Cegły na ścianę. Inspiracje na wnętrza z dekoracyjną ścianą z cegły

2018-06-29 11:32

Cegły na ścianie to modny trend w aranżacji. Cegła w salonie, czy w kuchni jest naturalna, ale nie ponura, pasuje do stylu skandynawskiego, nowoczesnego, czy loftowego. Tradycyjny materiał w eleganckiej wersji robi furorę. Przekonaj się, jak można wykorzystać cegły w aranżacji wnętrz. 

Fenomen powodzenia cegły w aranżacji wnętrz tłumaczy jej uniwersalność. To materiał konstrukcyjny, a więc trwały i solidny, a jednocześnie wprowadza do wnętrza trochę ciepła – jest tradycyjna, dobrze znana, wręcz swojska. Rekordy popularności biją ostatnio zwłaszcza białe cegły na ścianę. Zachowują swój ceglany charakter, a jasna barwa nadaje im niespodziewaną lekkość.

Cegły w dekoracji ścian wyglądają nowocześnie i wpisują się w trendy na wnętrza w stylu skandynawskim. Idealnie gładkie ściany mogą się z czasem znudzić, ale jeśli jedną z nich wykończymy cegłą, ożywimy wnętrze jej charakterystyczną fakturą. Cegła w kuchni, salonie, czy sypialni dodaje przytulności i jest jednocześnie ozdobą pomieszczenia.

Nie przegap:

Cegły na ścianie: pomysł na wnętrza
Autor: Mariusz Bykowski Ściana w salonie została wykończona cegłą pozyskaną z rozbiórki starych budynków

Cegły we wnętrzu: faktura i rysunek

Cegła we wnętrzu występuje w wielu wariantach i daje duże możliwości aranżacyjne. Już sama jej kolorystyka jest bogata. Nieskazitelna biel cegły i wypełniającej ją spoiny sprawia, że ściana wygląda elegancko i stylowo. Dużą popularnością cieszą się też elementy błyszczące w wykończeniu cegieł na ścianie w odcieniu bieli przełamanej szarością, które dobrze prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, o charakterze loftu. Jeśli fuga ma barwę podobną do cegieł bądź identyczną jak one, uzyskuje się efekt niemal jednorodnej powierzchni. Aby podkreślić wzór cegieł, należy wybrać fugę w kolorze innym niż barwa okładziny. Interesujący efekt kontrastu daje zestawienie śnieżnobiałej cegły z ciemną fugą.

Zobacz też:

Jakie możliwości daje cegła?

Powierzchnia cegły użytej do dekoracji ściany może być gładka i jednolita, a jej brzegi równe, ale chętniej wykorzystuje się cegłę z fakturą, a także cegły ręcznie formowane imitujące stary bielony mur. Okładzina wyglądająca jak cegły rozbiórkowe to propozycja dla tych, którzy chcą nadać mieszkaniu styl retro. Postarzana cegła ma nierówności, wgłębienia i rysy. Pomoże wydobyć bardziej surowy charakter albo przeciwnie, wykorzystana jako element stylu prowansalskiego może tworzyć romantyczny klimat na przykład w sypialni.Cegły na ścianie jako naturalny materiał dobrze komponują się z drewnem (ciekawy rezultat da zwłaszcza zestawienie z odsłoniętym drewnem konstrukcyjnym, na przykład skosami poddasza). Interesująco wygląda też cegła w nowoczesnych połączeniach ze stalą i szkłem.

Wideo: płytki ceglane ze starej cegły - pomysł na modną ścianę

W tym domu właścicielom znudziła się tapeta na ścianie w salonie. Pani domu marzyła o ścianie z prawdziwych cegieł. Jest marzenie, jest odpowiedź - firma PaulBunyan przekazała płytki ze starych cegieł, zaprosiliśmy zaprzyjaźnionego wykonawcę - i prace ruszyły. Płytki ceglane są z prawdziwej starej cegły, każda była kiedyś ręcznie formowana! Przed pocięciem zostały wyczyszczone mechanicznie. Nadają się do zastosowania na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Płytki ceglane mają grubość 2 cm, wymiary płytki w przybliżeniu 25 x 6 cm. Grubość płytki to około 2,5 cm. Jak je układaliśmy na ścianie w salonie, zobaczcie w naszym wideo.

Płytki ceglane ze starej cegły - pomysł na modną ścianę
Biała cegła we wnętrzu
Autor: Kalbar Ściana z białej cegły to znakomite tło dla mebli

Cegły na ścianę we wnętrzu - materiały do wykorzystania

Nieotynkowaną ścianę działową z cegły można po prostu pomalować. Często wystarczy tylko odsłonić tynk, żeby wydobyć spod niego oryginalną ceglaną ścianę. Spośród różnych rodzajów cegieł jedynie silikatowa ma kolor jasnoszary, więc jeśli ściany są właśnie z niej, można pozostawić je niepomalowane. Są też inne możliwości, by uzyskać efekt cegły na ścianie. Można zrobić na ścianie okładzinę z cegieł.Cegła jest dosyć ciężka i zajmuje sporo miejsca, dlatego prawdziwe cegły można zastąpić cegłami połówkowymi lub płytkami ceramicznymi (na przykład formowanymi ręcznie bądź ciętymi z cegieł rozbiórkowych) albo płytkami klinkierowymi. Długość i szerokość mają identyczną jak klasyczna cegła, ale są od niej znacznie cieńsze i nieco lżejsze (mają grubość 13-15 mm i ważą 30-40 kg/m2). Wszystkie te rozwiązania mają tę zaletę, że wykorzystują materiał naturalny, ceramikę wypalaną tradycyjnie w piecu, często formowaną ręcznie. Dzięki temu cegły i płytki ceglane są trwałe, ekologiczne i mają niepowtarzalny wygląd. Różnią się od siebie pod względem koloru oraz struktury, mają niepowtarzalną fakturę starej cegły. Szybkim i bardzo prostym w montażu sposobem na ścianę z cegieł są gipsowe lub betonowe płytki imitujące cegłę. Niektóre do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę, mogą mieć powierzchnię fakturowaną lub idealnie gładką. Innym wariantem tego rozwiązania jest panel gipsowy imitujący stary mur. Jego duże wymiary (na przykład 60 x 60 x 2 cm) pozwalają na jeszcze szybsze wykończenie ściany. Panel łatwo maskuje drobne nierówności ścian.Moda na cegły na ścianie spowodowała, że na rynku pojawiają się jej liczne imitacje cegieł. Bardzo dobrym rozwiązaniem do łazienek są płytki ceramiczne imitujące wzór cegiełki. Dla leniwych mamy jeszcze jeden, najprostszy sposób – fototapeta z rysunkiem cegły. Zwykle zamawia się ją na konkretny wymiar. Wystarczy przykleić. To rozwiązanie niedrogie, szybkie i bardzo proste w wykonaniu, ale w ten sposób tracimy jedną z najważniejszych zalet cegły – jej oryginalną fakturę, która daje efekt trójwymiarowości.

Zobacz też:

Jak zrobić dekoracyjną ścianę z cegły

Montaż zarówno płytek ceramicznych, jak i tych imitujących cegłę wygląda podobnie. Do klejenia płytek ceglanych i klinkierowych używa się kleju elastycznego o zmniejszonym lub zerowym spływie – dzięki temu płytka dociśnięta do ściany się nie obsuwa. Klej nakładamy na ścianę i płytki za pomocą pacy zębatej i dociskamy płytki. Aby uzyskać efekt cegły, należy między płytkami zachować odstępy 10-12 mm. Po wyschnięciu zaprawy wypełniamy spoiny, wciskając w nie zaprawę.

Sprawdź też:

Układanie płytek cegłopodobnych jest trochę prostsze i szybsze, bo unikamy żmudnego spoinowania. Prace najlepiej jest rozpocząć od narożników lub miejsc najbardziej widocznych, żeby uniknąć tam mało estetycznych docinek i łączeń. Elementy układa się na mijankę, czyli z przesunięciem o 1/2 lub 1/3 długości płytki. Płytki w ostatnim rzędzie zwykle trzeba docinać (wystarczy do tego ręczna piła do drewna). Gdy okładzina zostanie ułożona, a klej wyschnie (na co trzeba poczekać mniej więcej 14 dni), ścianę należy zabezpieczyć środkiem do impregnacji, który przedłuży trwałość okładziny.Aby odsłonić starą cegłę, ścianę trzeba oczyścić ostrą szczotką lub szlifierką, dokładnie usunąć pozostałości zaprawy murarskiej i przemyć cegły wodą z dodatkiem detergentu. Być może konieczne okaże się uzupełnienie ubytków w spoinach. Na koniec cegły można pomalować (jeśli zależy nam na takim efekcie) i zaimpregnować specjalnym preparatem. To zabezpieczy je przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i ograniczy osadzanie się kurzu.

Biała cegła we wnętrzu
Autor: Mariusz Bykowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.