Trawertyn: zastosowanie kamienia we wnętrzach. Modne płytki z trawertynu

2018-06-22 15:29
Trawertyn na ścianie w salonie: zdjęcie wnętrza
Autor: Łukasz Kozyra Trawertyn na ścianie w salonie prezentuje się bardzo efektownie. Ze względu na dużą ilość żłobień i porów trawertyn jest kamieniem kruchym, który powinno się układać przede wszystkim na powierzchniach pionowych.

Trawertyn można zastosować w aranżacji wnętrz i na zewnątrz. Powiedzieć o kamieniu naturalnym, że jest trwały, to mało. On jest długowieczny. Trawertyn jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze wbudowany i konserwowany przetrwa pokolenia. Nie można zapominać też o tym, że jest piękny i zawsze oryginalny.

Trawertyn to skała osadowa zbudowana z kalcytu i aragonitu. Wyróżnia się dużą porowatością i ciekawą strukturą. Najbardziej charakterystyczne są żłobienia i pory, czasem bardzo duże, czasem ułożone liniowo lub faliście. Trawertyn dostępny jest w wielu odcieniach bieli, brązu, beżu oraz czerwieni. Najbardziej popularne są stonowane jasne odmiany trawertynu.

Obudowa kominka z trawertynu
Autor: Marcin Czechowicz Kilka wielkowymiarowych slabów trawertynu posłużyło jako monumentalna obudowa poziomego kominka.

Trawertyn na ścianach: modna okładzina

Oryginalna struktura i naturalna kolorystyka sprawiają, że trawertyn ten jest ceniony przez projektantów i często stosuje się go jako materiał na kominki czy okładziny ścienne, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Jest kamieniem chłonącym wilgoć (nasiąkliwość do 5%), więc lepiej nie układać płytek z trawertynu na ścianach obok wanny albo umywalki. Zdecydowanie bezpieczniej jest go stosować w pomieszczeniach suchych. Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z trawertynu w łazience (albo na parapetach) lepiej wykorzystać płyty trawertynu o wypełnionych porach, żywicowane w firmie kamieniarskiej. Takie płyty z trawertynu nie sprawdzą się jako obudowa kominka, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.

Trawertyn w aranżacji wnętrz: galeria zdjęć

Czy można układać trawertyn na podłodze?

Trawertyn ma 3 stopień w skali twardości opracowanej przez Mohsa, więc jest kamieniem stosunkowo miękkim. Można go zarysować drutem miedzianym. Trawertyn ma również stosunkowo małą odporność na ścieranie (ścieralność większa niż 0,5 cm), ale w zastosowaniach domowych sprawdza się także na posadzkach i schodach. Lepiej jednak nie układać trawertynu na posadzkach w pomieszczeniach o bardzo dużej eksploatacji.

Sprawdź też:

Płytki z trawertynu na podłodze w salonie
Autor: Marcin Czechowicz Płytki z trawertynu o bardzo różnym odcieniu zostały wykorzystane do ułożenia podłogi w rustykalnie stylizowanym salonie.

Właściwości trawertynu

Trawertyn to skała bardzo porowata, w związku z tym ma dużą nasiakliwość. Pory dużej wielkości, często w układzie liniowym, są chakterystyczne dla trawertynu. Wielu producentów płyt kamiennych przygotowuje elementy o wypełnionych porach. Trawertyn zawiera wapń i w związku z tym, podobnie jak marmur, reaguje negatywnie w kontakcie z kwasami wywołującymi plamy. Dlatego okładziny wykonane z trawertynu należy od razu zaimpregnować preparatem do kamienia naturalnego. Przezroczysty impregnat zawierający żywice wypełni szczeliny, kanaliki i pory w płytach z trawertynu.

Sprawdź też:

Na szczęście, w razie trwałego przebarwienia, jak każdy kamień, łatwo poddać go zabiegom odnowienia. W wielu miejscach zniszczony, zaplamiony trawertyn można po prostu wyszlifować.

Trawertyn w łazience
Autor: Rafał Lipski Jasnobeżowe wielkie płyty trawertynu wykorzystano jako okładzinę ścian, wanny i posadzkę w łazience. W pomieszczeniu wilgotnym płyty trzeba zaimpregnować. Projekt wnętrza: Grażyna Prokofi

Trawertyn: jakie płyty można kupić?

Płyty trawetynu, tzw. slaby, dostępne w firmach kamieniarskich mają bardzo wielką powierzchnię - mniej więcej 3 m2. Wymiary płyt z trawertynu to np. 120 x 245 cm i grubość 2 lub 3 cm. Bardzo wielu producentów wycina płytki z trawertynu o grubości 1-1,5 cm i wymiarach 60 x 60, 60x 30, 40 x 40, 45 x 45 cm.

Sprawdź też:

Dostępne są też cieńsze i mniejsze płytki trawertynowe, np. 7,5 x 15 cm.  Krawędzie płytek są prosto cięte, a ich powierzchnia szlifowana. Płytki trawertynu są w wyrazie matowe. Żeby uniknąć problemów z nasiąkliwością, a w niektórych przypadkach także ze względów estetycznych (duże pory), powierzchnia płyt trawertynu może być przez producenta wypełniona żywicą lub szpachlą kamieniarską. Płytki trawertynu o dużych porach bywają też szczotkowane i mają zaokrąglone krawędzie. Takie rozwiązanie nazywane jest antykowaniem.

Płytki z trawertynu: cena

Płytki z trawertynu kosztują 100-200 zł/m2. Slaby są droższe. Ich cena może przekraczać 300 zł/m2. Najciekawsze oryginalne odmiany trawertynu osiągają cenę ponad 500 zł/m2.

Trawertyn płytki na taras
Autor: materiały prasowe Płytki średniej wielkości i o zbliżonej kolorystyce posłużyły jako okładzina rozległego tarasu. Na zdjęciu płytki: Interstone
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE