentualnych nierówności. Uwaga! Niektórzy producenci polecają swoje wyroby jako niewymagające gładkości powierzchni, na której mają być układane (np. w przypadku płytek kamieniopodobnych na elewacje), co obniża koszty inwestycji i wpływa na szybkość prac.
  • Klej nakładamy na oczyszczoną płytkę. Dobrze jest sprawdzić jaki klej poleca producent. Często będą to kleje producenta płytek, a w przypadku zastosowania innego producent nie bierze odpowiedzialności i może nie uznać ewentualnej reklamacji.
  • Klej nanosimy punktowo bądź wzdłuż całej płytki. Najlepszym narzędziem do tego jest zębata paca.
  • Płytki dociskami do klejonej powierzchni równomiernie aż do odczuwalnego oporu.
  • Gdy trzeba płytkę przeciąć można to łatwo zrobić piłką do cięcia drewna lub metalu.
  • Po ułożeniu płytki kamieniopodobne powinno się zabezpieczyć impregnatem (również polecanym przez producenta), który ułatwi utrzymanie ich w czystości (zabrudzenia nie będą wnikać w głąb płytek, łatwo się będą zmywać).
Warto wiedzieć
Płytki cegłopodobne Stegu Parma

Autor: Stegu

Dobrze ułożone płytki kamieniopodobne przez długie lata nie stracą swojego uroku. Płytki imitujące cegły nie znudzą się, bo można je malować farbami emulsyjnymi na dowolny kolor. Co 5 lat imitacje kamienia na ścianach i elewacjach powinno się impregnować.

Płytki elewacyjne Grenada
Autor: Stegu Płytki kamieniopodobne Grenada
Płytki kamienne z kamienia naturalnego. Jak je zamontować?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie